10 mýtů o boubelkách, kterým možná věříte i vy: Jsou líné a přejídají se

10 mýtů o boubelkách, kterým možná věříte i vy: Jsou líné a přejídají se

Moderní doba se potýká s epidemií obezity, kdy nemocných stále přibývá, a to ve všech věkových skupinách. Bylo by ale příliš jednoduché svádět to na skutečnost, že obézní nemají dostatek informací nebo jsou líní cvičit. Jaké další nepravdy o tlustých lidech, tedy konkrétně ženách, kolují?

Mýtus č. 1: Vysoké BMI nutně znamená obezitu

Když se mluví o nadváze či obezitě, často se definuje podle indexu tělesné hmotnosti (BMI). Ale propojení těchto dvou veličin je poměrně nejasné, protože BMI nebylo původně navrženo tak, jak jej lékaři i veřejnost používají dnes. Za jeho vznikem dokonce ani nestojí lékař. 
BMI vytvořil na počátku 19. století Belgičan Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Byl to matematik, nikoli lékař. Vytvořil vzorec, který vládě umožnil jednoduše zjistit, jak na tom populace je z hlediska výživy, aby mohla přerozdělit své zdroje. Jinými slovy, jde o 200 let starý přežitek.

BMI je tedy pouze statistický nástroj, který ignoruje velké množství dalších důležitých faktorů, jako jsou například stavba těla a množství svalů. Kosti a svaly jsou těžší než tuk, a tak člověk se silnou kostrou nebo vypracovanými svaly může mít BMI vyšší a přitom být zcela zdráv a fit.

Pokračování 2 / 10

Mýtus č. 2: Někdo by měl obézní ženy poučit o tom, jak správně jíst

Ve skutečnosti mají ženy s nadváhou často velmi dobré znalosti o vhodnosti potravin, příjmu kalorií i o cvičení. Slyší to totiž neustále a ze všech stran. Lékaři na vysokou váhu svádí příčiny jakéhokoliv onemocnění, takže je poučují o tom, jak se stravovat. Přátelé obézních se jim snaží pomáhat a posílají odkazy na nové, účinné diety a cvičení. A někdy i lidé na ulici mají potřebu pokřikovat rady. Mnoho obézních žen ví vše, co vědět potřebují. V tom problém není.

Pokračování 3 / 10

Mýtus č. 3: Tlusté ženy by měly okamžitě zamířit do posilovny

V životě nejsou jen dvě možnosti – být hubená a být tlustá. Pro zdraví je důležité být fit a v kondici a toho může žena dosáhnout i jinak než zvedáním činek v posilovně. Možností je mnoho – lidé s nadváhou mohou cvičit doma nebo na speciálních lekcích. Tam se takoví cvičenci cítí lépe než v posilovnách, kde mají pocit, že na ně každý zírá a v duchu se jim směje.

Pokračování 4 / 10

Mýtus č. 4: Silné ženy jsou snadno k mání

Ano, ženy s nadváhou mohou mít problém se sebevědomím. To ale neznamená, že je dostane do postele každý, kdo si umane. I silné ženy jsou inteligentní a touží najít milujícího partnera. A neexistují žádné statistiky ani výzkumy, které by ukazovaly, že obézní ženy jsou promiskuitnější.

Pokračování 5 / 10

Mýtus č. 5: Tlusté ženy dávají svým dětem špatný příklad

Sebekritika, nadávání sama sobě, či dokonce sebenenávist – to jsou rozhodně špatné příklady pro děti, ale matka nemusí být obézní, aby se tak chovala. Naopak snaha milovat se a své děti přesně takové, jací jsme – bez ohledu na tvar či velikost těla – je tím nejlepším příkladem. Když se milujete, staráte se o sebe. Pečovat o sebe však nezbytně neznamená, že je člověk hubený, ale že jí zdravě, s mírou a cvičí způsobem, který mu nejen prospívá, ale také ho baví. Důležité také je být k sobě laskavá nejen fyzicky, ale i psychicky.

Pokračování 6 / 10

Mýtus č. 6: Tlusté ženy mají problém se zdravím


Nemůžete posoudit, jak je někdo zdravý, když se na něj jen podíváte nebo ho zvážíte. Krevní testy, hladina energie a kvalita života jsou lepšími ukazateli zdraví. Ano, nadváha je rizikový faktor, ale není jediný, o který byste se měli zajímat.

Pokračování 7 / 10

Mýtus č. 7: Obézní trpí poruchou příjmu potravy


Lidé s poruchou příjmu potravy mohou mít nadváhu, obezitu, ale i normální váhu. Záleží na tom, jakou nemocí trpí, jak dlouho a v jaké intenzitě. Podle toho, jak kdo vypadá, nelze odhadnout, zda některou z těchto nemocí trpí.

Pokračování 8 / 10

Mýtus č. 8: Tlusté ženy nemají žádnou vůli


Nemusí to být nutně pravda. Jak jsme uvedli v bodu 2, mnoho žen ví víc než dost o zdravém stravování, množství kalorií i porcích, které by měly jíst. Problémem naopak často bývá jejich příliš restriktivní stravování, ne nedostatek vůle. Příliš omezující pravidla z dlouhodobého hlediska totiž nefungují. Shodit pár kilo je vlastně celkem jednoduché, problémem je si váhu udržet. Když se na to jde pomocí hladovění či extrémního cvičení, často dochází k jojo efektu. Ten je navíc pro naše tělo mnohem nezdravější než pár kilo navíc.

Pokračování 9 / 10

Mýtus č. 9: Tlusté ženy mají problém se sebeúctou

To není problém jen tlustých žen. Bez ohledu na váhu má mnoho žen problémy se sebevědomím, protože mají pokřivený pohled na vlastní tělo. Ne proto, že jsou tlusté, ale protože jsou neustále ze všech stran bombardovány informacemi o tom, jak by měly vypadat. Odevšad se na ně valí informace, že pokud nejsou dostatečně štíhlé, s dlouhými vlasy a bílými zuby, tak nejsou dost dobré.

Sebevědomí je otázka vnitřního nastavení, je jedno, zda je žena štíhlá, nebo trpí nadváhou. Jde o posílení vlastní hodnoty bez ohledu na to, co o vás říká kolega, partner nebo reklama v televizi. Nemusíte hubnout, abyste se začala mít ráda.

Pokračování 10 / 10

Mýtus č. 10: Tlusté ženy by měly držet dietu

Nikdo by nikdy neměl držet dietu, pokud ho k tomu nevedou vážné zdravotní problémy. Většina lidí, kteří pořád zkouší různé diety, má naopak problém s váhou. Diety narušují přirozené fungování těla, a tím způsobují postupné přibírání na váze, či dokonce poruchy příjmu potravy.

Problém s dietou je ten, že má tak přísná stravovací pravidla, že je dlouhodobě neudržitelná. Dotyčný sice pár kilo shodí, když se omezuje, ale po čase od diety upustí a ztracená kila jsou zpět. Z vědeckých studií vyplývá, že až dvě třetiny „zhublých“ kilogramů jsou zpět do jednoho roku a zbytek člověk nabere postupně během dalších pěti let. Nové důkazy navíc potvrzují, že nekonečný jojo efekt je pro tělo škodlivější než nadváha a je spojený s kratší délkou života.

Doporučujeme

Články odjinud