10 mýtů o boubelkách, kterým možná věříte i vy: Jsou líné a přejídají se

24. 1. 2021
10 mýtů o boubelkách, kterým možná věříte i vy: Jsou líné a přejídají se
Moderní doba se potýká s epidemií obezity, kdy nemocných stále přibývá, a to ve všech věkových skupinách. Bylo by ale příliš jednoduché svádět to na skutečnost, že obézní nemají dostatek informací nebo jsou líní cvičit. Jaké další nepravdy o tlustých lidech, tedy konkrétně ženách, kolují?

Mýtus č. 1: Vysoké BMI nutně znamená obezitu

Když se mluví o nadváze či obezitě, často se definuje podle indexu tělesné hmotnosti (BMI). Ale propojení těchto dvou veličin je poměrně nejasné, protože BMI nebylo původně navrženo tak, jak jej lékaři i veřejnost používají dnes. Za jeho vznikem dokonce ani nestojí lékař. 
BMI vytvořil na počátku 19. století Belgičan Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Byl to matematik, nikoli lékař. Vytvořil vzorec, který vládě umožnil jednoduše zjistit, jak na tom populace je z hlediska výživy, aby mohla přerozdělit své zdroje. Jinými slovy, jde o 200 let starý přežitek.

BMI je tedy pouze statistický nástroj, který ignoruje velké množství dalších důležitých faktorů, jako jsou například stavba těla a množství svalů. Kosti a svaly jsou těžší než tuk, a tak člověk se silnou kostrou nebo vypracovanými svaly může mít BMI vyšší a přitom být zcela zdráv a fit.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Vodnáři, jste viditelně úspěšní a nebojíte se realizovat i riskantní plány. Kolegové vám mohou trošku závidět. Tak nevíte, zda je to dobře, či špatně. Nicméně máte opravdu vysoké…

Nejčtenější články

Doporučujeme