100 let pražské kanalizace

23. 5. 2006
V Praze, 22. května 2006 - Kulaté výročí novodobé pražské kanalizační sítě si letos v červnu připomenou Pražané a návštěvníci metropole. Na konci června uplyne totiž 100 let od zahájení provozu tohoto unikátního a životně důležitého technického díla, ukrytého před zraky běžných smrtelníků hluboko pod zemí. Hlavní město se tím stalo moderní aglomerací bez nepříjemných zápachů a splašků na ulici či ve Vltavě.

Při příležitosti 100. výročí proběhnou v areálu historické bubenečské čistírny (nyní Ekotechnické museum) od 28. června do 1. července Oslavy 100. výročí pražské kanalizace s bohatým programem pro děti i dospělé.

Vedle řady atrakcí budou pro veřejnost připraveny exkurze a výstavy seznamující s historickým i budoucností pražské sítě stok a čištění odpadních vod. Výstavy představí mimo jiné dobové fotografie a exponáty ze sbírek Ekotechnického muzea, které dosud nebyly k vidění. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost obdivovat náčiní, se kterým se pracovalo ve stokách, nebo historický hygienický mobiliář - staré klozety, nočníky, umyvadla apod. Po dobu oslav bude v Ekotechnickém museu vystaven i funkční model Ústřední čistírny odpadních vod z roku 1960. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny exkurze do podzemních prostor. 29. června bude zdarma přístupný kanalizační uzel pod staroměstskou radnicí. Událost si jistě nenechají ujít obdivovatelé technických vynálezů z počátku 20. století, milovníci dobrodružných knih Jaroslava Foglara, příznivci procházek po staré Praze či milci tajemství a průmyslové architektury.

Program oslav: Stálý program oslav: Rozšířené prohlídky staré čistírny / Výstava 100 let pražské kanalizace doplněná sbírkou hygienického mobiliáře a dobovými fotografiemi / Výstava fotografií Karla Pryla „Město pod městem“ / Promítání filmů

28. června / středa / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Prohlídky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, spuštění parních strojů ve staré čistírně.

29. června / čtvrtek / 10.00 - 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Dětský den, speciální program, hry a soutěže pro děti (vhodné i pro školy)

/ 10.00 – 15.00 / Staroměstská radnice, Cizinecký vstup Prohlídky hlavního kanalizačního uzlu pod věží orloje - vstup volný

30. června / pátek / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Ukázky moderní kanalizační techniky

1. července / sobota / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 „Na dně“ - ukázka těžké práce v usazovacích nádržích, jak byla prováděna před sto lety

Vstupné: dospělí 80,- Kč, rodina 150,- Kč, děti do 15 let / studenti 50,- Kč. Pozor! Ke každé vstupence obdržíte pamětní minci. Doprava MHD: autobus číslo 131 ze stanice metra Hradčanská do zastávky Nádraží Bubeneč.

Více informací o museu: www.ekotechnickemuseum.cz.

Historie spletité sítě pražských kanálů a stok sahá až do roku 1791, kdy byla započata stavba první kanalizační sítě. Cesta ke spuštění první čistírny v Bubenči však byla více než trnitá. Do první stavby záhy zasáhla smrt Josefa II. Stavba byla obnovena až roku 1816, systém však byl nedostatečný a nedokonalý. Situaci se rozhodlo v roce 1884 řešit Zastupitelstvo hl. m. Prahy, které vypsalo soutěž na generální řešení pražské kanalizace. Žádný předložený projekt ovšem nesplnil podmínky a nezbylo nic jiného než vyhlásit soutěž novou.

Po několika dalších neúspěších vstoupil v roce 1893 do hry anglický inženýr sir William Heerlein Lindley, odborník mezinárodního věhlasu a stavitel moderních evropských kanalizačních a vodárenských zařízení. Ten na této stavbě aplikoval své zkušenosti z budování novodobých kanalizačních staveb po celé Evropě, ale i myšlenky českých spolupracovníků, zejména Emanuela Heinemanna, Vincenta Ryvoly a Eduarda Másla.

Projekt zahrnoval nejen návrh na desítky kilometrů stok a kanálů, které většinou fungují dodnes, ale také výstavbu kanalizační čistírny v Bubenči. Ta byla slavnostně spuštěna 27. června 1906. Kanalizační čistírna pracovala nepřetržitě až do roku 1967. V dubnu 1991 byl objekt prohlášen za kulturní památku a v této unikátní technické stavbě nyní sídlí Ekotechnické museum.

Bubenečská budova je inspirativním prostorem, jenž zejména v posledních letech přilákal množství umělců. Konal se zde například festival 4+4 dny v pohybu, velké množství hudebních či divadelních představení a samozřejmě celá řada společenských akcí včetně tří ročníků bienále technických památek „Industriální stopy“.

Více informací na www.ekotechnickemuseum.cz zdroj: smART communication

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Není divu, že hledáte kýžený majáček, který by vám pomohl na trnité cestě za láskou. Vše, co je pro vás obtížné, má na svědomí Venuše, která se k vám otáčí zády a působí disharmonii mezi…

Nejčtenější články

Články odjinud