Nejznámější portrét Boženy Němcové Profimedia

Nejznámější portrét Boženy Němcové Profimedia

Záběry ze seriálu Božena Němcová Čéská televize
Záběry ze seriálu Božena Němcová Čéská televize
Záběry ze seriálu Božena Němcová Čéská televize
Záběry ze seriálu Božena Němcová Čéská televize
56
Fotogalerie

Život plný lásek aneb Kdo byli milenci Boženy Němcové

Česká televize uvádí seriál Božena o životě Boženy Němcové s Aňou Geislerovou v hlavní roli (mladinkou Boženu hraje Anna Kameníková). A ukazuje se, jak málo víme o naší zřejmě nejslavnější spisovatelce. Jaká byla tato nekonvenční žena, kterou se snažili zkrotit její rodiče i manžel a proč ji muži tak milovali?

Seriál o Boženě Němcové

Babička, V zámku a podzámčí nebo Divá Bára jsou všem známá díla a snad každý ví, že jejich autorkou je první česká spisovatelka Božena Němcová. Málokdo však už ví, jaká to byla žena, jaký měla život a jak se vyrovnávala se svou dobou. Poznejte s námi Boženu Němcovou také trochu jinak, než jak ji znáte ze školních lavic. Poznejte ji jako silnou ženu se svými názory, jako matku, manželku a milenku. Možná vás některá fakta překvapí natolik, že už o ní nebudete uvažovat pouze jako o spisovatelce a povinné četbě, ale utvoříte si na ni zcela nový pohled.

Pokračování 2 / 7

Již v dětství byla velmi emancipovaná

Historikové se v některých faktech z Boženina života nemohou shodnout. Existuje více teorií o jejím původu, době a místě narození či o jejím milostném životě. Průnik všech zdrojů tvoří působivý životopis, jež vypráví o nelehké úloze žen v polovině 19. století, kdy jim je vybrán manžel a jejich úloha ve společnosti je předem dána.

Božena Němcová se narodila 4. února 1820 ve Vídni jako nemanželské dítě. Její rodné jméno je Barbora Novotná – po matce. Po půl roce od porodu se ale její matka vdala za Johanna Pankla z Ratibořic, a tak získala Barbora nové příjmení – Panklová. Již od útlého dětství to byla velmi inteligentní, sebevědomá, emancipovaná a silná bytost. Velmi toužila po vzdělání, kterého se jí nejvíce dostalo ve Chvalkovicích u správce Hocha. Tam poznala knihy a panské mravy, učila se německy. Jelikož nebylo v tehdejší době zvyklostí, aby se žena vzdělávala, měla svůj názor, byla sebejistá a její hlas šel slyšet, rozhodli se její rodiče, že ji co nejdříve provdají.

Pokračování 3 / 7

Manželství nebylo šťastné

Za manžela jí vybrali o 15 let staršího státního úředníka a českého obrozence Josefa Němce. Tak se stalo, že se přes svůj nesouhlas v 17 letech vdala. Od svatby se očekávalo, že Božena zkrotne a zastane v té době běžnou roli ženy v domácnosti. Realita však byla jiná. S manželem Josefem si od počátku moc nerozuměli. Josefa zřejmě omámila krása mladé Boženy a očekával, že z ní vychová poslušnou ženu v domácnosti. Božena ale toužila po svobodě a vzdělání a chtěla, aby i jejich děti studovaly, ale Josef měl jiné plány. Ani ve výchově svých čtyř dětí se tedy neshodli. Často se hádali a měli konflikty. Několikrát také Josef Boženu fyzicky napadl. Když se to stalo po několikáté a děti již měly vlastní život, zkusila Božena od Josefa odejít a živit se sama. Tato snaha však neměla dlouhé trvání. Propukla u ní rakovina dělohy, a tak se na sklonku svého života k manželovi vrátila. Brzy pak zemřela.

Pokračování 4 / 7

Milenci byli součástí jejího života

Snad kvůli konfliktům a neporozumění manžela hledala Božena často útěchu v náručí jiných mužů. Tomu nahrávalo i to, že se Božena s rodinou častokrát stěhovala za manželovou prací. Během společného života změnili bydliště více než desetkrát. V průběhu těchto pobytů poznávala mnoho nových lidí, mužů i žen. Vždy ji uchvátili inteligentní a inspirující muži, se kterými si mohla povídat. Naopak ona uhranula společnost svou mimořádnou inteligencí i krásou.

Sama se nikdy netajila tím, že měla několik milenců, i když byla vdaná. Všechny své milence prý vroucně milovala a nikdy nešlo jen o pobláznění. Toužila prostě po lásce, kterou nenacházela v manželství. O tom svědčí i to, že ačkoliv o ní projevovali zájem i slavní a movití muži, jejími milenci se stali studenti či lékaři. 

Pokračování 5 / 7

Její láska byla pro muže příliš intenzivní

Prvního muže mimo manželství potkala ve svých 23 letech, v roce 1843. Byl jím český obrozenecký básník, publicista, překladatel a historik Václav Boleslav Nebeský. Seznámili se na masopustním reji v Praze a Božena se do něj hluboce zamilovala. Zřejmě právě hloubka její lásky mu nebyla po chuti, a tak Nebeský vztah ukončil a odešel na studia medicíny do Vídně. Božena jeho odchod velmi těžce nesla. Onemocněla a měla velké horečky. Nakonec se s tím musela smířit. V době této lásky se Božena Němcová seznámila i s Františkem Palackým, Karlem Jaromírem Erbenem, Karlem Havlíčkem Borovským nebo Josefem Jungmannem. Všichni tito muži velmi ovlivnili její tvorbu a Božena začala používat právě jméno Božena namísto Barbory.

V letech 1848 až 1850 žila Božena s manželem v Nymburku a oba dva vstoupili do kulturně-vlasteneckého sdružení Českomoravské bratrstvo. Členové spolku byli zastánci náboženské tolerance, práva na osobní rozvoj a ve všem se podporovali a respektovali. Jedním z členů byl MUDr. Jan Helcetel – muž, do kterého se Božena také zamilovala. Ani ten zřejmě neunesl lásku, kterou mu Božena dávala, a rozešel se s ní. Pravděpodobně následkem rozchodu Boženy a Helcetela se také Českomoravské bratrstvo rozpadlo. 

Pokračování 6 / 7

Mladší milenec

Ještě téhož roku (1851) navázala Božena vztah s lékařem Dušanem Lamblem. Není jisté, zda to byl ošetřující lékař jejího syna, který byl vážně nemocný, nebo jestli to byl její lékař. Lambl byl velmi inteligentní. Byl to průkopník v dětském lékařství a politický aktivista. Tato láska měla rychlý konec, ale pravděpodobně proto, že manžel Boženy našel milostný dopis pro Lambla. 

Posledním milencem byl Hanuš Jurenka. Jurenka byl student medicíny a byl o 11 let mladší než Božena. Některé zdroje uvádí, že to byl spolužák jejího zemřelého syna Hynka. Láska přišla i odešla v roce 1854. Rodiče Jurenky přišli na to, že má jejich mladý syn poměr s Boženou, a tak jej poslali na studia do Polska. Tím jejich láska skončila. Milenců měla Božena Němcová zřejmě víc, ale prameny dokládají jen tyto čtyři vztahy. 

Pokračování 7 / 7

Nezapomenutelná spisovatelka a dobrá matka

I když Božena žila svůj vedlejší milostný život, nikdy nepřestala být vzornou matkou. Porodila 4 děti – Hynka, Karla, Theodoru a Jaroslava. Během svého života se podepsala pod mnoho literárních děl. Mezi ty nejznámější patří Babička, Karla, Divá Bára, V zámku a podzámčí. Je autorkou také mnoha pohádek – O Popelce, Princ Bajaja, O Perníkové chaloupce nebo O dvanácti měsíčkách.

V posledních letech svého života byla vážně nemocná. K rakovině přibyly ještě další zdravotní problémy a v roce 1862, v pouhých 42 letech, zemřela. Pohřbena je na Vyšehradě. Božena Němcová byla silná žena, která se vymykala zažitým zvyklostem své doby. Pro mnoho žen může být inspirací.

Podívejte se  na videu na krátký dokument o Boženě Němcové: 

Doporučujeme

Články odjinud