10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech

21. 10. 2017
10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech
Řada žen si myslí, že s menopauzou zákonitě přijdou kila navíc a už s tím nic nepůjde udělat. Ne, jde to zhubnout i si udržet váhu, ale bohužel se budete muset hlídat.

Padesátka nemusí znamenat tragédii. Zhubnout se dá vždycky. Tvrdí to i nutriční terapeutka Dana Šímová, která podotýká, že je to sice těžší, ale jde to. Bezpečné řešení nabízí individuálně sestavený jídelníček (ideálně s odborníkem) a samozřejmě vhodnou fyzickou aktivitu, pomoci mohou také lymfodrenáže.

Co tedy pomůže? Existuje pár zásad, které prostě musíte dodržovat:

1. Jezte pravidelně, ale menší porce. Ideální je, když si budete jídlo servírovat na malé talíře. Takže se vydejte na půdu nebo na chalupu a vylovte staré talíře po babičce. Dříve se vyráběly podstatně menší než dnes. Schválně si je porovnejte.

2. Konzumujte více zeleniny a ovoce, ale ovoce podstatně méně než zeleniny. I když je ovoce zdravé, obsahuje dost cukru. Pozor si dejte na sušené ovoce, to je kalorická bomba, takže si ho dopřávejte jen v malém množství.

3. Sledujte obsah bílkovin, tuku a vlákniny. Jezte hodně vajec, ryb, libového masa a tvarohu. Zejména důchodci mají tendenci kvůli šetření se šidit, ale rybičky z konzervy a tvaroh nejsou drahé, a přitom obsahují hodnotné látky.

4. Omezte konzumaci brokolice, květáku, růžičkové kapusty a zelí. Patří do skupiny goitrogenních látek, jež blokují produkci hormonů štítné žlázy, které mají nezastupitelnou roli při řízení metabolické aktivity.

Podívejte se na video, jak správně dělat kliky:

5. Omezte přísun sacharidů a vybírejte si ty s nízkým glykemickým indexem. Proto volte raději celozrnné pečivo, rohlíky si dopřávejte jen výjimečně.

6. Nezapomínejte na vhodnou fyzickou aktivitu. Najděte si sport, který vás bude bavit, jinak u toho nevydržíte!

7. K večeři si nedávejte přílohy. A to žádné, dokonce ani celozrnné!

8. Zařaďte do jídelníčku sóju a tofu – to kvůli fytoestrogenům, které mají schopnost upravovat hormonální nerovnováhu.

9. Denní příjem u ženy nad padesát let, která nemá zvýšenou fyzickou aktivitu, by neměl přesáhnout 1800 kilokalorií. Hlídejte si to.

10. Nezapomínejte na pitný režim, pijte i během dne v práci.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je v negativní konstelaci k vašemu znamení, což neslibuje dobrou náladu ani vstřícné komunikativní schopnosti. Kdybyste mohli odpočívat podle svého gusta a naplánovat si víkend bez…