11 příznaků, že trpíte ortorexií aneb Když závislost na zdravém jídle ničí život

11 příznaků, že trpíte ortorexií aneb Když závislost na zdravém jídle ničí život

Nezašli jste příliš daleko na své cestě za zdravím a štíhlostí? Netočí se celý váš život kolem toho, co budete jíst? Jste pyšní na to, co jíte, a neustále svoje „úspěchy“ sdílíte prostřednictvím sociálních sítí? V pořádku, ale není to už posedlost, pokud na nic jiného nemyslíte? Jestli to tak je, můžete trpět ortorexií.

Co je ortorexie?

Jedná se o psychické onemocnění. S termínem ortorexie přišel Steven Bratman v roce 1997. Slovo „orthorexie“ je odvozeno od orexis (chuť) a ortho, což znamená čistý nebo správný. Na rozdíl od anorexie, která je poruchou příjmu potravy charakterizovanou hladověním a nadměrným úbytkem hmotnosti, ortorexie se zaměřuje „pouze“ na vyloučení nebo omezení konzumace potravin, které nejsou dostatečně čisté nebo zdravé. V zásadě jde ale také o poruchu příjmu potravy, kdy se u jednotlivce rozvine nezdravá posedlost zdravým jídlem. 

Pokračování 2 / 13

Co ortorexie způsobuje?

Nejprve to může začít pouhým sledováním toho, co jíte, nebo pokusem o přidávání zdravých potravin do stravy. Brzo se to ale může změnit v posedlost a vyvinout se v ortorexii. Velmi často k poruše sklouznou lidé, kteří jsou úzkostnější, mají vyšší potřebu kontroly, perfekcionisté a jedinci zaměření na kariéru. Nezřídka to bývají lidé s vyšší inteligencí.

Pokračování 3 / 13

Jaké jsou příznaky ortorexie?

Jste posedlí zdravou stravou

Neustále se zaměřujete na jídlo a často přemýšlíte o tom, co byste měli a neměli jíst. Vaším původním záměrem bylo jíst zdravě, ale postupem času začnete být posedlí určitými ingrediencemi a zdravými stravovacími trendy. Výzkumy ukazují, že ortorexie se nějakým způsobem překrývá s obsedantě-kompulzivní poruchou, kdy lidé více než 3 hodiny denně stráví výzkumem, získáváním a plánovaním jídla. Sledují zpracování potravin, kontrolují, zda neobsahují pro ně nepřípustné látky.

Pokračování 4 / 13

Posuzujete ostatní podle vlastních stravovacích pravidel

Cítíte znechucení nebo frustraci, když vidíte, jak ostatní jedí jídlo, které považujete za nezdravé? I to je signál, že trpíte ortorexií. Vaše neustálé výzkumy vás dovedly k závěru o tom, co nejíst, takže cítíte znepokojení, když kolem sebe vidíte lidi, kteří jedí úplně cokoli. Můžete dokonce omezit čas, který s nimi trávíte, abyste se vyhnuli těm, kteří nedodržují „vaše“ pravidla. Vaše úsudky o jejich stravě vás utvrzují v tom, že jedině vy máte nad sebou dietní kontrolu. Možná se taky budete chlubit svými stravovacími návyky, abyste získali pozitivní zpětnou vazbu.

Pokračování 5 / 13

Vaše strava ovlivňuje vaše emoce

Důraz na jídlo má vliv i na váš duševní stav. Můžete v sobě začít spojovat zdravé stravování s úspěchem a radostí. Jedině když se budete řídit svými přísnými pravidly, zažijete povrchní štěstí. Pokud sklouznete z vaší cesty nebo porušíte pravidlo, budete naštvaní a frustrovaní. Namísto toho, abyste jedli pro život, snažíte se dosáhnout perfektního života prostřednictvím svého „čistého a dokonalého“ stravování. Necháváte stravovací návyky, aby diktovaly vaši náladu, a to může mít negativní účinky na duševní pohodu.

Pokračování 6 / 13

Z jídelníčku vylučujete určitá jídla nebo celé skupiny potravin

Věříte, že určité přísady nebo skupiny potravin jsou nezdravé a nevhodné ke konzumaci, takže je raději ze stravy zcela vypustíte. Vaše fixace na jídlo souvisí výhradně s vnímanou potřebou optimalizovat vaše zdraví, nikoli (nebo jen výjimečně) s náboženskou vírou nebo s obavami o udržitelné zemědělství, ochranu životního prostředí nebo dobré životní podmínky zvířat. Vaše naladění ve vás vyvolalo strach z určitých ingrediencí, takže se rozhodnete úplně jim vyhnout. Může se stát, že často kontrolujete nutriční etikety, abyste se ujistili, že neuděláte chybu.

Pokračování 7 / 13

Máte obavy ze způsobu přípravy jídla

Ortorexie způsobuje, že lidé pociťují úzkost, když jsou některá jídla mimo jejich kontrolu. Pokud musíte jíst někde jinde než doma nebo konzumovat jídlo, které připravil někdo jiný, můžete se z toho cítit ve stresu, protože nevíte, jak bylo připraveno. Ve skutečnosti se jedná o skutečný strach ze ztráty kontroly nad vaším stravováním. To může znamenat, že se raději budete vyhýbat restauracím nebo místům, kde si nejste jisti původem ingrediencí.

Pokračování 8 / 13

Neustále se porovnáváte s ostatními

Ve světě sociálních médií je snadné srovnávat váš životní styl s miliony dalších. Sociální média jsou běžným katalyzátorem poruch příjmu potravy a problémů s vlastním obrazem. Zatímco ortorexie není definována touhou člověka dosáhnout určitého typu těla, sociální média často idealizují určité možnosti stravování a šíří dezinformace o zdravém stravování. Výzkumná studie zjistila, že prevalence (výskyt) ortorexie byla významně vyšší u uživatelů sociálních médií. Čtyřicet devět procent respondentů vykazovalo chování spojené s ortorexií ve srovnání s pouhým jedním procentem v běžné populaci.

Pokračování 9 / 13

Při konzumaci určitých potravin zažíváte vinu nebo stud

Když porušíte svoje pravidla nebo se poddáte pokušení, vaše sebevědomí spadne okamžitě k nule. Cítíte nad sebou znechucení, že jste jedli věci, které považujete za nezdravé. V jedné studii se uvádí, že když člověk poruší svá osobní pravidla, může to mít za následek stanovení ještě přísnějších pravidel – jako trest.

Pokračování 10 / 13

Vaše osobní vztahy trpí

Vaše úzkost, která je spojená se zdravým stravováním, se může projevit jako sociální úzkost nebo neochota být s přáteli a rodinou. Studie ukazují, že lidé s nezdravými nebo obsedantními poruchami stravování jsou často v sociálních situacích vnímáni negativně. To má za následek pocity hanby, které vedou k tomu, že se lidé s ortorexií stáhnou a izolují. Je totiž velmi těžké komunikovat s ostatními v prostředí, které je pro vás zdrojem úzkosti.

Pokračování 11 / 13

Když jste v blízkosti „nezdravého“ jídla, cítíte se špatně

Ortorexie je založena na strachu z „nezdravosti“. Tito lidé tedy hledají neustále souvislost mezi určitými potravinami a chorobami. To vyvolává potřebu kontrolovat stravu všemi možnými způsoby, abyste zabránili onemocnění. Jíst nebo se jen dívat na některá jídla, vám může způsobit nevolnost, takže se tomu aktivně vyhýbáte.

Pokračování 12 / 13

Časté změny nálady

Vaše emoce jsou kvůli neustálé kontrole toho, co jíte, velmi bezbranné. Můžete se pohybovat od pocitů euforie až k pocitům nenávisti k sobě samým. Tyhle výkyvy nálady mohou zvyšovat úzkost a deprese.

Pokračování 13 / 13

Jdete do krajnosti, abyste jedli „zdravě“

Nejen, že jste vynechali některá jídla nebo důkladně prozkoumali zdravé stravování, můžete dokonce zjistit, že jste posedlí přípravou jídla nebo čištěním jídla. Ortorexie může také způsobit, že budete neustále držet hladovku nebo časté detoxy.

Doporučujeme

Články odjinud