11 příznaků, že trpíte ortorexií aneb Když závislost na zdravém jídle ničí život

29. 10. 2020
11 příznaků, že trpíte ortorexií aneb Když závislost na zdravém jídle ničí život
Nezašli jste příliš daleko na své cestě za zdravím a štíhlostí? Netočí se celý váš život kolem toho, co budete jíst? Jste pyšní na to, co jíte, a neustále svoje „úspěchy“ sdílíte prostřednictvím sociálních sítí? V pořádku, ale není to už posedlost, pokud na nic jiného nemyslíte? Jestli to tak je, můžete trpět ortorexií.

Co je ortorexie?

Jedná se o psychické onemocnění. S termínem ortorexie přišel Steven Bratman v roce 1997. Slovo „orthorexie“ je odvozeno od orexis (chuť) a ortho, což znamená čistý nebo správný. Na rozdíl od anorexie, která je poruchou příjmu potravy charakterizovanou hladověním a nadměrným úbytkem hmotnosti, ortorexie se zaměřuje „pouze“ na vyloučení nebo omezení konzumace potravin, které nejsou dostatečně čisté nebo zdravé. V zásadě jde ale také o poruchu příjmu potravy, kdy se u jednotlivce rozvine nezdravá posedlost zdravým jídlem. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, od tohoto týdne počítejte s úbytkem energie. Na neobvyklý přísun vitality jste byli zvyklí, a proto vám to může způsobit problémy a změnit plány. Vše se vylepší dostatečným…

Nejčtenější články

Doporučujeme