10 sportů, které musíte vyzkoušet do konce léta

17. 8. 2016
10 sportů, které musíte vyzkoušet do konce léta
Seznamte se blíže se sportovními trendy, které by vám letos neměly uniknout. Užijte si let po vodní hladině, dejte si partičku beachtenisu v rozehřátém písku nebo vyměňte golfový míček za frisbee.

KITESURFING

Stojíte na prkně zvaném kiteboard a po vodní hladině vás unáší váš kite. Užijete si tak boj s přírodními živly, pocit svobodného opojení i adrenalinový zážitek. Kitesurfing neboli kiteboarding patří do široké rodiny sportů, k níž patří landkiting, snowkiting nebo skikiting. Jejich společným jmenovatelem je použití draka zvaného kite, který unáší jezdce jedoucího na plováku, vodních lyžích, nafukovacím člunu nebo kolečkových bruslích. Pokročilí kiteři si mohou vybírat mezi několika směry – milovníci rychlosti dají přednost speed ridingu, ti nejodvážnější se vrhnou do vysokých vln při wave ridingu, zatímco freestyle obnáší provádění efektních triků.

KDE: Kite škola Kite4fun (www.kite4fun.cz), ZA KOLIK: 2990 Kč (tříhodinový kurz pro začátečníky včetně vybavení)

DISKGOLF

Nepotřebujete členství v golfovém klubu ani soupravu holí. Při diskgolfu si vystačíte s létajícím talířem. Cílem je podobně jako v golfu dopravit frisbee na co nejmenší počet hodů do „jamky“. Tu v případě diskgolfu supluje ocelový koš, případně pařez nebo dřevěný kůl. V kolébce tohoto sportu, v USA, přibylo od 70. let minulého století už několik tisíc diskgolfových hřišť. Pár jich je i u nás, protože jde o vcelku nenáročný rodinný sport, který lze provozovat prakticky kdekoli v přírodě. Jednu partičku si klidně můžete dát v nejbližším parku.

KDE: Park Golf Hradec Králové (www.parkgolf.cz), ZA KOLIK: 60 Kč/hodina

PARASAILING

Let na padáku taženém za motorovým člunem nad mořskou hladinou si můžete užít buď o samotě, nebo na dvojitém sedáku v tandemu. Nejde o finančně náročnou aktivitu, veškeré potřebné vybavení vám v parasailingovém centru rádi zapůjčí. Pak už si můžete užívat pohled na mořskou hladinu a okolní krajinu až z výšky 250 metrů. Tento adrenalinový sport, který vznikl v roce 1962, si můžete užít jak v exotických lokalitách, jako jsou Maledivy či Havaj, tak v oblíbených destinacích českých turistů, jako je egyptská Hurghada nebo řada jadranských přístavů.

KDE: Baška Voda Parasailing, Chorvatsko, ZA KOLIK: 200 až 250 kun

FLYBOARDING

Tento vynález americké armády funguje na principu cirkulace vody – na trysky je napojena hadice, která je spojuje s vodním skútrem, jež nasává vodu, která se nakonec vrací zpět do vody. To vám umožní dopřát si na chvíli neodolatelný pocit beztíže a vyzkoušet si, jak se může cítit delfín skákající nad hladinu. Systém vodních trysek, který se připevňuje na nohy, vás zpočátku vynese dva až tři metry nad vodní hladinu. Ti nejzkušenější se už dokážou na svět podívat až z devítimetrové výšky anebo skákat salta vpřed i vzad. Celé umění je založené na přenášení váhy a udržení rovnováhy. Poslední novinkou v této oblasti je kříženec mezi fyboardem a kitesurfingem zvaný hoverboard.

KDE: kemp Wilsonka, Dalešická přehrada (www.wilsonka.cz), ZA KOLIK: 2000 Kč/15 minut

BUNGEE KATAPULT

Zapomeňte na skoky z mostů či věží. Nová adrenalinová zábava zvaná bungee katapult je vlastně bungee jumping naopak. Na chvíli se budete cítit jako startující letadlo nebo vzlétající pták. Začínáte na zemi v celotělovém postroji a poté jste vyneseni do výšky 36 metrů a zažíváte adrenalin při letu zpátky k matičce zemi. Této vzrušující zábavě se někdy přezdívá „lidský prak“. Po skončení celé akce dostanete nejen certifikát o jejím absolvování, ale za příplatek také DVD s nahrávkou.

KDE: Xtreme Sports (www.xtreme-sports.cz), ZA KOLIK: 1800 Kč

AQUAZORBING

Chtěli jste si někdy vyzkoušet chůzi po vodě, nebo dokonce přemety na hladině? Vodní zorbing se odehrává v průhledné plastové kouli s dvoumetrovým průměrem, která se pohupuje na hladině vodní přehrady či koupaliště. Vstoupíte do ní skrz suchý zip, koule se nafoukne a pak už si můžete užívat houpání, skákání nebo kotouly a přemety. Pozor, pouhých pár minut v aquazorbu vydá za půl hodiny ve fitness centru! Koule je jištěna lanem a hlídána dvoučlennou obsluhou.

KDE: Camping Frymburk, Lipno (www.campingfrymburk.cz), ZA KOLIK: 50 Kč/5 minut

BEACHTENIS

Beachvolejbal už je klasika. Co takhle vyzkoušet beachtenis, který je spojením tenisu, beache a badmintonu? Pinknout si můžete buď přímo na pláži, nebo na speciálním hřišti, které svým povrchem i rozměry připomíná beachvolejbalové. Používají se pálky podobné tenisovým, jejich vnitřní část ale tvoří celistvá pevná plocha, a podhuštěné tenisové míčky. Tento sport vznikl zhruba před třiceti lety v Itálii, konkrétně na plážích v okolí severoitalské Ravenny. Dnes je velmi populární nejen v zemi svého vzniku, ale například i ve Spojených státech.

KDE: Centrum Viktoria, Brno (www.centrumviktoria.cz), ZA KOLIK: 490 Kč/hodina

PÉTANQUE

Pétanque je nenáročná zábava pro všechny věkové kategorie, která se dá spojit s uvolněným letním piknikem. Dva protihráči či dva týmy (počet členů se většinou pohybuje v rozmezí dvou až tří hráčů) se snaží umístit své rozdílně rýhované koule co nejblíže kuličce zvané košonek neboli „prasátko“. Hraje se buď na speciálním hřišti, nebo na kterékoli rovné písčité ploše, či na prostoru vyplněném jemňoučkým štěrkem. Sport, jehož počátky sahají až do starověku, je nejpopulárnější ve Francii. V městečku La Ciotat poblíž Marseille, kde se roku 1910 konal první pétanquový turnaj na světě.

KDE: Žluté lázně, Praha (www.zlutelazne.cz), ZA KOLIK: 100 až 150 Kč/hodina

NORDIC RUNNING

Turisty vybavené holemi na nordic walking dnes potkáte téměř v každém parku. Poslední dobou se však začínají objevovat příznivci nového trendu nordic running, kteří zrychlili krok a přešli k běhu. Metoda, jejímž vynálezcem a propagátorem je Milan Kůtek (www.behsholemi.cz), vznikla coby celoroční zpestření tréninku profesionálních sportovců. Přispívá ke snížení zátěže kloubů, zvýšení intenzity běhu a vypilování techniky (zejména co se týče pohybů horních končetin). Hůlky, které se používají, jsou kombinací těch na nordic walking a běžky.

KDE: Benecko, Krkonoše, ZA KOLIK: 500 Kč (dvouhodinový kemp)

LUKOHRA

Je to akční zábava, která svými pravidly připomíná klasický paintball, jen s tím rozdílem, že místo zbraní používáte staré dobré klasické luky a šípy se speciálními měkkými hroty. Ty se postarají o to, aby zásah nebyl příliš bolestivý. Na počátku vám zkušený lektor vysvětlí základy správné lukostřelby a kromě luků a šípů vám půjčí i speciální termomasku a pak už se můžete vrhnout do lítého boje. Lukohry známé v anglofonních zemích jako „archery attack“ se většinou účastní skupinka přátel nebo kolegů z práce. Pokud si chcete zbrusu novou zábavu vychutnat sami, přihlaste se do veřejných her – přístupných všem, které probíhají každý měsíc. Ty jsou vytvořené jak pro jednotlivce, tak pro menší skupinky. KDE: hřiště Paintball-Prague.cz, Praha 5 (www.lukohra.cz). ZA KOLIK: 499 Kč/hodina *

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Již ve středu je novoluní ve vašem znamení, které je spojeno s obnovou a očistou unaveného těla. Mějte však na paměti, že se vám mohou změnit nálady a myšlenkové pochody budou přímo…