Charlie Sheen ze začátku svou diagnózu nebral příliš vážně. Foto: Profimedia.cz

Charlie Sheen ze začátku svou diagnózu nebral příliš vážně. Foto: Profimedia.cz

Časem ji ale přijal a začal žít zdravěji. Foto: Profimedia.cz
Michael J. Fox žije již dlouho s Parkinsonovou chorobou a snaží se udělat vše pro to, aby se našel lék.   Foto: Profimedia.cz
Selma Blairová žije s roztroušenou sklerózou a v současné době musí chodit o holi. Foto: Profimedia.cz
Herečka ze seriálu Taková normální rodinka má dysplazii ledvin. Foto: Profimedia.cz
11
Fotogalerie

10 slavných hvězd, které trpí chronickou nemocí. A dokázaly se k ní přiznat

Celebrity jsou také jen lidé, a přestože si díky své slávě a penězům dokážou zajistit lepší život, zdraví si koupit nemohou. Své slavné jméno ale mohou využít k tomu, aby povědomí o nemoci rozšířili mezi lidi a ostatním tak usnadnili život s chronickým onemocněním.

Coming out

Diagnóza chronického onemocnění s sebou přináší nejen rozsáhlou léčbu, ale v mnoha případech i stigmatizaci pacienta. Podle vědců má přitom šest z deseti dospělých Američanů alespoň jedno chronické onemocnění a čtyři z deseti dospělých dokonce dvě. I když je česká populace zdravější než ta americká, nezdravým životním stylem se rozdíly pomalu stírají. A slavní nejsou výjimkou. Jsou celebrity, které svůj zdravotní stav skrývají a na které to pak náhodou praskne. A pak jsou takové, které se ke své nemoci přihlásí a sdílí svůj příběh a svou léčbu. Dělají to proto, aby podpořily lidi, kteří trpí stejným onemocnění, a ukázaly, že i s chronickým onemocněním se dá plnohodnotně žít. Takoví slavní jsou v Americe i v Česku.

Světové celebrity, které přiznaly, že jsou HIV pozitivní. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 11

Pavel Kříž

Léčí se s diabetem.

Pavel Kříž (1961) patří k oblíbeným českým hercům, hraje v divadle, v seriálech i ve filmu. Kromě toho ale také trpí diabetem 2. typu. Ačkoliv cukrovka druhého typu je často nemocí související s obezitou, Pavel Kříž ji má dědičnou. Musí si pravidelně píchat inzulin, důležité je pro něj i pravidelné jídlo. Ze začátku údajně hodně trpěl, protože ho nemoc připravila o jeho charakteristický chlapecký vzhled, ale s nemocí se naučil žít. Nyní se veřejně angažuje, aby ostatním ukázal, že s touto chorobou lze žít plnohodnotný život, ale také aby pomohl šířit povědomí o cukrovce a dal jiným pacientům šanci se s diabetem vyrovnat.

Pokračování 3 / 11

Michael J. Fox

Trpí Parkinsonovou chorobou.

Michael J. Fox (1961) je kanadský herec, známý zejména rolí Martyho v trilogii Návrat do budoucnosti, ale objevil se i ve filmu Mars utočí! či v seriálu Všichni starostovi muži.

V roce 1991 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Jde o neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících dopamin. To je neurotransmiter, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Herec o své nemoci promluvil až v roce 1998, když vypovídal před Kongresem. Ve své řeči se zaměřil nejen na své zkušenosti s nemocí, ale snažil se objasnit, jaké o nemoci panuje povědomí mezi lidmi, ale i o tom, jakého pokroku dosáhli vědci v léčbě nemoci. V roce 2000 pak musel kvůli nemoci opustit hlavní roli v seriálu Všichni starostovi muži.

Michael se dlouho nevzdával, investoval mnoho energie i peněz, aby vědci mohli najít způsob, jak nemoc léčit a jak zabránit dalším onemocněním. Nadace Michaela J. Foxe dosud financovala lékařský výzkum více než 800 miliony dolarů.

Pokračování 4 / 11

Selma Blairová

Trápí ji roztroušená skleróza.

Americká herečka Selma Blairová (1972) asi největší úspěch zažila rolemi v komediích Pravá blondýnka a Prostě sexy. Zahrála si roli Liz Sherman ve fantasy filmu Hellboy i v pokračování Hellboy 2: Zlatá armáda.

Poprvé o roztroušené skleróze promluvila na svém Instagramu v roce 2018. Přiznala však, že příznaky už nějakou dobu pozorovala. Prý se cítila mimo a pociťovala bolest, což přičítala skříplému nervu. Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Ovlivňuje schopnost nervových buněk (neuronů) v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. U roztroušené sklerózy se mohou vyskytnout prakticky jakékoliv neurologické symptomy, které často přecházejí ve fyzickou invaliditu i psychiatrické poruchy. Na nemoc dosud neexistuje léčba.

Herečka nyní chodí o holi a na sociálních sítích stále otevřeně mluví o vzestupech a pádech své chronické nemoci.

Pokračování 5 / 11

Sarah Hylandová

Prodělala dysplazii ledvin.

Sarah Jane Hylandová (1990) je americká herečka. Její nejznámější role je postava Haley Dunphyové v seriálu Taková moderní rodinka. 

Hylandová trpí dysplazií ledvin, což je onemocnění, ke kterému dochází již v děloze, když se vnitřní struktury ledvin nevyvíjejí obvyklým způsobem. Tato diagnóza znamená, že se v ledvině místo běžné tkáně objevují cysty (duté útvary naplněné tekutinou), které neplní žádnou funkci. Často samy vymizí během prvních 5 let života. V nejvážnějších případech je nutné odebrat postiženou ledvinu. A právě to se stalo Hylandové, která musela už v roce 2012 podstoupit transplantaci ledviny. Její tělo ale transplantovaný orgán nepřijalo a v roce 2017 následovala druhá transplantace.

Herečka přesto zřejmě trpí bolestmi a dalšími zdravotními obtížemi, v minulosti si totiž postěžovala, že ji lékaři neposlouchají a nevěří jí.

Pokračování 6 / 11

Selena Gomez

Trápí ji lupus a má bipolární poruchu

Také Selena Gomez (1992) podstoupila v roce 2017 transplantaci ledviny, kterou jí poškodil lupus. Ledvinu dostala od své přítelkyně. Že trpí tímto zánětlivým onemocněním, objevila v roce 2015, dlouhou dobu předtím ji sužovaly vleklé zdravotní problémy.

Lupus je typické systémové onemocnění, to znamená, že se týká více orgánů (systémů) v lidském těle, nejčastěji postihuje kůži, klouby, srdce, cévy, ledviny, plíce a mozek. Nemoc je variabilní a u každého nemocného se projevuje jinak, většina pacientů však trpí kožními projevy a bolestmi kloubů. Pozor, lupus není lupénka. 

Gomez však také přiznala, že kromě toho trpí také bipolární poruchou, tedy nemocí, při níž dochází k prudkým změnám nálad.

Pokračování 7 / 11

Catherine Zeta-Jones

Onemocněla bipolární poruchou.

Bipolární porucha byla diagnostikována i herečce Catherine Zeta-Jones (1969). Mezi hlavní projevy této nemoci patří prudké změny nálad, které trvají i několik týdnů. Náročnější ovšem je, že se pacienti pohybují mezi dvěma extrémy – mánií a depresí. V té první prožívají pocity absolutního štěstí, mají spoustu energie a nepotřebují spát. Také se chovají megalomansky, riskují a ztrácejí sociální zábrany. Pak přichází druhá fáze, v nímž se pacient propadá do stále hlubší deprese, která může skončit až pokusem o sebevraždu.

Hereččina nemoc, kterou může vyvolat stres, vyvrcholila, když její manžel Michael Douglas bojoval s rakovinou hrdla ve čtvrtém stadiu. V roce 2011 se Zeta-Jones přihlásila do zařízení pro duševně choré, kde podstoupila léčbu. Od té doby pracuje a hraje, takže to vypadá, že nemoc dostala pod kontrolu.

Pokračování 8 / 11

Venus Williamsová

Projevuje se u ní Sjögrenův syndrom.

„Tu únavu je těžké popsat někomu, kdo ji nezažil,“ prohlásila slavná tenistka Venus Williamsová (1980) o svém boji se Sjögrenovým syndromem. „Některá rána je mi opravdu špatně, jako když se moc nevyspíte, máte chřipku nebo jste nachlazení. Vždycky jsem pociťovala určitou míru únavy, ale čím víc jsem se snažila to překonat, tím to bylo těžší,“ vysvětlovala.

Sjögrenův syndrom je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje především exokrinní žlázy, tedy žlázy se zevní sekrecí. Tyto žlázy pak tvoří málo sekretu. Podle toho, které žlázy jsou napadené, se u nemocného objeví příznaky nemoci. Může jít o pocit sucha v ústech až ztížené polykání, vysychání a pálení očí, bolestivý sex a záněty pochvy nebo problémy s trávením potravy. Jak už to bývá u autoimunitních onemocnění, může se objevit celá řada dalších příznaků – zvýšená teplota, únava až vyčerpání, deprese nebo bolesti kloubů a svalů. Příčina této nemoci není známá, ale vědci předpokládají, že by svou roli mohla hrát i genetika. Na nemoc zatím neexistuje léčba, lze jen potlačovat jednotlivé příznaky.

Pokračování 9 / 11

Anna Slováčková

Onemocněla rakovinou prsu.

Česká zpěvačka, herečka a moderátorka (1995) bojovala s rakovinou prsu. Bulku si našla při zkoušení podprsenky, poté podstoupila chemoterapii. Po celou dobu, kdy nemocí procházela, byla velmi otevřená a se svými fanoušky na sociálních sítích sdílela vše, co se nemoci i léčby týkalo.

Onkologické onemocnění je děsivá diagnóza, která ale nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží totiž hlavně na stadiu, v němž se na nemoc přijde. Pokud je rakovina prsu odhalena v prvním stadiu, je pravděpodobnost pětiletého přežití prakticky stejná jako ve zdravé populaci. Odhalení ve čtvrtém, tedy posledním, stadiu snižuje šanci na čtvrtinu.

Anička v současnosti rakovinu překonala a její šance na další život jsou dobré. Přesto se nedávno na svém Instagramu svěřila, že ji občas přepadne strach, že se nemoc vrátí.

Pokračování 10 / 11

Charlie Sheen

Žije jako HIV pozitivní.

Seriál Dva a půl chlapa dávají české televize pořád dokola, a tak ho Češi dobře znají. Herec Charlie Sheen (1965) zde hraje postavu bohatého promiskuitního hudebního skladatele, který si nadmíru užívá života, a navíc je závislý na alkoholu. Večírky, alkohol, drogy a prý tisíce žen tvořily životní styl samotného herce, což se mu vymstilo. V roce 2015 Sheen oznámil, že již čtyři roky žije jako HIV pozitivní.

Po oznámení šla kariéra Charlieho Sheena ke dnu, ale svůj podíl na tom jistě měla i závislost na alkoholu a drogách. Nějakou dobu po oznámení herec vypadal opravdu strašně – shrbený, vyhublý, stín sebe sama. Fanoušci se děsili nebo se od něj rovnou odvrátili. Charlie se rozhodl svůj život ještě nevzdat, údajně je od roku 2017 čistý, dodržuje zdravý životní styl, pravidelně cvičí a bere léky. Na HIV užívá lék s označením PRO-140 , který pomáhá udržet virus pod kontrolou.

Pokračování 11 / 11

Igor Bareš

Žije s Crohnovou chorobou.

Známému českému herci Igoru Barešovi (1966) byla Crohnova choroba diagnostikována v roce 1998, od té doby musel být několikrát hospitalizován a podstoupil několik operací. Při atace nemoci je zcela vyřazen z normálního každodenního života. Trápí ho průjem. Ovšem pokud je jeho zažívací trakt v klidu, choroba ho příliš neomezuje. I tak ale žije ve strachu, že vzplanutí nemoci může kdykoli přijít. 

Crohnova choroba je zánětlivé onemocní střev, které postihuje tenké i tlusté střevo a jeho sliznici. Projeví se nejčastěji kolem dospívání nebo mezi 20. a 30. rokem věku. Mezi příznaky patří průjmy, bolesti břicha, horečky, vřídky a podvýživa, která způsobuje ztrátu energie. Další příznaky na první pohled nesouvisí se zažíváním, jsou to například horečka, onemocnění očí, záněty kůže a kloubů. Onemocnění začíná dlouhodobými bolestmi břicha, během nemoci se střídají období klidu a vzplanutí, kdy se tlumí nejzávažnější příznaky. Stoprocentní léčba doposud neexistuje. Není zatím ani zcela jasné, co nemoc způsobuje, vliv ale má dědičnost a životní styl.

Doporučujeme

Články odjinud