10 vědou podložených důvodů, proč jíst při hubnutí více bílkovin

13. 7. 2019
Zdravotní účinky tuků a sacharidů jsou kontroverzní. Buď jsou vychvalovány do nebes, nebo naopak zatracovány. Zvláště pokud jde o diety. Ovšem téměř každý odborník na výživu souhlasí s tím, že proteiny jsou při hubnutí naprosto nezbytné. Proč jsou bílkoviny v naší stravě tak důležité, pokud chceme zhubnout a udržet si zdravou váhu?

Snižují chuť k jídlu

Tuky, sacharidy a bílkoviny ovlivňují naše tělo různými způsoby. Četné studie ukazují, že naprosto bezkonkurenční jsou právě proteiny. Díky nim se budete cítit plní a sníte toho tedy méně. Je to částečně proto, že proteiny snižují hladinu hormonu hladu – ghrelinu. Navíc zvyšují hladiny peptidu YY, což je zase hormon, díky kterému se cítíte sytější. Závěry jedné studie byly jasné. Obézní ženy, které denně zvýšily příjem bílkovin z patnácti na třicet procent, snědly během dne o 440 kalorií méně než ty, které jedly proteinů pořád stejně. Pokud potřebujete zhubnout nebo se zbavit břišního tuku, nahraďte část sacharidů a tuků ve stravě právě proteiny. Dejte si třeba méně brambor či rýže a přidejte více masa nebo sýra.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

S víkendovými dny by měl přijít mentální i fyzický odpočinek. Vy však myslíte na druhé a vlastní potřeby odkládáte na druhou kolej. Mějte na paměti, že jen odpočatí a vyrovnaní dosáhnete…

Nejčtenější články

Doporučujeme