12 chyb při sprchování, kterých se teď hned musíte zbavit!

12 chyb při sprchování, kterých se teď hned musíte zbavit!

Bez pořádné sprchy si už dnes život nedovedeme představit. Ale čeho je moc, toho je příliš. Když se sprchujete příliš často nebo děláte jiné chyby jako například mytí obličeje ve sprše, dostává vaše kůže pořádně zabrat.

Všeho s mírou

Dříve se lidé koupali s bídou jednou za týden a celá rodina se vystřídala v jedněch neckách s horkou vodou. Dnes už si naštěstí můžeme dopřát sprchu i klidně třikrát denně. Na první pohled je to obrovský civilizační výdobytek, ale při bližším zkoumání zjistíme, že nám časté sprchování i další činnosti pod proudem horké vody můžou pěkně uškodit. Například peeling častěji než jednou týdně poškodí pokožku. Jaké chyby tedy při sprchování děláme?

Pokračování 2 / 13

Sprchujete se horkou vodou

Horká sprcha zejména v zimě je sice pro většinu z nás naprostým blahem, ale zároveň narušuje ochranný film kůže. Snažte se sprchování horkou vodou omezit.

Pokračování 3 / 13

Nemyjete si chodidla

Po těle vám stéká mýdlová pěna a vy máte pocit dokonalé čistoty. Přitom ale zapomínáte, že se takto mýdlo jen těžko dostane mezi prsty. Právě meziprstí potřebuje důkladně umýt, jinak se tam usadí bakterie i plísně.

Pokračování 4 / 13

Provádíte peeling moc často

Odstraňování odumřelých částí kůže i stimulace pokožky tělu prospívá. Peelingové žínky ale přesto používejte nejvýše jednou za týden. Častější péče je na úkor obranyschopnosti kůže.

Pokračování 5 / 13

Myjete si vlasy každý den

Podobně jako kůže i vlasy mají své ochranné látky, jako je kožní maz. V závislosti na typu pokožky se denně vyloučí dva až čtyři gramy séba, což pomáhá pokožku hydratovat a chránit. Příliš časté mytí ji proto degeneruje.

Pokračování 6 / 13

Myjete si ve sprše obličej

Vzít vše při jednom – tělo, tvář, vlasy je sice praktické, ale pravděpodobně se sprchujete teplejší vodou, než je vhodné pro citlivou pokožku obličeje. Lepší je mýt jej jen vlažnou vodou.

Pokračování 7 / 13

Stojíte pod sprchou hodiny

Čím déle se sprchujete, tím více kůži vysušujete. A projeví se to i na vodném, které jen v Praze zvýšili na 93 Kč za m³.

Pokračování 8 / 13

Necháváte si ve sprše houby a žínky

Bakterie se nejlépe rozmnožují všude tam, kde je vlhko a teplo. Žínky i peelingové tkané pomůcky proto po použití vyždímejte a pověste mim sprchu.

Pokračování 9 / 13

Šetříte na žiletce

Žiletky nejsou levná záležitost, pokud ale budete v rámci šetření používat tupé ostří, akorát si poškodíte pokožku.

Pokračování 10 / 13

Po cvičení se nesprchujete

Doteď jsme kritizovali spíš přílišnou hygienu, ale v případě sportu je to jinak. Když se člověk zpotí, tak smrdí. A tam, kde je zápach, jsou i bakterie, v tomto případě původci boláků i akné.

Jak poznat rakovinu kůže:

Pokračování 11 / 13

Nemáte ráda studenou sprchu

Studená voda neskutečně prospívá našemu zdraví. Pouhých 30 sekund studené sprchy zvyšuje imunitu, odolnost vůči stresu a má antidepresivní účinky.

Pokračování 12 / 13

Milujte drsný ručník

Přehnané drbání ručníkem dráždí kůži stejně jako peeling. Osušujte se tedy jen zlehka.

Pokračování 13 / 13

Nepoužíváte krémy

Vzhledem k tomu, že se dnes sprchujeme v podstatě denně, je třeba pokožku hydratovat. Nezapomeňte se po sprše namazat.

Doporučujeme

Články odjinud