11. hodina

31. 10. 2007
11. hodina
Je to naše generace, která změnila svět navždy … Sucho. Hlad. Prudké záplavy. Rekordní srážky. Hurikány. Kyselé deště. Nejvyšší průměrné teploty v historii. Ve večerních zprávách tyto katastrofy vypadají jako zcela nezávislé události, ale je tomu skutečně tak? Není každá živelná pohroma jenom součástí velkého světového puzzle, které nám pomůže objevit klíč k záchraně budoucnosti lidstva?

Lidstvo žije na planetě Zemi krátce, zato však velmi intenzivně. Lidská snaha přežít a navíc žít naplno a kvalitně vyvrcholila revolučními změnami v průmyslu, vědě, výživě i medicíně. Tím však záhy porušila jemnou rovnováhu, díky které je život na Zemi možný. Klima a teplotu na naší planetě určují i oceány a deštné pralesy, které produkují kyslík a absorbují oxid uhličitý. Problémy nastaly v okamžiku, kdy se přirozenými procesy a přírodními plyny, které umožňují život na zemi, začaly mísit výpary z vysokých komínů a dým. Na každý kamión výrobků připadá několik kamiónů odpadu. Oceány jsou plné rtuti, těžkých kovů a toxických látek. Lesy se zmenšují, pouště naopak rostou, světový ledovec taje a planeta Země se zahřívá.

Jsou tyto neblahé změny nezvratné? Když si všechny části tohoto obrovského puzzle složíme dohromady, odkryjí nám příběh lidstva, který bychom měli znát. Možná nám tento příběh pomůže pochopit, kým jsme a co nás váže k našemu jedinému domovu, této planetě. Ať se nám to líbí nebo ne, ocitli jsme se ve věku ekologie.

Vypravěčem filmu 11. hodina je Leonardo DiCaprio, který jej s Leilou Conners Petersen, Chuckem Castleberrym a Brianem Gerberm rovněž produkoval. Film napsaly a režírovaly Leila Conners Petersen a Nadia Conners. Snímek 11. hodina vypráví o zlomovém okamžiku, v němž ještě stále máme šanci zvrátit osud naší planety. Film zkoumá, jak se lidstvo do této situace dostalo - jak svým neuváženým způsobem života ovlivňujeme procesy na Zemi a co můžeme udělat, abychom to ještě mohli napravit.

Filmařům poskytli rozhovory uznávaní světoví odborníci i známé osobnosti. Uvidíme v něm i bývalého nejvyšší představitele SSSR Michaila Gorbačova, proslulého vědce Stephena Hawkinga, bývalého ředitele CIA R. Jamese Woolseyho, odborníky na trvale udržitelný rozvoj Williama McDonoucha a Bruce Mau a více než 50 dalších předních vědců, myslitelů a vůdčích osobností, kteří nám zprostředkují šokující fakta a budou diskutovat o nejpalčivějších otázkách naší planety.

Film 11. hodina zkoumá vztah lidí k planetě Zemi, začíná prvními krůčky za pokrokem, pokračuje přes žhavé problémy, kterým lidstvo čelí v současnosti, a poskytuje vyhlídku do budoucnosti. „Klíčovým faktorem našeho přežití je lidský rozum,“ říká ve filmu významný vědec, enviromentalista a zpravodaj David Suzuki. „Když si představíte dobu před přibližně 50 tisíci lety, kdy jsme se ještě vyvíjeli v Africe, a porovnáte člověka s jinými zvířaty, které tehdy zřejmě žila, nebyli jsme nijak výjimeční. Nebylo nás mnoho, nebyli jsme nijak velcí, ani obdařeni zvláštními smysly. Měli jsme však vyvinutější mozek, tu jedinou věc, jíž jsme se od ostatních tvorů lišili a která nám umožnila přežít a ovládnout planetu. A protože člověk si vytvořil koncept budoucnosti, byli jsme rovněž jediným zvířetem na planetě, které bylo schopno pochopit, že tím, co děláme dnes, formujeme i naši budoucnost.”

Lidstvo se vydělilo z přírody a navyklo si používat zdroje země bez rozmyslu. „Stalo se to především v dobách technické revoluce v 19. století, s objevem parního stroje a příchodem věku ropy,” vysvětluje spisovatel, vydavatel a mediální člen Světového ekonomického fóra Nathan Gardels. „Došlo k obrovské změne dřívějšího stylu a rytmu života, takže už není schopen se regenerovat. S technickou revolucí se příroda stala zdrojem, který jsme začali považovat za bezedný. To lidi k vedlo k myšlence, že pokrok růstu a rozmach jsou neomezené”.

Leonardo DiCaprio uzavírá: „My, občané, vůdci, konzumenti a voliči, máme příležitost, abychom pomohli ekologii včlenit do vládních opatření a každodenního životního stylu. Úkolem naší generace je vyléčit rány, které tady zanechala technická civilizace. To, jak na tuto výzvu zareagujeme, závisí od vědomé změny našeho druhu. Tato vědomá reakce by jedinečnou modrou planetu mohla zachránit i pro budoucí generace.”

Film 11. hodina přichází do českých kin 1. listopadu 2007.

foto: Warnes Bross

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Řadíte se mezi velmi společenské jedince, a proto se rozhodnete pro výlet s rodinou anebo kamarády. Vsázíte na osvědčené destinace v svém okolí. Sportovní příležitostí moc nevybíráte,…

Nejčtenější články

Doporučujeme