100 důvodů k návštěvě Egypta

13. 6. 2007
100 důvodů k návštěvě Egypta
Egypt se pyšní velkolepou historií, která už od pradávna uchvacuje všechny své návštěvníky. Dědictví faraónů, současná moderní kultura, divy podmořského světa a vřelá pohostinnost místních obyvatel, to vše okouzluje dnešní cestovatele a poskytuje jim bezpočet důvodů, proč tuto zemi navštívit.

Seznam egyptských Top 100 obsahuje náměty, co se dá v Egyptě vidět a podniknout. Tyto nápady vám zaručeně poskytnou jedinečné a velice osobní zážitky při objevování jedné z nejpůsobivějších a nejrozmanitějších destinací na světě.

Řadu aktivit můžete podniknout na vlastní pěst (stačí si koupit letenku) či s cestovními kancelářemi, které nabízejí fakultativní výlety k pobytům v některé oblíbené destinaci. Velmi širokou nabídku zájezdů do Egypta najdete např. v katalogu cestovní kanceláře Sunny Days. Pokud nevíte, do jakého střediska a vydat a kde se ubytovat, koukněte se na jejich internetové stránky. Zde najdete rozsáhlé informace včetně fotografií i stručného průvodce Egyptem.

Stále se ještě rozmýšlíte, kam vyrazíte na letošní dovolenou? Pak tedy čtěte dál ...

Káhira

 1. Objevte jediný dochovaný div starověkého světa. Velké pyramidy v Gíze byly postaveny ve čtvrté dynastii a údajně jsou tvořeny více než dvěma miliony kamenných kvádrů. Až do devatenáctého století byly nejvyšší stavbou světa.
 2. Při východu či západu slunce se projeďte pouští na koni od pyramid až k Saqqaře.
 3. Vzdejte hold Sfinze, nejstarší egyptské monumentální soše, která stojí na stráži u pyramid již čtyři a půl tisíce let.
 4. Okuste atmosféru kaváren a vřelou egyptskou pohostinnost v některém z mnoha podniků, které najdete takřka na každé ulici. Kavárna Fishawi’s v káhirské čtvrti zvané Khan al-Khalili je prý již 200 let otevřena ve dne v noci.
 5. Zajděte si s místní smetánkou do káhirských funky a hip-hopových klubů ve čtvrti Zamalek, jako je La Bodega nebo Moon Deck.
 6. Na nejstarším tržišti světa – souku v Khan al-Khalili – si vyberte původní egyptské umělecké a řemeslné výrobky. Tento bazar plný atraktivních suvenýrů patří mezi nejmagičtější kouty Káhiry s úzkými uličkami plnými obchodů a stánků, v nichž se prodává to nejrozmanitější zboží.
 7. Nechte si připravit svůj vlastní parfém na trhu v Khan al-Khalili. Egyptské vonné oleje jsou mezi místními ženami oblíbené od pradávna a dokonce se i vyvážejí a používají jako přísady do francouzských parfémů.
 8. Nakupte si papyrus. Tento materiál, na který se kdysi psalo, se prodává po celém Egyptě. Papyrus nejvyšší kvality seženete v Káhiře v pobočkách Dr Ragab Papyrus Institute.
 9. Vyberte si látky s aplikacemi na „ulici výrobců stanů“ v islámské části Káhiry. V obchodech, kam nakouknete, abyste si prohlédli zboží, často uvidíte i umělce při práci.
 10. Navštivte jednu z nejstarších a největších egyptských mešit, Ibn Tulun. Tato mešita se nachází v islámské Káhiře a byla postavena kolem roku 876 n.l. z nepálených cihel. Její nádvoří při modlitbách pojme veškeré mužské osazenstvo místní náboženské obce. Na jedinečnosti této mešitě dodává i točitý minaret.
 11. Projděte slavnými branami středověké opevněné Káhiry. ‚Bab’ znamená arabsky dveře a tyto brány se nazývají Bab Zuwayla, Bab Al Nasr a Bab Al Futuh.
 12. Pobavte se s rodinou v káhirské vesničce faraónů. Místní domy a chrámy jsou dokonalé a věrné repliky a herci a herečky, kteří zde hrají role faraónů, vás přenesou do dávné minulosti.
 13. Zajděte si do umělecké školy Fenoon. V této káhirské umělecké škole se vaše děti mohou zapojit do výuky a třeba začít malovat – mohou pomalovat všechno, i lavice.
 14. V pátek ráno si přivstaňte a zajeďte si na velbloudí trh v Birqáš vzdáleném sotva 35 km severozápadně od centra Káhiry. Sjíždějí se sem obchodníci s velbloudy z celého Egypta a dokonce i ze Súdánu.
 15. Prohlédněte si největší světovou sbírku starověkých předmětů v káhirském Egyptském muzeu. Najdete tu 120 000 exemplářů nevyčíslitelné hodnoty z nejrůznějších období egyptských starověkých dějin.
 16. Projděte se po káhirské citadele, která se nachází v islámské čtvrti a kdysi bývala sídlem egyptských vládců. Z této pevnosti, kde se nalézá několik muzeí a mešit, včetně impozantní mešity Muhamada Alího a okouzlující mešity Sulajmána paši z roku 1528, je nádherný výhled na celé město.
 17. Nechte se uchvátit uměním v Káhirské opeře, kde sídlí Káhirský symfonický orchestr, tři divadla, muzeum a galerie.
 18. Nechte se pohltit atmosférou koptské Káhiry, nejstarší části města. Tato oáza klidu, úzkých uliček a starověkých svatých míst je obklopena opevněním pevnosti Babylon ze třetího století. Najdete tu i překrásný „Visutý kostel“, postavený na bráně staré římské pevnosti. Některé jeho části údajně pocházejí ze čtvrtého století a dodnes se v kostele konají pravidelné bohoslužby.
 19. Nakupte výhodně to nejmódnější zboží v káhirských nákupních střediscích Beymans, Ego, City Stars Mall a First Residence Mall. Všechno jsou to ráje světových návrhářů a velké módy.
 20. Prohlédněte si město z ptačí perspektivy z Káhirské věže ve čtvrti Zamalek. Z této 187 metrů vysoké věže budete mít skvělý výhled jak na starověkou, tak na moderní část Káhiry.
 21. Vyberte si fotografie klasických i moderních egyptských scenérií u Lehnert & Landrock nebo Om el Donia v centru Káhiry.
 22. Změřte hladinu Nilu u káhirského Nilometru, který pochází z devátého století. Druhé zařízení tohoto typu se nachází v Asuánu a v minulosti bylo nesmírně důležité, protože se díky svému umístění na jihu často stávalo prvním ukazatelem blížících se povodní.
 23. Projděte se parkem Al Azhar v samém srdci islámské Káhiry. Tento park je už více než sto let pokládán za největší zelenou plochu v Káhiře. Najdete tu dětské hřiště, muzeum a restauraci nahoře na kopci.
 24. Dejte si něco k snědku u Groppiho, ve slavné kavárně, kterou v Káhiře otevřel v roce 1909 jeden švýcarský výrobce čokolády. Už od dvacátých let, nesoucích se ve znamení art deco, je tento podnik oblíbeným místem, kde si člověk může v klidu posedět a vychutnat kávu se zákuskem.
 25. Přečtěte si a na vlastní kůži zažijte Káhirskou trilogii Nagíba Mahfúze, nezapomenutelné dílo egyptského spisovatele, držitele Nobelovy ceny. Je to úchvatné čtení a naprosto nedostižné, pokud se právě nacházíte v Káhiře a objevujte ulice a uličky, o nichž se autor ve svých knihách zmiňuje.
 26. Vydejte se na výlet za město, na pláž v Ein El Sochna jen pár hodin jízdy od hlavního města. V hotelích, jako jsou Stella di Mare a Best Western Marina Wadi El Dome Resort Hotel, můžete za denní sazbu využít bazény a plážová zařízení.
 27. Podívejte se na sochu Ramsese II. v Memfisu, hlavním městě starověkého Egypta. Deset metrů vysoká socha nebyla nikdy dokončena, o čemž mimochodem svědčí i fakt, že nemá hotové nohy. Aby byla tato památka zachována, bylo kolem ní vybudováno muzeum.

  Alexandrie a pobřeží Středozemního moře

 28. Navštivte Alexandrijskou knihovnu (Bibliotheca Alexandrina), která byla obnovena z rozvalin a nyní představuje architektonický div digitálního věku – obsahuje 800 milionů knih.
 29. Pochutnejte si na grilovaných rybách v některé z mnoha alexandrijských restaurací nabízejících dary moře.
 30. Vydejte se na tajemnou cestu do čtyřicet metrů hlubokých katakomb v Kóm Eš-Šuqáfa nedaleko Alexandrie. Tento tříposchoďový komplex z druhého století v sobě skrývá mnoho chodeb vedoucích do více než tří stovek „loculi“ – komůrek.
 31. Prozkoumejte Kájtbájovu pevnost v Alexandrii. Pevnost postavil na pobřeží Středozemního moře Kájtbáj, který v Egyptě vládl koncem patnáctého století. Nachází se zde nejstarší alexandrijská mešita.
 32. Navštivte římský amfiteátr v Alexandrii. Tento amfiteátr byl postaven ve čtvrtém století a pojme 800 lidí.
 33. Projděte se po alexandrijské hrázi. Tuto procházku milují jak turisté, tak místní obyvatelé. Můžete pozorovat rybáře, pochutnat si na zmrzlině nebo nějaké jiné dobrotě, které se tu prodávají, a celé hodiny odtud pozorovat dění.
 34. Zajděte si na koncert. V alexandrijské Městské opeře se konají pravidelná představení.
 35. Navštivte Rosettu na severním pobřeží západně od Alexandrie. Právě zde francouzský egyptolog Jean François Champollion objevil v roce 1799 Rosettskou desku, díky níž byly poprvé rozluštěny hieroglyfy.

  Horní Egypt

 36. Prohlédněte si nejúchvatnější egyptský chrámový komplex v Karnaku a Luxoru. Tento rozsáhlý komplex se rozkládá na ploše 100 akrů a vznikal více než 1 300 let. Skládá se z působivě uspořádaných chrámů, pylonů a obelisků svědčících o významu tohoto hlavního města starověkého Egypta.
 37. Zajeďte si do Asuánu, nejjižnějšího egyptského turistického střediska a nejslunečnějšího města. Město Asuán bývá pokládáno za posvátné zřídlo řeky Nil. Toto klíčové obchodní centrum se nachází 800 km od Káhiry na hranicích starobylé Núbie.
 38. Projeďte se po Násirově jezeře. Toto největší umělé jezero na světě vzniklo při stavbě Velké přehrady, která se táhne více než 500 km na jih od Asuánu a dosahuje hloubky 180 m.
 39. Proleťte se nad západním břehem Luxoru. Brzy ráno tu létají balony plněné horkým vzduchem, z nichž se vám otevře úchvatný pohled na starověké město.
 40. Prohlédněte si thébskou nekropoli na západním břehu Luxoru. Toto místo posledního odpočinku řady starověkých vládců, jejich rodin a dalších významných osobností patří do seznamu světového dědictví a bývá pokládáno za nejbohatší archeologickou lokalitu světa.
 41. Vydejte se po stopách Agathy Christie na plavbu po nejdelší řece světa mezi Asuánem a Luxorem. Na této 6 400 km dlouhé plavbě vás čekají neopakovatelné zážitky, místa, zvuky a nádherná příroda.
 42. Odpočiňte si ve svěží botanické zahradě na Kitchenerově ostrově v Asuánu. Na ostrov se dostanete lodí a můžete tu sladkým nicneděláním strávit celé odpoledne.
 43. Prohlédněte si chrámy v Abú Simbel. Tento poklad byl objeven v písku v roce 1913 a v šedesátých letech minulého století byl ve spolupráci s organizací UNESCO přestěhován, aby se zabránilo jeho zatopení při výstavbě Velké přehrady.
 44. Navštivte Memnónovy kolosy. Návštěvníky na západním břehu Luxoru uvítají dvě 23 metrů vysoké sochy, které měly strážit Amenhotepův pohřební chrám, o němž se říká, že je největší v Egyptě. Tyto sochy se proslavily svým „zpěvem“ – zvuky, které vznikaly v trhlinách kamene, poničeného zemětřesením. Po zrestaurování sochy opět umlkly.
 45. Projděte se po Hatšepsutině chrámu. Tato panovnice vystupovala po celou dobu své vlády nikoli jako žena, ale jako faraón. Její impozantní tříposchoďový chrám leží v Thébách, na pozadí tyčící se hory. Ačkoli se její nástupci pokusili chrám zničit, zůstává dodnes velkolepou a výjimečnou kulturní památkou.
 46. Zajděte do Núbijského muzea, v němž jsou umístěny núbijské exponáty, které byly zachráněny při budování Násirova jezera. V muzeu se nachází přes 1500 exemplářů, mezi něž patří i šperky nebo sochy.
 47. Navštivte palác Amenhotepa III., největší dochovaný obytný palác z dob starověkého Egypta.
 48. Navštivte Horův chrám v Edfu mezi Luxorem a Asuánem. Je to druhý největší chrám v Egyptě a patří k těm nejlépe dochovaným.

  Nilská delta

 49. Užívejte si sluníčka na jedné z nejklidnějších pláží Egypta. Severozápadně od Nilské delty se rozkládá úzký pás pobřeží a na něm 140 km pláží. Právě sem se k odpočinku uchylují místní obyvatelé, kteří touží uniknout před ruchem letovisek u Rudého moře.

  Sinaj a Rudé moře

 50. Vystoupejte v noci na horu Sinaj a pozorujte neopakovatelný východ slunce právě z vrcholku této uctívané hory, z níž si Mojžíš přinesl desatero přikázání.
 51. Vydejte se po stopách dávných poutníků a navštivte klášter svaté Kateřiny u hory Sinaj. Klášter svaté Kateřiny je nejstarším funkčním křesťanským klášterem na světě a pyšní se druhou největší světovou sbírkou zdobených rukopisů (největší sbírku má Vatikán).
 52. Naučte se potápět v Rudém moři. Rudé moře je rájem potápěčů; žije tu na tisíc druhů mořských tvorů a přes dvě stě druhů korálů. Sezónním potápěčům se tu nabízí úžasné možnosti náročného potápění; např. Modrá díra v Dahabu.
 53. Zajděte si na „nejhrbolatější“ závod světa – mezinárodní závody velbloudů, které se konají v dubnu v Sharm El-Sheikh.
 54. Jachtou po Rudém moři. Patříte-li mezi nadšené mořeplavce, můžete si vybrat z celé řady moderních lodí a na luxusní pětihvězdičkové jachtě se vydat po vlastní trase na Rudé moře.
 55. Užijte si táboření na pláži v Nuweibě u Aquabského zálivu.
 56. Se šnorchlem do národního parku Ras Mohamed. V tomto prvním egyptském mořském národním parku se nachází přes tisíc druhů ryb. Ve svém přirozeném prostředí se tu vyskytuje celá řada živočišných i rostlinných druhů a najdete tu i krásné pláže.
 57. Prohlédněte si zblízka žraloka - a nemusíte se ani namočit. Akvárium v Hurgádě nabízí nádherné sbírky mořských živočichů žijících v egyptských vodách.
 58. Naučte se surfovat v ideálních podmínkách Hurgády, kde se každoročně koná několik mezinárodních soutěží ve windsurfingu. Windsurfing je populární i na Sinajském poloostrově, např. v Dahabu nebo Sharm E-Sheikhu.
 59. S prutem k Nilu. V této řece žije nejvíce sladkovodních ryb na světě a najdete tu i slavného obřího okouna. Hurgáda pořádá i mezinárodní rybářskou soutěž, na kterou se sjíždějí amatérští rybáři z celého světa.
 60. Vydejte se po stopách Jacquese Cousteaua a objevte staré vraky kolem Thistlegormu v Rudém moři. Na tomto místě, objeveném v padesátých letech minulého století Jacquesem Cousteauem, se nachází nejvíce lodních vraků na světě. V hloubce 30 metrů tu najdete i vrak britské válečné lodi z druhé světové války s původními obrněnými vozidly a děly. Udělejte si sem celodenní výlet z Sharm El-Sheikhu nebo Hurgády.
 61. Užijte si extrémní vodní sporty, jako je parasailing a kitesurfing, které vám nepochybně zvednou hladinu adrenalinu.
 62. Vydejte se na jednodenní výlet do tzv. Barevného kaňonu na Sinajském poloostrově. Najdete tu nádhernou scenérii, kterou zde zanechal starověký oceán, kdysi pokrývající celý Sinaj. Kaňon je téměř 700 m vysoký a je jako stvořený pro turistiku a obdivování velkolepých skalních útvarů.
 63. Potápějte se s delfíny u Marsa Alam, nejjižnějšího letoviska na pobřeží Rudého moře.
 64. Nastupte na loď se skleněným dnem a pokochejte se pohledem na podmořský život Rudého moře z nové perspektivy.
 65. Pozorujte lodě v Suezském průplavu, který je od svého otevření v roce 1869 jedním z nejdůležitějších průplavů světové lodní dopravy.

  Poušť

 66. Kempujte pod otevřeným nebem v úchvatném prostředí egyptské Západní pouště.
 67. Prohlédněte si prehistorické skalní malby antilop a žiraf u silnice z Khargy do Dakhly v oblasti Západních oáz.
 68. Vyjeďte si džípem na safari a prozkoumejte egyptské nehostinné pouště a hory.
 69. V poušti si užijte sandboarding a lyžování na dunách. Uspokojte své lyžařské vášně na 120 metrů vysokých dunách. Lyžovat tu můžete celý rok – písek netaje.
 70. Užijte si úchvatný pohled na surrealistické útvary Bílé pouště. Pak se vydejte do Černé pouště a nechte se unést neuvěřitelným černým pískem a černými horami, kdysi vulkanickými skalami, v oáze Bahríja.
 71. Navštivte největší egyptskou oázu Fajjúm. Po pouhých devadesáti minutách jízdy na jih od Káhiry dorazíte do oázy Fajjúm, zvané Zahrada Egypta, která se těší nesmírné oblibě místních obyvatel. V srdci této oázy se nachází jezero Kárún, u něhož žijí nejrůznější druhy nádherných ptáků.
 72. Navštivte Wadi Hitan, součást světového dědictví. Toto místo, zvané rovněž Údolí velryb, se nachází 60 metrů na jih od Wadi El Rayan v oáze Fajjúm. Najdete tu přírodní muzeum fosilních pozůstatků mořských savců.
 73. Navštivte oázu Siwa v Západní poušti, na samém okraji Velkého solného jezera. V této odlehlé oáze se nachází přes 300 různých pramenů a potoků a její obyvatelé si dodnes uchovávají svůj vlastní jazyk a kulturu. Oáza je proslulá zejména stříbrnými šperky a ručně pletenými košíky.
 74. Zúčastněte se nejnáročnějšího světového vytrvalostního závodu, tzv. „Sahara Race“. Tento sedmidenní závod se koná každoročně v říjnu a na svůj běh pouští se tu vydává 700 závodníků z celého světa.

  Egyptské jídlo a pití

 75. Ochutnejte tradiční egyptskou kuchyni a místní speciality, k nimž patří molokhia (tmavě zelená polévka z listů rostlin podobných špenátu, podávaná s kuřecím nebo králičím masem) nebo maaši (vinné listy nebo zelenina plněná rýží, případně mletým masem). Kromě tradičních jídel si můžete v restauracích pochutnat i na moderních obměnách oblíbené klasiky.
 76. Okuste čerstvý chléb. V některé z pekáren, které najdete takřka všude, ochutnejte „eš baladi“’ nebo „boasomat“, které většina Egypťanů kupuje každý den. Pokud toužíte po typickém pokrmu, zakousněte ke chlebu ještě bílý sýr a pár oliv nebo datlí.
 77. Dejte si skleničku. Egypt patří k nejstarším civilizacím a víno se tu vyrábělo už 2 600 let před Kristem. Dnešní Egypt se může pochlubit několika „domácími“ odrůdami, které se pěstují na vinicích u Alexandrie a zpracovávají nejmodernější technologií.
 78. Dopřejte si egyptské sladkosti. Objednejte si dezert v restauraci, nebo si kupte nějakou lahůdku v některé z vynikajících egyptských pekáren. Mezi klasické egyptské zákusky se řadí basbousa a kanafa nebo pečený dezert známý jako Om Ali (Aliho matka) – lahodná kombinace šlehačky, těsta, rozinek, mandlí a pistácií.
 79. Kupte si pečené sladké brambory od pouličních prodejců. V zimě vás na ulicích Káhiry nebo Alexandrie určitě zasytí a navíc jsou zdravé a chutné.
 80. V egyptských džusových barech si objednejte šťávu. Jsou to obvykle malé podniky s bílými dlaždicemi a celoročně se v nich podává datlová a třtinová šťáva. Podle sezónní nabídky můžete v létě okusit ještě šťávu z manga, guavy nebo granátového jablka, na podzim z granátového jablka a během měsíce ramadánu osvěžující tamarindové a mléčné nápoje.
 81. Pokud zůstanete jako mnozí Egypťané dlouho vzhůru, můžete si dát pozdní noční jídlo v některé z jídelen s nepřetržitým provozem. Patří k nim i Maison Thomas a Euro Deli v Zamaleku.

  Napříč Egyptem

 82. Shlédněte vzrušující místní či mezinárodní umělecké akce a festivaly, počínaje Káhirským mezinárodním festivalem experimentálního divadla a konče Mezinárodním filmovým festivalem.
 83. Dopřejte si odpal na některém z úžasných egyptských greenů. V Egyptě je k dispozici více než 16 normovaných hřišť dle PGA a další dvě budou otevřena v roce 2007. Jen v Egyptě si můžete zahrát náročný golf a přitom se na horizontu kochat pohledem na Velké pyramidy.
 84. Nechte se rozmazlovat v pětihvězdičkových hotelech na úchvatných místech. Egypt nabízí širokou škálu luxusních prvotřídních hotelů a mnohé z nich, např. Mena House, se nacházejí v blízkosti pyramid či asuánských vodopádů. Právě sem Agatha Christie umístila část děje svého románu „Smrt na Nilu“.
 85. Vychutnejte si uklidňující vodní dýmku v některé z kaváren, kde se „šíša“ kouří. Jsou jich v Egyptě stovky, možná tisíce. Tradiční příchutí je jablko, ale k dispozici je i celá řada dalších, např. moka, máta, růže nebo dokonce i coca-cola.
 86. Zahrajte si v některém egyptském kasinu. Kasina se obvykle nacházejí v luxusních pětihvězdičkových hotelích a letoviscích po celé zemi.
 87. Přidejte se k divákům při velkých sportovních kláních, k nimž bezpochyby patří každoroční Mezinárodní maratón.
 88. Navštivte bývalý královský palác. V Káhiře a Alexandrii se nachází několik překrásných paláců, které jsou otevřeny pro veřejnost. Patří k nim i muzeum v paláci Abdeen, kde se nalézají sbírky prezidentských darů, zbraní a královských předmětů.
 89. Zajděte si na fotbal. Pravidelné zápasy mezi dvěma nejlepšími káhirskými kluby – Al-Ahly a Zamalek, v nichž hrají i fotbalisté z národního týmu, jsou ozdobou egyptské fotbalové sezóny.
 90. U některého bylináře na egyptském bazaru si vyberte lék tradiční a přírodní medicíny. Léky na nejrůznější neduhy se tu připravují z čerstvých bylin a koření.
 91. Zkuste plavbu na tradiční feluce po některém z klidných egyptských solných jezer nebo po řece Nilu. Během plavby si můžete udělat na palubě piknik.
 92. Nakupte si oblečení z prvotřídní egyptské bavlny; je velice kvalitní a hodí se jako hezký dárek.
 93. Užijte si eko-dovolenou. V Adrere Amellal Oasis nebo Shali Lodge najdete pohodlné venkovské ubytování a můžete si vychutnat klidné prostředí a život v oáze.
 94. Shlédněte nejkrásnější obrazy Egypta při měsíčním světle – patří to k populární zvukové a světelné show, která se pravidelně koná u pyramid, v Luxoru, Karnaku a Abu Simble.
 95. Nezpronevěřte se tradicím světoběžníka a kupte si egyptské tričko. Pro potápěče je nejoblíbenější značkou Seven Tenths; seženete ji v dražších potápěčských obchodech na Sinajském poloostrově. Pokud dáváte přednosti opravdovému kýči s egyptským logem a arabskými příslovími, zkuste Zafir v centru Zamaleku.
 96. Lehněte si a odpočívejte v některých z nově vznikajících egyptských lázní, která se většinou nacházejí v pětihvězdičkových hotelích v Káhiře a na pobřeží Rudého moře.
 97. Pokud jste ještě nevyzkoušeli jízdu na velbloudu, je nejvyšší čas. „Koráby pouště“ se dodnes využívají jako dopravní prostředek v odlehlých oblastech egyptské pouště.
 98. Nenechte si ujít úvodní obřad egyptské svatby. Tento obřad, zvaný zaffa, se často odehrává v halách pětihvězdičkových hotelů, kde se koná svatební hostina. Při zaffě nesmí chybět zpěváci, hudebníci s tamburínami a píšťalami a tanečníci. Svatba je v Egyptě velmi radostnou událostí a svatebčané bývají velmi rádi, když jejich průvodu přihlíží i diváci z řad veřejnosti.
 99. Nechte si na míru vyrobit tradiční šperky ve starověkém stylu. V obchodech se prodávají stříbrné a zlaté šperky, jejichž cena závisí na hmotnosti toho kterého šperku.
 100. Dopřejte si odpočinek a wellness terapii. Tento druh terapie se v Egyptě praktikuje již celá tisíciletí. Dnes si můžete vybrat třeba horké koupele ve staré káhirské čtvrti Helwan nebo sirné koupele v Oyoun Moussa, kde se léčí nejrůznější onemocnění kůže a kostí.
Foto: autorka, Egyptská centrála cestovního ruchu, internet

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Za žádnou cenu si nechcete připustit prohru anebo polevení ve výkonech. Jste naladěni na příjemnou notu a ještě k tomu stačíte pomáhat i kolegům. Vaše kariéra se rozjíždí a je v plném…

Nejčtenější články

Doporučujeme