101 strategií jak se nezbláznit: Meditace

17. 2. 2014
101 strategií jak se nezbláznit: Meditace
Když Irwinovi poradili, aby se naučil zvládnout svůj stres pomocí meditace, rozesmálo ho to. „Nikdy jsem se necítil dobře v lotosové pozici,“ ušklíbl se. Prohlašoval také, že člověk musí pocházet z Indie, aby měl z podobných metod užitek. Je to škoda. Kvůli svým předsudkům se nenaučil něčemu, co pomohlo milionům lidí.

Meditace: 1. část

Součástí meditace jsou různé techniky duševního a tělesného soustředění, které často vedou ke snížení napětí a úzkosti a ke zvýšení spokojenosti a tolerance vůči frustraci. Meditační techniky jsou většinou velmi staré a jsou často spojovány s východní filozofií a s učením různých indických mudrců. Patrně nejznámější meditační technikou je „transcendentální meditace“ neboli TM, která bývá obvykle spojována s indickým guruem Mahariši Mahéšem Jogim. Mahariši začal tuto techniku vyučovat v Indii v 50. letech dvacátého století a stál u zrodu jejího celosvětového rozšíření. Na přelomu 60. a 70. let zachvátilo hnutí TM Spojené státy. U učitelů transcendentní meditace se scházely početné skupiny lidí s cílem naučit se „odhalit své skryté možnosti“.

Mnozí zastánci TM poněkud přeháněli její zásluhy (tvrdili, že může zvýšit IQ, vyloučit potřebu spánku a vyléčit psychické problémy) a zbytečně ji halili do oparu tajemství a podmanivé mystiky. Odmyslíme-li si bezdůvodný povyk, zůstává skutečností, že TM a další metody meditace vykazují skutečné blahodárné účinky na tělesné i duševní zdraví. Všechno nasvědčuje tomu, že meditace je přirozeným procesem, „čtvrtým stavem vědomí“, který se výrazně liší od bdění, spánku či snění. Meditace nevyžaduje žádnou duševní nebo tělesnou kontrolu, žádné pronikavé změny životního stylu nebo systému hodnot, nepotřebuje ani hypnózu nebo sugesci. Meditační metody v zásadě vyvolávají hypometabolický stav, při němž je snížena činnost autonomní nervové soustavy. Výsledkem je nižší tepová frekvence, snížený krevní tlak a účinnější dýchání. To vše vyvolává řadu příznivých psychologických účinků, například snížení hladiny úzkosti a zvýšení pocitu duševní pohody.

Meditace: 2. část

Terry vstoupil do kanceláře, ohlásil se u sekretářky a posadil se, aby počkal na schůzku se šéfem. Při čekání na chvíli zavřel oči a provedl krátkou meditaci, kterou se naučil. Za necelou půlminutu byl klidný a dokonale připravený na schůzku s vedoucím. Jak se tedy medituje? Postup je v zásadě takový: Prvním krokem je:

 • Zaujmout pohodlnou a uvolněnou polohu.
 • Můžete se posadit, opřít se nebo si lehnout, vhodná je každá pohodlná poloha.
 • Zhluboka a pravidelně dýchejte.
 • Neroztahujte hrudník, ale při nádechu zvedněte břicho a při výdechu je stáhněte. Nechejte vzduch proudit dovnitř a ven s co nejmenším úsilím a nedýchejte hlouběji, než je vám příjemné.
 • Vzpomeňte si na neutrálně nebo příjemně znějící slovo, nejlépe dvouslabičné.
 • Postačí libovolné slovo, pokud ve vás nevyvolává nepříjemné nebo rušivé představy. Říkáme mu mantra a soustředíme se na něj při meditaci.
 • Jako příklad použijme slovo „plynout“. Udržujte pohodlnou polohu a lehce dýchejte.
 • Při nádechu si tiše nebo v duchu říkejte první slabiku zvoleného slova („ply“).
 • Při výdechu říkejte druhou slabiku („nout“).
 • Mantra se rytmicky opakuje v celém cyklu nádechů a výdechů.
 • Zatímco se uvolníte a soustředíte se na odříkávání mantry v rytmu svého dechu,
 • nechte myšlenky a duševním obrazy volně plynout svým vědomím.
 • Neodhánějte od sebe ani nepřivolávejte žádné konkrétní myšlenky nebo představy, které se vám vynoří, ať už budou jakékoli. Nechejte všechny myšlenky přicházet a odcházet bez vědomého zásahu a dělejte to bez přerušení asi deset nebo dvacet minut.
 • Pokud si kdykoli během této doby uvědomíte, že jste přestali odříkávat mantru, prostě začněte znovu.

  V rytmu svého dechu odříkávejte „ply-nout, ply-nout“. Někteří lidé dávají přednost krátkým, tří- až pětiminutovým meditacím prováděným několikrát denně. Vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat nejlépe.


  Ukázka z knihy: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě Autoři, zkušení praktici v oblasti duševního zdraví, nabízejí množství užitečných informací pro čtenáře, kteří trpí duševní nepohodou, ale i těm, kteří usilují o kultivaci svého duševního života. Kniha je rozdělena do 101 krátkých kapitol, z nichž každá začíná krátkou kazuistikou či popisem situace vztahující se ke konkrétnímu tématu. Autoři pak nabízejí čtenáři základní orientaci v dané oblasti (odpovídají na otázky jako např.: Má opravdu duševní zdraví vliv na zdraví tělesné? Jaké jsou efektivní způsoby, jak snížit nadváhu? Jak můžete kontrolovat a zvládat stresové situace? Jaký druh psychoterapie je pro vás ten nejlepší? atd.)

  Vydalo nakladatelství Portál - www.portal.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden bude ze všech v červnu nejlepší. Zbavíte se otravného kolegy, shodíte ze sebe stres a prožijete romantické chvíle s novou láskou. Milí Berani, ale ani sebevětší úspěch vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme