10 tipů, jak s lehkostí projít menopauzou

10 tipů, jak s lehkostí projít menopauzou

Návaly horka a pocení, změny nálad, problémy se spánkem, to vše jsou klasické symptomy menopauzy. Jenže jak to, že některá žena jimi trpí tak, že jí téměř brání v normálním životě, a jiná proskotačí přechodem, aniž by ho nějak zvlášť registrovala? Tady je deset tipů, jak upravit svou životosprávu, abyste hormonálními změnami trpěla co nejméně.

Na genetiku se přestaňte vymlouvat

První velký hormonální ping–pong prožijí dívky v pubertě, kdy se z nich stávají ženy. Pak přicházejí roky plodnosti, kdy je jejich hormonální hladina více méně stabilní a kromě těhotenství a porodu fungují více méně pravidelně. Jenže pak po čtyřicítce přichází další velká hormonální houpačka – přechod nebo-li menopauza, která může rozbít vše, na čem žena dosud stavěla. Klesá produkce ženských pohlavních hormonů, hlavně estrogenu a progesteronu, naopak ženu mohou trápit již zmíněné návaly a pocení tak, že se jí zčistajasna obličej oblije potem, až se pomalu bojí vycházet na veřejnost.

Projevy menopauzy jsou individuální, hodně dané geneticky, ale nebojte, nemusíte pasivně čekat, až tyto roky přejdou, ale můžete aktivně zapracovat na tom, abyste si je užila. Průběh menopauzy ovlivňují totiž i váš aktuální zdravotní stav a životospráva. Úplně obecně se dá říci, že vám pomůže redukce stresu, dostatek pohybu, vyvážená a zdravá strava, dostatek spánku. To jsou ovšem hodně obecné rady. Co dál zcela konkrétně lze udělat?

 

Pokračování 2 / 11


Odbourejte stres


Učte se cíleně minimalizovat stres. Pokud máte vedle sebe cholerického manžela, jehož návaly vzteku se s věkem stupňují, máte horší výchozí pozici než někdo žijící v harmonickém vztahu. Ale i tak se můžete naučit autogenní trénink, chodit na jógu, pracovat s dechem. Výběr metod, které pomáhají uvolnit napětí, je celá řada, a tyto metody dokáží zmírnit či zcela odstranit psychické problémy, které klimakterium doprovázejí, jako jsou deprese či smutek, nervozita, neklid či podrážděnost.

Pokračování 3 / 11


Dostatečně spěte


Píšeme to pořád dokola – "spánek nad zlato" ať už chcete zhubnout nebo prostě chcete být v pohodě. Právě v přechodu může ženy začít trápit nespavost. Pokud je to váš případ, naordinujte si pravidelnou dobu, kdy budete chodit spát, večer jezte jen lehce, omezte večerní sklenku vína (samozřejmě pro dobrou pohodu čas od času výjimky povoleny). Pokud trpíte návaly, připravte si k posteli vlhký ručník na otření a suchou noční košili. Při usínání vám pomohou bylinky, hodí se samozřejmě meduňka, ale i kozlík lékařský či chmel.

Naprosto skvělá je mučenka lékařská, která se v tabletách prodává v lékárně. Stejně tak si v lékárně můžete koupit L-triptofan, aminokyselinu, která je důležitá pro metabolismus serotoninu a melatoninu, které vám pomohou usnout. Tryptofan přitom není žádný návykový lék.

Pokračování 4 / 11


Oblečení


Vzorem vám budiž cibule. Naučte se nejenom na hory vrstvit oblečení, abyste se mohla průběžně svlékat a zase oblékat. Zároveň se oblékejte do prodyšných materiálů, abyste se zbytečně nepotila.

Pokračování 5 / 11

Pohyb a sauna


Nemusíte hned začít běhat maraton, ale choďte na procházky, plavat, objevte půvab jízdy na kole a klidně si pořiďte elektrokolo. Redukujete tak návaly pocení a vyhlásíte boj osteoporóze, posílíte kardiovaskulární systém. Návštěva sauny zase tělu pomůže vyrovnávat se s výkyvy teploty. Pokud nestíháte, zařaďte pohyb alespoň do běžného programu. Místo jízdy výtahem jděte pěšky, vystupte z tramvaje o zastávku dřív. Na nákup jeďte na kole místo autem.

Pokračování 6 / 11

Strava

Tady platí pravidla, která už asi dodržujete, pokud chcete být štíhlá. Takže hodně ovoce a zeleniny, bílkovin, z masa a mléka spíše méně tučné produkty. Omezte cukr. Pokud trpíte návaly horka a pocení, omezte pálivá jídla. Zároveň jezte dostatek vápníku jako prevenci osteoporózy.

Pokračování 7 / 11


Pití


Zejména v menopauze byste měla dostatečně pít, což je těžké z toho důvodu, že s věkem se ztrácí přirozený pocit žízně. Dostatečný příjem tekutin pomáhá dobré látkové výměně a odbourávání škodlivin z těla, zároveň hydratuje pokožku.

Pokračování 8 / 11

Vypadávání vlasů


To je problém, který v přechodu začne trápit nejednu ženu. Proberte to s lékařem, protože většinou je příčinou úbytek hormonů estrogenu a progesteronu, a proto lze úbytek vlasů řešit podáváním vhodných hormonálních prostředků. Jen pozor pokud trpíte na vyšší srážlivostí krve, pak je hormonální substituce nevhodná.

Pokračování 9 / 11


Nadváha


Menopauza je obdobím, kdy ženy přibývají na váze. Samozřejmě se to lehčeji řekne, než udělá, ale snažte se nepřibrat. Hýbejte se, jezte rozumně. Protože tak omezíte pocení i problémy s klouby, o vlivu na vaši duševní pohodu ani nemluvě. Čím budete starší, tím těžší bude pak zhubnout.

Pokračování 10 / 11

Omezte požitky


Dopřávala jste si osm šálků kávy denně, večer sklenku vína, k tomu cigaretku? I když to nebylo ideální ani ve dvaceti, natož ve čtyřiceti, teď si budete muset vybrat – buďto šálek kávy a pocení, nebo suchá tvář. Samozřejmě ne každé ženě dělají káva či víno problém, ale jsou to prostředky, které povzbuzují oběhovou soustavu, proto si schválně všimněte, jak na vás tyto drogy působí. A pak zvažte, jak moc si je chcete dopřát, pokud zrovna u vás vyvolávají návaly horka a pocení.

Pokračování 11 / 11

Bylinky a přírodní prostředky


Agnus castus neboli drmek obecný a Cimicifuga racemosa neboli ploštičník hroznatý jsou bylinky, které obsahují rostlinné hormony, tzv. fytohormony. Ty jsou podobné lidským hormonům, proto mohou ovlivnit hormonální rovnováhu organismu a  pomoci vám minimalizovat negativní projevy přechodu. Ale pozor, o jejich užívání se poraďte s lékařem, zejména pokud užíváte jiné léky, ať nedojde ke kontraindikaci.

Doporučujeme

Články odjinud