15 potravin, které nás pomalu zabíjejí. Přitom je běžně jíme

15 potravin, které nás pomalu zabíjejí. Přitom je běžně jíme

Věděli jste, že existují potraviny, které nás pomalu, ale jistě připravují o zdraví? Většina z nás jich má poměrně hodně v každodenním jídelníčku. Problém je, že když zkombinujete všechny tyhle „dobroty“, dostanete smrtící koktejl. Možná je načase udělat pár změn a v zájmu svého zdraví si začít více vybírat.

Rakovina i vysoký tlak

Napadlo by vás, že například obyčejný rajský protlak v konzervě je nezdravý? Nás tedy rozhodně ne. Existuje řada potravin, o kterých si dokonce myslíme, že jsou zdravé, a přitom je to zcela obráceně. Rozhodně se jim proto vyhýbejte, jak to jen půjde. Jejich nadměrná či pravidelná konzumace vede k vysokému tlaku, vysokému cholesterolu, onemocněním srdce a cukrovce a jsou potenciálně karcinogenní. A ruku v ruce s nimi jdou často obezita, deprese a prohloubení úzkostí. Pojďme se tedy podívat na potraviny, kterým bychom se raději měli vyhýbat

Pokračování 2 / 16

Rajčatový protlak v konzervě

Jak už jsme řekli, je to maskovaný zabiják. Konzervovaný rajčatový protlak je skrytý zdroj cukrů. Ačkoli by vás něco takového ani ve snu nenapadlo, může jeho konzumace vést k riziku obezity, cukrovky, srdečním onemocněním a zkaženým zubům. Nevěříte? Přečtěte si pozorně nutriční tabulku a spočítejte si, kolik je v prťavé konzervě cukrů na 100 gramů. Vynásobte podle velikosti balení a přepočtěte pro vlastní představu na kostky cukru. Jedna kostka váží asi 4 gramy. Místo protlaku v konzervě si kupte rajčatové pyré nebo loupaná rajčata. Anebo si protlak udělejte z čerstvých rajčátek.

Pokračování 3 / 16

Bílý chleba

Obiloviny jsou dobré pro naše zdraví. Ale je to pravda za všech okolností? Ne, pakliže se jedná o bílý, například toustový chleba z rafinované bílé mouky. Tato mouka je totiž ochuzena o vlákninu, minerály a mnoho vitamínů. Uměle bělostná rafinovaná mouka má sice svoji hezkou bílou barvu. Za vší tou nádherou je ale riziko tloustnutí či možné poškození štítné žlázy. Zkuste raději pečivo z celozrnné mouky!

Jak se šetří na ingrediencích v běžně dostupných potravinách? Podívejte se na video a zjistěte, které potraviny to jsou:

Pokračování 4 / 16

Bublinkové limonády

Nápoje s bublinkami a sycené limonády jsou jedním z největších nepřátel našeho zdraví. Dokážou nadělat paseku v celém těle, ať je to pleť, hladina cukru v krvi, naše nálada nebo dokonce hormonální vyváženost. Zapomeňte na přitažlivé reklamy, tyhle nápoje jsou prostě směs cukru, barviv a konzervantů.

A i když se jedná o variantu „bez cukru“ neboli „sugar free“, dostanete v limonádě místo cukru zase nálož umělých sladidel. Kupte si klasický mixér nebo mixér na smoothie a dělejte si džusy z čerstvého ovoce. A jestli máte rádi vodu s bublinkami, mixujte si domácí džusy s perlivou vodou. A je to! Ale i tak pozor, i čerstvý džus obsahuje spoustu přírodního cukru. Džus byste tedy měli pít jen omezeně.

Pokračování 5 / 16

Cukr

Jste „na sladké“? A nezastavíte se třeba ani před kostkou cukru? Existuje řada zdravějších možností, jak svoji sladkou chuť uspokojit. Cukr je vysoce návykový. Dočasně zvedá hladinu glukózy v krvi a může vést k onemocněním srdce a dalším civilizačním nemocem. Jestli to jde, vyhněte se cukru a nahraďte ho například sladkým ovocem. Když se pokusíte vynechat v jídelníčku cukr, uvidíte, že časem vám chuť na sladké uspokojí i právě jen ovoce. 

Pokračování 6 / 16

Uzeniny

Asi víte, že měkké i tvrdé salámy nejsou nejzdravější. Ale šunka? Uzeniny, tedy i šunka, obsahují nitráty, sodík, zahušťovadla a konzervanty. Všechny tyto látky zvyšují riziko rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky. U dětí dokonce mohou vést k poruchám chování. Máte-li uzeniny opravdu rádi, zkuste nakupovat u místního řezníka a vyhněte se v plastu baleným salámům a šunkám. A jestli to jde, zkuste to bez uzenin úplně.

Pokračování 7 / 16

Margaríny

Máslo, nebo margarín? Svého času odborníci nedoporučovali máslo a sádlo, dnes zase někteří brojí proti margarínům. Věc se má tak, že dříve byly margaríny vyráběné tak, že obsahovaly v tucích trans mastné kyseliny. Takové tuky mohou poškozovat srdce, cévy a pořádně zamíchat s hladinou cholesterolu v těle. Dnešní margaríny už jsou vyráběné tak, že trans mastné kyseliny v podstatě neobsahují. Proto se jim nemusíte vyhýbat, ale vždy si přečtěte, co konkrétní výrobek obsahuje. Na trans mastné kyseliny si i tak dejte pozor, najdete je ve ztužených tucích, kterých jsou plné průmyslově vyráběné sladkosti. 

Pokračování 8 / 16

Párek v rohlíku

Hlavním viníkem jsou v tomto případě párky. Tedy uzené a velmi slané masné výrobky plné konzervantů. Dáte si Hot dog občas na svačinku? Pak musíte vědět, že řada párků obsahuje velké množství soli, někdy také toxiny a dokonce karcinogenní látky, které zvyšují riziko onemocnění rakovinou. Jestli nedokážete párkům odolat, připlaťte si a najděte si řezníka či obchod, kde se párky vyrábějí nebo kde znají svého dodavatele a přesně vědí, co párečky obsahují. Z takového párku si pak jednou za čas beze strachu udělejte domácí Hot dog.

Pokračování 9 / 16

Brambůrky

Většina pražených a smažených potravin obsahuje nebezpečnou látku zvanou akrylamid. A bramborové lupínky nejsou výjimkou. Akrylamid způsobuje rakovinné bujení, zvyšuje riziko rakoviny střev, prsou, prostaty anebo konečníku. Může také poškozovat nervový systém. Zkuste si doma nakrájet brambory na tenké plátky, zakapat olivovým olejem, lehce posolit a upéct v troubě. Slibujeme, že domácí chipsy budou lahodné.

Pokračování 10 / 16

Dresinky na salát

Lahvované dresinky obsahují spousty cukru, barviv a zahušťovadel. Než dresink koupíte, přečtěte si v obchodě sami, čím si hodláte ochutit jinak výbornou zeleninu. Z rajčat, okurky, paprik či salátu použitím dresinku může vzniknout kalorická pohroma. Zapomeňte proto na průmyslově připravované dresinky a ochuťte si salát klasicky citronem, jablečným nebo balsamikovým octem a olivovým olejem.

Pokračování 11 / 16

Alkohol

Ačkoliv se říká, že sklenka červeného vína denně je prospěšná zdraví, obecně alkohol nemá pro náš organismus žádné plus. Alkoholické nápoje jsou extrémně kalorické, mohou způsobit dehydrataci, poškozovat játra, zapříčinit tloustnutí, depresi a problémy s pletí. Navíc v opilosti se člověk špatně ovládá a dělá unáhlená rozhodnutí. Jestli se chcete problémům vyhnout, vyřaďte alkohol úplně. Nebo zůstaňte u jedné sklenky.

Pokračování 12 / 16

Mléčné produkty

Mléko bylo sice to úplně první, co jsme ochutnali, když jsme přišli na svět. Ale bylo to mléko mateřské. To je však svým složením zásadně jiné než mléko kravské. Mléko a mléčné produkty jsou zejména v dospělém věku spojovány s problematickou pletí, zažívacími problémy, migrénami, alergiemi a dokonce astmatem. Existuje také teorie, že po vynechání mléčných produktů z kravského mléka se snáze hubne. Pokud trpíte zmíněnými problémy, za zkoušku to stojí. Klasické mléko lze vyměnit za mléko kokosové nebo mandlové.

Pokračování 13 / 16

Sůl

Vedle cukru jde o dalšího nenápadného bílého zabijáka. Když jíme příliš slané pokrmy, koledujeme si o vysoký krevní tlak. A zvyšuje se také riziko kardiovaskulárních chorob. Onemocnění srdce jsou přitom nejčastější celosvětovou příčinou úmrtí. Nemusíte se soli zbavovat úplně. Pro naše tělo je určité množství soli důležité. Solte méně a u průmyslově vyráběných potravin sledujte, kolik soli obsahují. Pro dospělého člověka je bezpečné množství 3 až 5 gramů soli za den. Překročíte-li 6 gramů soli denně, koledujete si o zdravotní problémy.

Pokračování 14 / 16

Džusy

Nevěřte krásným obalům a velkým číslům na komerčně vyráběných ovocných džusech. I když na obale vidíte nápis 100% džus, přeci jen si přečtěte také nutriční tabulku. Džusy v krabicích často obsahují cukry, barviva a konzervanty. Hodnotné živiny i vitamíny se mohou ztrácet při pasterizaci. Jestli jste líní mixovat si džusy doma sami, najděte si v okolí smoothie nebo ovocný bar a kupujte si čerstvé ovocné džusy tam.

Pokračování 15 / 16

Snídaňové cereálie

A zase ta reklama. Cereálie k snídani zalité mlékem jsou téměř prototyp zdravého startu do nového dne. Ovšem pozor, za veselými barvami na krabici se mohou skrývat cereálie plné cukru, umělých barviv a konzervantů. Řada cereálií prošla tak velkou průmyslovou úpravou, že ztratily spoustu ze svých nutričních hodnot. Existuje zdravá náhrada. První pokus nebude zejména u dětí snadný, ale za zkoušku stojí. Klasické ovesné vločky doplněné čerstvým nebo sušeným ovocem a zalité trochou mléka? Chutnají dobře a jsou skvělé pro zdraví.

Pokračování 16 / 16

Barbecue

Nedokážete odolat vůni opečeného masa? Nedivte se. Člověku chutná od objevení vynálezu jménem oheň. Ovšem pozor, některé látky, které se v mase tvoří během grilování, jsou spojovány s rizikem vzniku rakoviny slinivky břišní a rakoviny prsu. Jestli grilovanému plátku nebo hamburgeru neodoláte, zkuste zmenšit porce a přidávejte do masa rozmarýn. Vše doplňte velkou porcí zeleniny.

Doporučujeme

Články odjinud