10 nejkrásnějších míst světa, která musíte vidět, než zemřete

27. 10. 2013
Vybrali jsme deset nádherných míst po celém světe, které vás doslova dostanou... Tak pokud přemýšlíte, kam se třeba vydat na přáští dovolenou, tady máte několik tipů...

1. Národní park Göreme, Turecko

Doslova jako z pera J. R. R. Tolkiena působí tisíce věžovitých útvarů sopečného původu tyčících se do výšky desítek metrů, z nichž eroze učinila jeden z nejbizarnějších koutů Turecka. Památka nacházející se v centru země v turecké Cappadocii je ovšem jedinečná nejenom z geologického, ale také antrolopologického hlediska.

Díky poddajným vlastnostem měkké sopečné horniny je park kronikou prastarého lidského osídlení a také jeho umělecké činnosti staré několik ticícovek let. Důmyslná síť podzemních obytných prostor, svatyní, stájí či skladů sloužila Řekům, Peršanům či později byzantským Řekům, labyrint podzemních prostor sloužil rovněž jako útočiště i prvním křesťanům pronásledovaným Římany. Nejlepší pohled na národní park umožňuje výlet horkovzdušným balonem.

2. Pobřeží na Pali, Havajské ostrovy

Podle mnohých vůbec nejkrásnější pobřeží na světě se nachází na nejdéle obydleném z havajských ostrovů Kaua’i. Přestože je Havaj nefalšovaná Amerika, tento kousek panenské přírody dodnes neprotíná dokonce ani silnice a návštěvník je nucen ocenit ho buď z lodě, anebo vrtulníku. Co ovšem uvidí, je naprosto jedinečný zážitek! Útesy se vyznačují bizarními barvami i tvary, pobřeží je protkáno kaskádovitými vodopády, strmé vrcholky střídají hluboké rokle... Protože je v poslední době místo až příliš exponované ruchu turistických helikoptér, existují snahy o jeho zrušení anebo omezení. Těch, kteří zaplatí za to, uvidět ráj na zemi, je stále dost.

3. Solná pláň Salar de Uyuni, Bolívie

Největší zásobárna soli na světě se nachází v jihozápadní Bolívii v nadmořské výšce 3600 metrů. Jde o pozůstatek čtyřicet tisíc let starého solného jezera rozkládajícího se dnes na ploše téměř 11 000 kilometrů čtverečních. Samosebou ho Bolivijci využívají k těžbě soli, ročně se jí zde vytěží kolem 25 000 tun! Pláň je samozřejmě turisticky exponovaná, návštěvníci mohou bydlet v hotelu postaveném ze soli, pocit z jízdy autem nekonečnem je nepopsatelný!

4. Hora svatého Michaela, Francie

Jeden z divů Normandie a právem památka chráněná UNESCO. Původně žulový ostrov byl s pevninou spojen náspem teprve v roce 1897. Na jeho vrcholu se nachází někdejší benediktinské opatství, jinak je hora plná turistických lákadel a je po Paříži druhým nejnavštěvovanějším místem.

5. Santorini, Řecko

Z ostrova Théra, který přibližně v roce 1630 př. n. l. zničila mohutná sopečná erupce, zbyly jen jeho obvodové části. Na nich vzniklo osídlení, jež sem přitahuje statisíce turistů ročně. A právem!

Největší santorinská města Fira a Oia jsou vystavěna na vysokém skalním ostrohu a ve svých křivolakých uličkách skrývají vše, co návštěvník může potřebovat, od ubytování po stravování. Ostrov má vlastní letiště, mnoho turistů však volí raději loď a dopravu lanovkou anebo na oslech směrem vzhůru do města. Pláže s tmavým pískem se bohužel nacházejí trochu z ruky...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

6. Ledovec Perito Moreno, Argentina

Odpověď na otázku, jestli je možné v Jižní Americe vidět ledovec, přináší jeden z nejstarších argentinských národních parků Los Glaciares nacházející se nedaleko hranic s Chile. Masa ledu o celkové rozloze 250 km2 je třetím největším rezervoárem pitné vody na planetě a na rozdíl od ostatních patagonských ledovců se neustále zvětšuje. Proč, to vědci ještě nerozluštili. Pro návštěvníky parku je mnohem důležitější věc to, že si na ledovec mohou doslova sáhnout.

Zájemci o jedinečný zážitek si vybírají buď kratší, zhruba hodinovou exkurzi po ledovci, anebo delší, pětihodinovou. K zapůjčení jsou na místě dokonce mačky.

7. Duhové hory, Čankje Dansia

Severozápad Číny je především kvůli nepříznivým přírodním podmínkám řídce obydlen lidmi, o to větší přírodní divy však skrývá. Čínská provincie Kansu se může pochlubit tak zajímavým jevem, až ho mnozí připisují spíš Photoshopu nežli přírodě. Asi třicet kilometrů západně od města Čankje se na rozloze přibližně tří set kilometrů čtverečních nachází barevný div přírody, který za desítky milionů let vykouzlil pískovec, minerály a voda. Oblast byla ještě donedávna turisticky zcela nepolíbená, teprve za posledních pár let zde bylo vybudováno několik tras poskytujících úchvatné pohledy na barevnou krásu hor. A stavba dalších neustále pokračuje.

8. Ostrov Sokotra, Jemen

Jedno z nejzajímavějších míst na planetě Zemi se nachází asi čtyři sta kilometrů jižně od Arabského poloostrova. Ostrov Sokotra, nazývaný klenot biodiverzity, má rozlohu přibližně 3,5 tisíce km2, žije na něm téměř starověkým způsobem života padesát tisíc místních obyvatel a ti jsou obklopeni tak neuvěřitelnou fl órou, že výlet na ostrov by se dal přirovnat k cestě v čase anebo alespoň na jinou planetu. Nachází se zde více než tři stovky druhů rostlin, které se nedají nalézt nikde jinde na světě. Ještě nedávno byl ostrov turistům zapovězený úplně, nyní sem létají letadla.

9. Klášter Taktsang, Bhútán

Jednou z mála zemí světa, která si úzkostlivě chrání svou kulturu, je Bhútán. Jeho symbolem je buddhistický klášter Taktsang (Tygří hnízdo) ležící v tříkilometrové nadmořské výšce na hraně osm set metrů vysokého skalního ostrohu. Vstup do kláštera je možný pouze praktikujícím buddhistům na základě zvláštního povolení, podobně složitá je i návštěva samotné země, kam je i dnes takřka nemožné přijet individuálně.

10. Plitvická jezera, Chorvatsko

Tenhle kout nádherné chorvatské přírody má s Českem společného víc než jen tisíce Čechů, kteří sem každoročně zavítají. Založení zdejšího národního parku (1949) měl na svědomí český farmaceut a chemik Gustav Janeček, který stál rovněž u zrodu Společnosti pro úpravu a zvelebení Plitvických jezer a okolí. Soustava šestnácti jezer navzájem propojených vodopády není zdakeka jedinou plitvickou zvláštností. V okolí jezer se rovněž vyskytují desítky druhů endemických rostlin, část národního parku není z důvodu ochrany přírody přístupna veřejnosti vůbec. Park je od roku 1979 pod ochranou UNESCO.

Článek vyšel v časopise FORMEN

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

I když je pátek, měli byste zkontrolovat své ratolesti, protože jen těžce snáší školní povinností. Je toho na ně opravdu mnoho a potřebují poradit. O víkendu se s nimi učte, ale …

Nejčtenější články

Doporučujeme