10 důvodů, proč změnit antikoncepci

15. 3. 2006
10 důvodů, proč změnit antikoncepci
Spolehlivá antikoncepce patří k jedné z nejdůležitějších výsad moderní ženy. Ve vývoji antikoncepčních přípravků dochází k výrazným změnám – mění se typy účinných látek a snižují se denní dávky hormonů. V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků – antikoncepčních pilulek nebo náplastí, které jsou k tělu šetrné. Ženy mnohdy ani netuší, že vhodným výběrem hormonální antikoncepce mohou zvýšit pocit vlastního komfortu – především omezením menstruačního stresu, stabilitou váhy, kvalitou pleti nebo minimálním zásahem do svých obvyklých aktivit. Ženy by neměly přijímat roli „trpitelek“ a měly by požádat svého gynekologa o výběr vhodné antikoncepce, která jim bude „šitá na míru“. Stejně jako se vyvíjí žena a její život, vyvíjí se pro každou její životní etapu i nejvhodnější forma antikoncepce. V následujícím desateru ženám nabídneme možné okamžiky a důvody ke změně antikoncepce a doporučení vhodných antikoncepčních metod.

1.Zapomínáte brát denně pilulky? Pokud si občas zapomene vzít antikoncepční pilulku, věřte, že nejste výjimkou. Podle studie1 pouze 31 % žen užívá antikoncepční pilulky bezchybně, skoro polovina žen jednou měsíčně chybuje a přes 20 % žen zapomene vzít pilulku více než dvakrát za měsíc. Při užívání antikoncepčních pilulek však může dojít k selhání antikoncepce, pokud zapomenete vzít pilulku více než 12 hodin. Nejvíce chybují mladší uživatelky hormonální antikoncepce (do 20 let) a riziko nechtěné gravidity se tak zvyšuje až šestkrát. Přestože se počet interupcí v České republice (v roce 1989 jich bylo alarmujících více než 100 000) skokově snížil a každým rokem klesá, v roce 2003 bylo provedeno přes 27 000 interupcí.

Řešením mohou být antikoncepční metody, u kterých nemusíte myslet na braní pilulek každý den. Mezi ně patří např. antikoncepční náplast – lepí se jednou týdně a účinná látka se z ní uvolňuje ještě dalších 48 hodin, pokud si žena zapomene náplast po týdnu vyměnit. Podle průzkumu2 náplast užívá bezchybně 99 % žen. Další formy hormonální antikoncepce, které se nemusí užívat denně, jsou ve formě injekcí (1x za 3 měsíce), nitroděložní tělísko (zavádí se na 5 let) nebo podkožní implantát (na 3 roky). Kromě náplasti se však jedná o tzv. gestagenní hormonální antikoncepci, která se doporučuje především ženám, jež ze zdravotních důvodů nemohou užívat klasickou kombinovanou hormonální antikoncepci. Navíc se ženám, které plánují v blízké době otěhotnět, nedoporučuje. Návrat ovulačních cyklů může být u injekcí nebo implantátů (ne u nitroděložního tělíska) i 10 měsíců. Pro mladší uživatelky hormonální antikoncepce, které často zapomínají brát pilulky, bude tedy zřejmě nejvhodnější antikoncepční náplast Evra.

2.Přibíráte na váze? Mýtus, že hormonální antikoncepce způsobuje zvyšování hmotnosti žen se traduje od šedesátých let minulého století, kdy se začala používat. Starší antikoncepční přípravky s vyšší dávkou hormonů skutečně k nárůstu váhy přispívaly. Zkreslená informace přetrvává dodnes, přestože ve vývoji antikoncepce došlo k výraznému pokroku – změnil se typ účinné dávky a snížila se denní dávka hormonů. Je však pravdou, že u některých žen gestageny mohou způsobit nárůst chuti k jídlu. Jiné ženy zase mohou být citlivé na estrogenní složku, která může způsobit zadržování tekutiny v těle.

Pokud užíváte starší hormonální antikoncepci, je čas na změnu. V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků – antikoncepčních pilulek či náplastí, které zvyšování hmotnosti zcela určitě nezpůsobují. Klinická studie s použitím antikoncepční náplasti zkoumala její vliv na změny tělesné váhy3. U téměř 80% žen, které ji používaly po dobu jednoho roku, nedošlo k žádné změně. U zbylých 20 % došlo k mírným poklesům či nárůstům hmotnosti. Tyto změny jsou však, především u mladších dívek, dány přirozeným tělesným vývojem. Nedávejte proto vinu antikoncepci, jezte zdravě a s mírou, hýbejte se a hlavně hlídejte, aby příjem energie byl nižší než jeho výdej.

3.Míváte bolesti hlavy? Bolesti hlavy jsou častým průvodcem menstruačního cyklu. Vědci se domnívají, že jejich příčinou je snížená hladina hormonu estrogenu v krvi při menstruaci, tedy v období přestávky v užívání hormonální antikoncepce. Řešením může být delší cyklus užívání hormonální antikoncepce. Oproti klasickému užívání se antikoncepce při kontinuálním schématu na týden nevysazuje, ale užívá se v delších cyklech nebo nepřetržitě. Obavy, zda není tento způsob užívání zdravotně závadný, jsou neopodstatněné. K tomuto způsobu užívání jsou vhodné tzv. monofázické antikoncepční pilulky (všechny pilulky obsahují stejnou dávku hormonu) nebo antikoncepční náplast, která se lepí jednou za týden.

4.Nemáte chuť na sex? Někdy dávají ženy hormonální antikoncepci za vinu svůj snížený sexuální apetyt. Z racionálního hlediska je však těžké vliv antikoncepce na libido prokázat a změna antikoncepce tedy jistě nepomůže. Zkuste raději zpytovat svědomí, zda nejsou na vině jiné faktory – partner, citové rozpoložení, stres či jiné psychologické faktory.

5.Trpíte „šílenou“ menstruací? Pokud trpíte „šílenou“ menstruací, vaše tělo před jejím příchodem reaguje napětím v prsou, nafouknutím břicha, bolestmi hlavy, depresí a emoční labilitou, pak věřte, že se jedná o premenstruační syndrom.

I když pilulky pomáhají proti premenstruačnímu syndromu obecně, ten někdy může přetrvávat i při jejich užívání. Řešením může být opět změna antikoncepčních pilulek či přechod na antikoncepční náplast. V nedávno publikované klinické studii4, které se zúčastnilo téměř 1500 žen z 9 evropských zemí, byl prokázán výborný vliv antikoncepční náplasti na potlačení příznaků premenstruačního syndromu. Ženy používající náplast byly v porovnání se ženami užívajícími Mercilon celkově více spokojené než uživatelky pilulek a hodnotily pozitivněji vliv náplasti na zmírnění premenstruačního syndromu i fyzického a emocionálního stavu (tzv. well-beingu). Zároveň lze pro všechny ženy užívající monofázické antikoncepční pilulky a náplast doporučit kontinuální schéma užívání antikoncepce.

6.Nepravidelně krvácíte? Pokud trpíte nepravidelným krvácením mezi menstruačními cykly, je vhodné změnit typ či účinnou dávku antikoncepce. Je však možné, že nepravidelnost krvácení je způsobena občasným zapomenutím užití antikoncepční pilulky nebo nestabilním vstřebáváním účinné dávky hormonů.

Poraďte se se svým gynekologem – řešením může být zvýšení účinné dávky v antikoncepčních pilulkách, přechod na antikoncepční náplast, která minimalizuje riziko zapomínání a zaručí stabilní vstřebávání hormonů do krve, nebo volba antikoncepčních injekcí, nitroděložního tělíska či podkožního implantátu.

7.Chcete ulevit žaludku a zažívání? Máte-li problémy s častou nevolností, může dojít k tomu, že se hormony z pilulek v organizmu nevstřebají a dojde tak k narušení účinnosti antikoncepce. Anebo tyto problémy nemáte a chcete jen zvolit šetrnější antikoncepci a ulevit žaludku a zažívání.

Řešením je vyměnit pilulky za antikoncepční náplast. Ta umožňuje dodávat do organizmu přesné dávky účinné látky, a to postupně v průběhu jednoho týdne. Hormony obchází zažívací trakt a vstřebávají se přímo do krve, takže méně zatěžují trávící ústrojí i játra a méně podléhají interakci s jinými léky. Přímo do krve se také vstřebávají hormony z antikoncepční injekce, nitroděložního tělíska nebo podkožního implantátu. Oproti náplasti se však doporučují především ženám, jež ze zdravotních důvodů nemohou užívat klasickou kombinovanou hormonální antikoncepci. Naopak se nedoporučují ženám, které plánují v blízké době otěhotnět.

8.Máte problémy s pletí? Mužské a ženské pohlavní hormony, které se v těle utváří během dospívání, jsou také zodpovědné za změny v kvalitě pleti. Mužské pohlavní hormony, tzv. androgeny, se podílejí na negativním ovlivnění vzhledu, zejména na zvýšené produkci mazu. Hormonální antikoncepce s antiandrogenní aktivitou pozitivně ovlivňuje tyto změny.

Poraďte se se svým gynekologem, aby vám doporučil hormonální antikoncepci s antiandrogenní aktivitou. Ke zkvalitnění pleti může přispět i užívání antikoncepce v dlouhých cyklech. Nelze však spoléhat jen na antikoncepci, je třeba pečovat o pleť a vlasy vhodnou výživou a kosmetikou.

9.Chcete se zbavit jedné každodenní povinnosti? Každý den jsme nuceny vstávat, čistit si zuby, líčit se, česat se, vařit, nakupovat, pracovat, starat se o děti, o partnera, uklízet… Nemáte v tom shonu čas myslet na to, zda jste vzala antikoncepční pilulku?

Řešením jsou antikoncepční metody, kde nemusíte myslet na braní pilulek každý den – antikoncepční náplast. Ženy, které neplánují v brzké době otěhotnět, mohou zvážit po poradě s gynekologem také injekce, tělísko nebo podkožní implantát.

10.Ráda držíte krok s nejnovějšími trendy? Novinky nejsou jen synonymem aktuálních módních trendů, ale odrážejí i nejnovější vědecká poznání. Chcete, aby vaše antikoncepce byla ta nejnovější? Na tom není nic špatného. Právě nejnovější výrobky obsahují nejnižší hladiny hormonů a bývají nejšetrnější k tělu.

Pokud užíváte stejnou hormonální antikoncepci více let, nemusí pro Vás být již optimální. Požádejte svého gynekologa, ať vám doporučí novější typ antikoncepčních pilulek, nebo vyzkoušejte antikoncepční náplast. Pamatujte také, že minimální zkušební doba je u každého přípravku hormonální antikoncepce alespoň tři měsíce, dříve nemá význam ho hodnotit, vysazovat nebo měnit za jiný. Pokud vám po třech měsících nový přípravek nesedne, můžete se klidně vrátit ke svému původnímu.

A jeden bonusový důvod pro maminky. Pokud máte dospívající dceru, která již má přítele, je nejvyšší čas, aby začala užívat antikoncepci. Pro mladší dívky jsou nejvhodnější kombinované antikoncepční pilulky nebo náplast. Pozor však, mladší dívky brát pilulky někdy zapomínají. Nejlepší antikoncepce je ta, kterou maminka na svojí dceři prostě vidí!

MUDr. Eva Mazánková Soukromá gynekologická praxe

Poznámka – přehled citovaných studií: 1 Rosenberg et al, Family Planning Perspectives. 1998 2 Data z 7838 aplikací náplasti – Janssen Cilag 3Contraceptive safety and tolerability, Sibai et al., Vol. 77, Suppl 2, February 2002 4 Urdl W et al, European J Obstet Gynecol Reprod, 2005

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…