12 druhů saun pro vaše zdraví

3. 2. 2009
12 druhů saun pro vaše zdraví
Správné saunování má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Mezi nejcennější patří např. posílení imunitního systému, zlepšení prokrvení tkání, čímž dochází k aktivnímu odbourávání svalové bolesti, posílení kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě nám pobyt v sauně pomáhá odbourávat stres, který se v poslední době stal součástí života každého z nás. Teplo otevírá póry kůže a odvádí škodliviny z organismu, navíc přispívá k odstranění únavy a stresu.

Finské, neboli suché sauny V těchto saunách je lidský organismus vystaven působení teplot od 80 do 110 °C při vlhkosti vzduchu v rozmezí 8 – 15 %. Dochází zde k intenzivnímu pocení, během kterého se lidská pokožka zbavuje nečistot z pórů a je povzbuzována látková výměna. Tento druh saun není vhodný pro osoby trpící vysokým nebo kolísavým krevním tlakem. Doporučená doba pobytu se pohybuje mezi 10 – 15 minutami. Následuje ochlazení organismu – studené sprchy, ochlazovací bazének nebo dokonce studna s ledovou drtí.

Sauna vulkán Jedná se o vysokoteplotní saunu, ve které se teplota vzduchu pohybuje okolo 110 °C a vlhkost vzduchu je zde pouhých 10 %. Díky tomu zde dochází k intenzivnímu pocení, tělo se rychle zbavuje nečistot z pórů a dochází tak k povzbuzení látkové výměny.

Bio sauna Bio sauna je kombinací finské a parní sauny, kde se teplota pohybuje na úrovni 60 °C, vlhkost vzduchu okolo 30 %. Tato sauna je vhodná pro jedince, kteří nemají rádi vysoké teploty v klasických finských saunách, popř. jim nedělá dobře vysoká vlhkost ve standardních parních saunách.

Aromatická bylinná sauna Interiér aromatické bylinné sauny je vytopen na 60 – 70 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 25 %. Prostor je nasycen párou s vůní několika léčivých rostlin, při jejichž inhalaci dochází k uvolnění dýchacích cest.

Kello sauna (srubová baňa) Tato sauna má podobu severského srubu a nachází se ve venkovní části Saunového světa AQUAPALACE PRAHA. Byla postavena z kello smrku a interiér tvoří unikátní dřevo abasii. Najdeme zde saunová kamna, která interiér vyhřívají na teplotu od 60 do 100 оC při vlhkosti vzduchu mezi 15 – 40 %. Pobyt v této sauně blahodárně působí na krevní oběh a zlepšuje prokrvení cév a kůže.

Zemní baňa Jedná se o speciální malý domek z kamene, který je částečně zapuštěn do země a je obložen vzácným dřevem abasii. Najdeme ho opět ve venkovní části, nedaleko kello sauny. Teplota vzduchu se zde pohybuje na úrovni kolem 100 °C a vlhkost vzduchu okolo 15 %. Účinek saunování je umocněn tlumeným světlem a teplými tóny.

Římské, turecké, neboli vlhké sauny Druhou skupinou saun jsou tzv. vlhké sauny, kterých je několik druhů, např. římské sauny či parní lázně tureckého typu. V podstatě se jedná o sauny, v nichž se teplota vzduchu pohybuje mezi 30 až 65 °C, avšak vyznačují se velmi vysokou vlhkostí. V prostorách najdete různé možnosti ochlazení od studených, aromatických sprch, přes bouřkový déšť až po studenou mlhu. Navíc je zde k dispozici bazén a samozřejmostí je prostorná odpočívárna s lehátky.

Caldarium Jedná se o klasické kamenné římské lázně, ve kterých je teplo rovnoměrně vyzařováno z kamenných zdí i podlahy, a kde se teplota vzduchu pohybuje mezi 37 – 45 °C, vlhkost vzduchu je zde na úrovni 75 – 100 %. Působení teplého vzduchu a jeho vysoké vlhkosti přispívá k prokrvení kůže a zároveň napomáhá čištění pokožky a dýchacích cest. Caldarium uvolňuje svalové napětí a pomáhá odbourávat stres.

Tepidarium Jedná se o parní lázeň tureckého typu, která má povzbuzující účinky na lidský organismus. Teplota vzduchu je zde na úrovni 38 °C a jeho vlhkost v rozmezí 27 – 70 %. Pobyt v tepidariu pomáchá aktivaci imunitního systému bez extremního zatížení krevního oběhu.

Laconium Laconium je nízkoteplotní sauna, kde je teplota vzduchu v rozmezí od 55 do 65 °C. Jedná se o vhodnou alternativu pro jedince, kteří mají problémy s krevním oběhem a nemohou být vystaveni takové zátěži, kterou by museli podstoupit v klasické sauně. Laconium pomáhá uvolňovat svaly a vylučovat škodlivé toxické látky z organismu.

Parní lázeň Jedná se o tzv. parní koupel se 100% vlhkostí vzduchu a teplotou kolem 45 °C. Horká pára příznivě působí při dýchacích onemocněních, revmatických problémech a zlepšuje prokrvení pokožky.

Solná lázeň V solné lázni je pomocí kombinace tepla a ionizovaného kyslíku obohaceného o mořské extrakty dosaženo mořského klimatu, díky kterému dochází k uvolnění, regeneraci a zároveň k intenzivnímu prokrvení organismu. Vnitřní teplota se zde pohybuje v rozmezí od 26 do 32 °C.

zdroj: Double-U PR foto: Samphotostock

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bývalý spolužák nebo nahodilý známý vás budou lanařit ke společnému podnikání. Je jasné, že vám naslibují třeba modré z nebe, aby vás získali na svoji stranu. Například vás budou chtít…

Nejčtenější články