15 nejlepších pohádek všech dob

15 nejlepších pohádek všech dob

I když bude pohádek o Vánocích zase plná televize, není od věci si patnáctku těch nejlepších českých připomenout v krátké hitparádě.

1. S čerty nejsou žerty (1984)

Režie: Hynek Bočan

Nejlepší česká filmová pohádka a také nejlepší film Hynka Bočana má všechno, co má správný film mít. Od výborného scénáře přes herecké výkony až po filmovou hudbu Jaroslava Uhlíře. Pohádka se rozhodně dětem nepodbízí a stojí především na několika hereckých pilířích, především na Karlu Heřmánkovi, Viktoru Preissovi a Jaroslavě Kretschmerové.

Filmová hláška: „Spadlo ti to. Asi vítr.“

2. Byl jednou jeden král (1954)

Režie: Bořivoj Zeman

Filmová předělávka Soli nad zlato a místo setkání dvou velikánů české komiky Jana Wericha a Vlasty Buriana. Pro toho druhého ze jmenovaných to byla jedna z jeho posledních rolí vůbec. Ve své době bylo na pohádce v kině neuvěřitelných šest milionů diváků.

Filmová hláška: „Já jsem tajrtlik? Ty seš tajtrlik!“

3. Císařův pekař, pekařův císař (1951)

Režie: Martin Frič

Odhlédnout od budovatelského podtextu by bylo asi mnohem složitější, kdyby tato filmová historická veselohra nestála na herecké genialitě Jana Wericha. Film je jedním ze zázraků prvních let budování socialistické společnosti, na rozdíl od ostatní agitační tvorby měl ambice i jako vývozní artikl.

Filmová hláška: „Já ho propíchnu. Je to rychlé a stavovské!“

4. Pyšná princezna(1952)

Režie: Bořivoj Zeman

Ani jedna z nejoblíbenějších českých filmových pohádek se neobešla bez nutného socialistického balastu poplatného době vzniku, ale diváci to tvůrcům každé Vánoce odpouštějí. Ve své době film v kinech navštívilo přes neuvěřitelných osm milionů diváků!

Filmová hláška: „Ovolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil!“

5. Čarodějův učeň(1977)

Režie: Karel Zeman

Příběh založený na lužickosrbské pohádce o Krabatovi, který sloužil ve strašidelném mlýně, mnohé děti děsil, o to radši se k němu vracely v dospělosti. Kromě hlasu vypravěče Luďka Munzara se v něm toho moc nenamluví, to málo, co řekne Jaroslav Moučka coby čaroděj, však bohatě stojí za to.

Filmová hláška: „A mlýn zase mele!“

6. Tři oříšky pro Popelku (1973)

Režie: Václav Vorlíček

Nejslavnější role dnes odulého a ke všemu propůjčujícího se Pavla Trávníčka v jednom z nejlepších děl génia dětského filmu Václava Vorlíčka. Naštěstí má divák k dispozici i Libuši Šafránkovou anebo třeba chytrou hudbu Karla Svobody. Pohádka natočená v německé koprodukci zabodovala i na západ od našich končin či ve Skandinávii.

Filmová hláška: „Pojď dolů!“ „Pojď ty nahoru!“

7. Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Režie: Karel Zeman

Animovaná pohádka s trochu zavádějícím titulem, neboť ten, kdo očekává perníkovou chaloupku, dočká se zcela jiné dějové linie. Z pohádky natočené ryze po zemanovsku čpí melancholie a snová atmosféra, ta je podpořena vynikající hudbou Karla Svobody a snad ani nevadí, že v ní zazní hlas instatntní zpěvačky Heleny Vondráčkové.

Filmová hláška: žádné nejsou

8. Tři veteráni (1983)

Režie: Oldřich Lipský

Těžko říct, kdo kdy ke Svěrákově humoru jako první přilepil adjektivum laskavý, ale tuto pohádku pro dospělé ani jinak nazvat nelze, bez pejorativního významu tohoto slova. Vynikající trio Hrušínský–Čepek–Somr rozjíždí jeden velký herecký koncert, filmová hudba se už dávno stala českou klasikou.

Filmová hláška: „Ty nejsi andělská mrcha, ty jsi mrcha!“

9. Šíleně smutná princezna(1968)

Režie: Bořivoj Zeman

Pojmout pohádku netradičně jako muzikál, ale i tak získat přízeň milionů Čechů, se podařilo klasickému vypravěči Bořivoji Zemanovi. Bez hlavních protagonistů Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře by to asi nebylo tak snadné, nemožné by to bylo bez Hammerovy hudby.

Filmová hláška: „Chtěli boj, ma-ma-mají ho mít!“

10. Dařbuján a Pandrhola(1959)

Režie: Martin Frič

Přestože se pohádka opět v souladu s dobou svého vzniku nevyhne proletářským náznakům, silný příběh je to, co na ní lidé mají rádi dodnes. Body navíc získává Smrťák opilý namol v podání Václava Lohniského.

Filmová hláška: „Všechno mé ženě Filuméně.“

11. Dívka na koštěti (1971)

Režie: Václav Vorlíček

Opus dei zpěvačky Petry Černocké, která se ze stínu této role nevymanila dodnes. Macourkova a Vorlíčkova komedie je tak nabitá fantazií, dobrými triky, vtipem a zároveň nevtíravou civilností, že její nedávné pokračování působí spíš jako špatný vtip.

Filmová hláška: „Jé, vy jste moje sestra? To váš otec musí být taky netopýr.“

12. Hrátky s čertem (1956)

Režie: Josef Mach

Přestože má tuhle pohádku většina lidí zafixovanou jako papundeklovou, čiší z ní přehršle poetiky. Stanislav Neumann v roli čerta mastící mariáš je ovšem nezapomenutelný.

Filmová hláška: „Žena... Žena je nástroj ďáblův. To já znám, to já znám.“

13. Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Režie: Martin Frič

Jedna z mála rolí herečky Marie Kyselkové, která se k hlavní roli dostala náhodou kvůli onemocnění jiné herečky, na druhé straně vynikající Martin Růžek coby Kazisvět VI. anebo Stanislav Neumann jako kuchař. Rýmovaná klasika byla od Císařova pekaře první Fričova pohádka po distanci od ministra kultury Zdeňka Nejedlého.

Filmová hláška: „Král Kazisvět je... Opičák.“

14. Panna a netvor (1978)

Režie: Juraj Herz

Pohádka-horor, která za dobu své existence způsobila bezesné noci nejednomu dítku. Pro svou jinakost je to dílo vyčnívající z obdobné tvorby konce sedmdesátých let především díky Herzově výjimečným podobenstvím. Možná tak temný film proto, že režisér Herz měl v té době distanc a nemohl točit nic jiného.

Filmová hláška: žádné nejsou

15. Princ Bajaja (1971)

Režie: Antonín Kachlík

Československá filmová pohádka stavěla na neokoukaných tvářích a má také v řadách diváků mnoho odpůrců. Mezi nejlepší díla svého žánru ale patří svou strašidelnou atmosférou.

Filmová hláška: žádné nejsou

Foto: Profimedia.cz a archiv ČT

Doporučujeme

Články odjinud