10 příčin bolesti hlavy, za které si může člověk sám

10 příčin bolesti hlavy, za které si může člověk sám

Každou z nás dokáže bolest hlavy pěkně potrápit. Zvlášť, když se opakuje často. Mnohdy si za ni ovšem můžeme samy. Jak jí předcházet?

Druhy bolesti hlavy

Existuje několik typů bolesti hlavy. Silná, tupá a často se vracející, která se nazývá tenzní – ta je nejběžnější. Asi nejvíc nás trápí migréna, která je doprovázena nevolnostmi. A pak je tu ještě jeden typ bolesti hlavy – klastrová, která přichází náhle a je velmi intenzivní. Jedná se o nejméně obvyklou bolest hlavy, která postihuje především muže. Většinou bolí jen jedna půlka hlavy kolem oka, respektive za okem. Této bolesti hlavy se v článku věnovat nebudeme.

Co tedy dělat, aby nás hlava nebolela, nebo spíš, aby nás bolet vůbec nezačala? Pokud chceme být opravdu důsledné, je ideální si dělat poznámky, kdy a kde nás začala bolet. Pak se dají vypozorovat příčiny, na něž se můžeme připravit, a bolestem hlavy je do značné míry možné předejít. Třeba zjistíte, že za mnohou bolest hlavy si vlastně můžete sama. 

Pokračování 2 / 8

Tenzní bolest hlavy si způsobujeme samy

Tenzní bolest hlavy si způsobujeme především tím, že nedokážeme správně odpočívat, málo spíme (nebo naopak moc), přepínáme se a jsme unavené, ve stresu a napětí. „Bolesti může způsobit také hlad, dehydratace, příliš mnoho kofeinu nebo špatné držení těla,“ tvrdí Hana Králová na webu Ulekare.cz. 

Pokračování 3 / 8

Za bolest hlavy může i jídlo a pití

Seznam jídel, která jsou zaručenými spouštěči bolení hlavy, má opravdu hodně položek. Pokud bychom se ho měly držet, nejspíš bychom nemohly jíst skoro nic. Odborníci ale přesto uznávají, že za asi dvacet až třicet procent tenzních bolestí může právě jídlo a pití. Podle nich mezi nejčastější viníky patří červené víno, ořechy, uzeniny a další potraviny s vysokým obsahem soli. 

Jak správně jíst: 

Nejdůležitější je jíst pravidelně, což je pro nebolení hlavy ještě důležitější než to, co jíme. Základní chybou je celodenní hladovění a večerní přejídání – pro spuštění bolesti hlavy takřka ideální kombinace. 

Správný pitný režim

Že máme denně dodat tělu minimálně dva litry tekutin, víme všechny. Ale je také důležité obyčejnou vodu nebo minerálku občas proložit třeba džusem nebo mírně slazeným čajem. „Naše tělo potřebuje rovněž hořčík. Pokud ho nemá, může se jeho nedostatek projevit bolením hlavy. Tělu ho dodáme třeba v potravinových doplňcích, ale mnohem lepší je dát si občas minerální vodu s magneziem a jíst potraviny, které ho v sobě mají dostatek, tedy celozrnné pečivo a listovou zeleninu,“ radí Hana Králová. 

S alkoholem a kouřením se raději nekamaraďte

Pokud nekouříte, raději ani nezačínejte, nebo kouření a také alkohol omezte na minimum. Ranní kocovina, kdy tělo zápasí se zbytky alkoholu i dehydratací, tělu neprospěje. A pokud mu dodáme i cigaretový kouř, následná bolest hlavy je takřka nevyhnutelná. Pokud trpíte na bolesti hlavy, soustřeďte se na to, zda u vás není spouštěčem právě alkohol. Možná zjistíte, že si budete muset vybrat – sklenka vína a následná bolest hlavy, nebo alkohol ze svého života prostě vyškrtnete. 

Pokračování 4 / 8

Dostatek spánku a pohyb

Pěkně se vyspinkej dorůžova… Tuhle větu nám říkaly naše maminky, když jsme byly malé. A měly pravdu. „Nedostatek spánku v noci, dohánění deficitu přes den nebo přerušovaný spánek, to všechno jsou klasické spouštěče bolesti hlavy,“ říká Hana Králová. Také pohyb je důležitý. Nemusíme se denně trápit v posilovně, ale na procházku na čerstvém vzduchu bychom si čas najít měly. Ne nadarmo se říká, že si člověk při procházce nebo sportu vyčistí hlavu. 

Pokračování 5 / 8

Na migrénu má vliv počasí

Souvislost mezi změnami počasí a tlaku a záchvaty migrény je známa už dlouho. Jedna z posledních studií ukázala, že jednapadesát procent lidí trpících migrénou je citlivých na počasí a jeho změny. U dvaadvaceti procent z nich záchvaty propukají při studeném a suchém počasí, dvanáct procent pak trpí migrénou při teplém a vlhkém počasí. 

Pokračování 6 / 8

Bolest hlavy jako informace

V nejhorším případě nám bolest hlavy může signalizovat nějaký závažnější zdravotní problém. Znamená to, že bychom ji neměly podceňovat, a pokud máme podezření na závažnější problém, raději bychom měly vyhledat pomoc lékařů. „Bolest hlavy může být způsobena například chřipkou, zánětem nosních dutin, ale také problémem s krční páteří,“ uzavírá Hana Králová. 

Pokračování 7 / 8

Co na bolest hlavy

Nejlepší je bolesti předcházet. Pokud už nás ovšem přepadla, vyzkoušejte nejdřív studený obklad. Posloužit může i sáček zeleniny z mrazáku zabalený v utěrce. Pokud to nezabere, sáhněte po pilulce. Ale pozor! Některé léky můžou při dlouhodobém užívání bolest hlavy i samy spouštět. 

Pokračování 8 / 8

Pomůžou i bylinky 

Nejčastěji jsou bolesti hlavy vyvolány napětím a stresem. Vhodné jsou uvolňovací a posilovací cviky krční páteře. Páteř před cvičením můžete prohřát zázvorovým nebo skořicovým obkladem. Do 1 litru horké vody nasypte 1 vrchovatou polévkovou lžíci zázvoru nebo skořice, namočte utěrku, vyždímejte ji a ještě teplou přiložte na zátylek. K uvolnění při stresu pomůže koupel ve vodě s mořskou solí a bylinkami a také čaj. Při záchvatu migrény pomáhá stlačit spánkové tepny, studený obklad, pobyt v temnu a tichu a spánek. 

Doporučujeme

Články odjinud