Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia

Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia

Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia
Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia
Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia
Záběry z oscarového filmu Titanic z roku 1997 Profimedia
40
Fotogalerie

109 let od zkázy Titanicu: Při natáčení filmu málem zemřela Kate Winslet

15. dubna 1912 v brzkých ranních hodinách ztroskotal největší zaoceánský parník své doby a jeho jméno Titanic se tak navždy vrylo do historie. Během této tragédie zahynulo víc než 1500 cestujících a členů posádky a řadu režisérů příběh inspiroval k natočení filmu. Tím nejslavnějším se stal snímek Titanic z roku 1997, který získal mimo jiné hned šest Oscarů. Jaké bylo natáčení?

Ikonické dvojice

V rolích Rose a Jacka se původně vůbec neměli objevit Kate Winslet a Leonardo DiCaprio. Hlavní představitele měli původně ztvárnit Winona Ryder a Johnny Depp, kteří spolu v devadesátých letech chodili, takže byla záruka, že před kamerami bude jiskřit opravdová chemie. Tu ale nakonec dokázali vytvořit i Kate Winslet a Leonardo DiCaprio, a co víc, stali se nejlepšími přáteli a jsou jimi dodnes.

Jaká je pravda o Titanicu? Podívejte se na video:

Úvodní foto: Profimedia

Pokračování 2 / 7

Smrti vstříc

Pamatujete si ještě starý manželský pár, který je smířený se svým osudem a ve chvíli, kdy se Titanic potápí, zůstává ve své kajutě,a v objetí na posteli odhodlaně čeká na smrt utopením? Tak právě tyto postavy byly inspirovány skutečnými lidmi, a to Idou a Isidorem Strausovými, kteří byli spoluvlastníky nákupního řetězce Macy’s a při zkáze Titanicu skutečně zemřeli.

Pokračování 3 / 7

Zničené kulisy

Velkou část filmu může divák pozorovat záběry ze zkázy Titanicu. Ty ale nebylo vůbec snadné natočit. Jednotliví herci včetně komparsu museli znát přesně své role a zvládnout je napoprvé, protože scéna, kdy Titanic zachvátí ledová vlna a voda postupuje lodí, se mohly točit pouze jednou. Většina kulis totiž byla vodou opravdu zničena.

Pokračování 4 / 7

DiCaprio v roli malíře

Ikonická scéna, kterou si vybaví snad každý, kdo film Titanic viděl, je ta, kdy se Rose v podání Kate Winslet rozhodne pózovat Jackovi pro jeho skicu, neváhá a svleče se před ním téměř do naha. Leonardo DiCaprio však pochopitelně není žádný velký malíř, a tak jeho dílo musel předkreslit někdo jiný. Překvapivé bylo, že malířský talent měl přímo režisér filmu James Cameron, který předlohu namaloval.

Pokračování 5 / 7

Režisér ve vraku

Režisér Titanicu James Cameron kvůli natáčení strávil na lodi víc času než jeho skuteční pasažéři při vlastní plavbě. Tedy jednalo se už samozřejmě o pouhý vrak pod mořskou hladinou. A co víc, byl jedním z posledních lidí, kteří mohli vrak Titanicu ještě spatřit. Ten převzala do ochrany Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) na základě „konvence o ochraně kulturního dědictví, které leží pod vodou“ z roku 2009. Titanic tak navždy zůstane na dně oceánu.  

Pokračování 6 / 7

Běh o život

Jedna z nejznámějších scén je mimo jiné ta, kdy už se Titanic potápí, jeho patra a chodby se pomalu zaplňují vodou a Jack s Rose utíkají úzkou chodbou před vlnou, která se rýsuje za nimi. Právě tato scéna se herečce Kate Winslet málem stala osudnou, protože její dlouhé šaty se zachytily o výčnělek a Kate údajně neměla daleko k tomu, aby se přímo před kamerami utopila.

Pokračování 7 / 7

Smrtelné podchlazení

A opět ta Kate Winslet! Pro herečku muselo být natáčení Titanicu opravdu stresující, protože jí šlo o život hned několikrát. Naposledy při natáčení jedné z posledních scén, kdy Rose leží v oceánu na kusu dřeva, loučí se s Jackem a zůstává sama. Voda, v níž se natáčelo, byla studenější, než by bylo snesitelné, možná proto, aby herci scénu zahráli reálně. Kate Winslet však dopadla hůř, došlo u ní k hypotermii, kdy dochází k poklesu tělesné teploty pod 35 °C.

Doporučujeme

Články odjinud