100 let pražské kanalizace

23. 5. 2006
V Praze, 22. května 2006 - Kulaté výročí novodobé pražské kanalizační sítě si letos v červnu připomenou Pražané a návštěvníci metropole. Na konci června uplyne totiž 100 let od zahájení provozu tohoto unikátního a životně důležitého technického díla, ukrytého před zraky běžných smrtelníků hluboko pod zemí. Hlavní město se tím stalo moderní aglomerací bez nepříjemných zápachů a splašků na ulici či ve Vltavě.

Při příležitosti 100. výročí proběhnou v areálu historické bubenečské čistírny (nyní Ekotechnické museum) od 28. června do 1. července Oslavy 100. výročí pražské kanalizace s bohatým programem pro děti i dospělé.

Vedle řady atrakcí budou pro veřejnost připraveny exkurze a výstavy seznamující s historickým i budoucností pražské sítě stok a čištění odpadních vod. Výstavy představí mimo jiné dobové fotografie a exponáty ze sbírek Ekotechnického muzea, které dosud nebyly k vidění. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost obdivovat náčiní, se kterým se pracovalo ve stokách, nebo historický hygienický mobiliář - staré klozety, nočníky, umyvadla apod. Po dobu oslav bude v Ekotechnickém museu vystaven i funkční model Ústřední čistírny odpadních vod z roku 1960. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny exkurze do podzemních prostor. 29. června bude zdarma přístupný kanalizační uzel pod staroměstskou radnicí. Událost si jistě nenechají ujít obdivovatelé technických vynálezů z počátku 20. století, milovníci dobrodružných knih Jaroslava Foglara, příznivci procházek po staré Praze či milci tajemství a průmyslové architektury.

Program oslav: Stálý program oslav: Rozšířené prohlídky staré čistírny / Výstava 100 let pražské kanalizace doplněná sbírkou hygienického mobiliáře a dobovými fotografiemi / Výstava fotografií Karla Pryla „Město pod městem“ / Promítání filmů

28. června / středa / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Prohlídky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, spuštění parních strojů ve staré čistírně.

29. června / čtvrtek / 10.00 - 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Dětský den, speciální program, hry a soutěže pro děti (vhodné i pro školy)

/ 10.00 – 15.00 / Staroměstská radnice, Cizinecký vstup Prohlídky hlavního kanalizačního uzlu pod věží orloje - vstup volný

30. června / pátek / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 Ukázky moderní kanalizační techniky

1. července / sobota / 10.00 – 17.00 / Ekotechnické museum, Papírenská 6, P6 „Na dně“ - ukázka těžké práce v usazovacích nádržích, jak byla prováděna před sto lety

Vstupné: dospělí 80,- Kč, rodina 150,- Kč, děti do 15 let / studenti 50,- Kč. Pozor! Ke každé vstupence obdržíte pamětní minci. Doprava MHD: autobus číslo 131 ze stanice metra Hradčanská do zastávky Nádraží Bubeneč.

Více informací o museu: www.ekotechnickemuseum.cz.

Historie spletité sítě pražských kanálů a stok sahá až do roku 1791, kdy byla započata stavba první kanalizační sítě. Cesta ke spuštění první čistírny v Bubenči však byla více než trnitá. Do první stavby záhy zasáhla smrt Josefa II. Stavba byla obnovena až roku 1816, systém však byl nedostatečný a nedokonalý. Situaci se rozhodlo v roce 1884 řešit Zastupitelstvo hl. m. Prahy, které vypsalo soutěž na generální řešení pražské kanalizace. Žádný předložený projekt ovšem nesplnil podmínky a nezbylo nic jiného než vyhlásit soutěž novou.

Po několika dalších neúspěších vstoupil v roce 1893 do hry anglický inženýr sir William Heerlein Lindley, odborník mezinárodního věhlasu a stavitel moderních evropských kanalizačních a vodárenských zařízení. Ten na této stavbě aplikoval své zkušenosti z budování novodobých kanalizačních staveb po celé Evropě, ale i myšlenky českých spolupracovníků, zejména Emanuela Heinemanna, Vincenta Ryvoly a Eduarda Másla.

Projekt zahrnoval nejen návrh na desítky kilometrů stok a kanálů, které většinou fungují dodnes, ale také výstavbu kanalizační čistírny v Bubenči. Ta byla slavnostně spuštěna 27. června 1906. Kanalizační čistírna pracovala nepřetržitě až do roku 1967. V dubnu 1991 byl objekt prohlášen za kulturní památku a v této unikátní technické stavbě nyní sídlí Ekotechnické museum.

Bubenečská budova je inspirativním prostorem, jenž zejména v posledních letech přilákal množství umělců. Konal se zde například festival 4+4 dny v pohybu, velké množství hudebních či divadelních představení a samozřejmě celá řada společenských akcí včetně tří ročníků bienále technických památek „Industriální stopy“.

Více informací na www.ekotechnickemuseum.cz zdroj: smART communication

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes je Evropský den hudby, proto ho oslavte se vší parádou. Zaposlouchejte se do tónů, které milujete a zvednou vám náladu. A stejně jako procházka, četba knih a hry s dětmi, vám prospěje…

Nejčtenější články

Doporučujeme