101 strategií jak se nezbláznit: Převzít odpovědnost

13. 2. 2004
101 strategií jak se nezbláznit: Převzít odpovědnost
Delia často sváděla vinu na ostatní. Kdykoli něco nedopadlo podle jejích představ, obvinila někoho jiného. Nikdy se neptala sama sebe, zda něčím nepřispěla k nevítanému výsledku. I když ji upozornili na nezvratná fakta, odmítala připustit nebo přijmout svou odpovědnost. Mohli bychom tím vysvětlit její nezdařené manželství a celkovou sklíčenost?

Je překvapivé, kolik lidí odmítá převzít odpovědnost za své činy a rozhodnutí, a vinu za své problémy připisuje ostatním lidem nebo okolnostem. Zatímco „svalování viny“ je poměrně běžné, příliš časté odmítání odpovědnosti je škodlivým modelem chování. Lidé, kteří důsledně svalují odpovědnost na okolnosti mimo svou kontrolu a dosah, začnou mít po čase pocit, že jsou bezmocní a neschopní. Teprve přijetím osobní odpovědnosti za svá rozhodnutí a činy získává člověk pocit, že má vládu nad svým životem. Převzetí odpovědnosti neznamená, že jsme bezvýhradnými pány svého osudu. Ve skutečnosti je každý z nás ovlivněn okolnostmi, jež se vymykají naší kontrole – mohou to být dědičné předpoklady i mnoho náhodných faktorů okolního prostředí.

V mohutném proudu života a dalších okolností se však každý z nás může chopit svého osobního kormidla a dát svému životu osobitý směr. Člověk musí přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí a za své chování. Nezapomínejte, že vina a uznání jsou dvěma stranami téže mince. Chceme-li vinit ostatní z naší smůly a potíží, měli bychom jim také připsat zásluhy za své úspěchy. Stejně tak spolu ruku v ruce jde svoboda a odpovědnost: nemůžete mít jednu bez druhé.

Tento bod zdůraznil dr. Viktor Frankl, proslulý existenciální psychiatr a člověk, který přežil pobyt v koncentračním táboře. Dr. Frankl se pozastavil na tím, že je zvláštní, že Spojené státy americké stavějí v newyorském přístavu na odiv monumentální sochu Svobody, ale nikde nestojí žádná socha Odpovědnosti, která by vyvažovala tolik oslavovanou svobodu.

Dr. Frankl je přesvědčen, že v přístavu v San Francisku by v zájmu rovnováhy měla být vztyčena socha Odpovědnosti. Podle stejného principu bychom my všichni měli přijmout osobní odpovědnost, abychom tak vyvážili velkou svobodu, jíž se nám jako občanům této země dostalo.

Převezměte odpovědnost za své činy a rozhodnutí a staňte se tvůrcem své budoucnosti.


Ukázka z knihy: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě Autoři, zkušení praktici v oblasti duševního zdraví, nabízejí množství užitečných informací pro čtenáře, kteří trpí duševní nepohodou, ale i těm, kteří usilují o kultivaci svého duševního života. Kniha je rozdělena do 101 krátkých kapitol, z nichž každá začíná krátkou kazuistikou či popisem situace vztahující se ke konkrétnímu tématu. Autoři pak nabízejí čtenáři základní orientaci v dané oblasti (odpovídají na otázky jako např.: Má opravdu duševní zdraví vliv na zdraví tělesné? Jaké jsou efektivní způsoby, jak snížit nadváhu? Jak můžete kontrolovat a zvládat stresové situace? Jaký druh psychoterapie je pro vás ten nejlepší? atd.)

Vydalo nakladatelství Portál - www.portal.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dneska si rozhodně přispěte, ranní vstávání vám beztak nedělá dobře. Dopolední lenošení propojte povídání s dětmi a partnerem. Vůbec do ničeho se nenuťte, jen byste si zkazili den. Na…