19 celebrit, které přiznaly anorexii nebo bulimii

8. 1. 2016
Jsou slavné a krásné. A stále jsou pod drobnohledem fanoušků a fotografů. Jejich touha vypadat dokonale se jim ale vymkla kontrole a za svou nezdravou štíhlost pykaly...

Anorexie, při které člověk odmítá potravu proto, že se často mylně domnívá, že má nadváhu, začíná většinou na prahu dospívání. Bulimie, při které se pacient nezřízeně přejídá a po jídle si vyvolává zvracení, se vyskytuje zpravidla ve věku mezi patnácti a třiceti lety. Nutkavá touha po jídle se může objevit v každém věku.

Zatímco u zdravých lidí uspokojuje potrava podvědomě nejen hlad, ale i emoční potřeby, každá porucha v přijímání jídla představuje pokus o řešení osobních problémů, nejčastěji jde o nesplněná přání, úzkost, stres a depresi. Ti, kteří trpí poruchami (anorexie a bulimie), bývají obvykle v neustálém napětí, jejich sebevědomí je velmi nízké a ztrácejí schopnost komunikace s okolním světem...

Paula Abdul

Tanečnice, choreografka, zpěvačka a porotkyně soutěže American Idol bojovala s bulimií několik let, než se v roce 1994 rozhodla k pobytu na klinice a léčbě.

Fiona Apple

Zpěvačka a textařka propadla anorexii poté, co byla ve svých dvanácti letech znásilněna v domě své matky. Sama říká, že by nikdy nepřestala jíst proto, že by chtěla být extrémně štíhlá, ale prý to byla přirozená reakce na prožité trauma.

Portia De Rossi

Herečka a manželka známé moderátorky a bavičky Ellen DeGeneres přiznala problémy s příjmem potravy a obvinila Hollywoodské producenty z tlaku na filmové hvězdy, po kterých se vyžaduje téměř vychrtlost.

Calista Flockhart

Hvězda seriálu Ally Mc Beal přiznala až po letech, že během natáčení bojovala dlouhodobě s anorexií. "Začala jsem jíst ani ne jednou denně, přehnaně jsem cvičila a brutálně jsem si díky tomu rozhodila celý imunitní systém." Problémy má prý dodnes.

Jane Fonda

Držitelka mnoha hereckých ocenění prozradila před několika lety, že s anorexií a bulimií tajně bojovala přes třicet let již od svých dvanáctých narozenin!

Lady Gaga

Lady Gaga se přiznala magazínu Vanity Fair o svých problémech s bulimií. Celý svět pak obletěla fotka jejího těla plného křivek jen ve spodním prádle, kterou zveřejnila na svém Twitteru. S nemocí bojovala od svých patnácti a teprve teď je prý se svojí postavou opravdu spokojená. Prostřednictvím blogu „A Body Revolution 2013“ vyzvala mladé dívky, aby se nestyděly za svoji postavu a zveřejňovaly svoje fotografie, „aby byly i jejich křivky slavné.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snooki

Hvězdička z americké MTV reality show Jersey Shore se s anorexií potýkala už na střední škole. Nemoc prý u ní vznikla tak, že se bála, že bude nahrazena v týmu rozleskávaček hubenější a hezčí spolužačkou.

Tara Reid

Herečka známá hlavně z filmů Prci, prci, prcičky bojuje s anorexií již roky, od té doby, co se s ní před svatbou rozešel její snoubenec Carson Daly. Že by měl tehdy nějakou nemístnou poznámku na její váhu?

Kate Winslet

"Mám problémy s jídlem celý život. Vždycky jsem byla trochu oplácanější - není divu, můj strejda je kuchař a máma je fantastická kuchařka! Všichni jídlo milujeme nadevše! Tak trochu se tloušťce a následným výčitkám a problémům s tím spojeným nedalo v naší rodině vyhnout..."

Alanis Morissette

Kanadská zpěvačka přiznala, že vedla boj s anorexií i bulimií od svých čtrnácti do osmnácti let, kdy se snažila prosadit v hudebním průmyslu. V roce 2011 zveřejnila své zkušenosti s anorexií na blogu, kde popisovala, jak při každém pokusu o zdravé přijímání potravy trpěla traumaty a depresemi, protože její tloušťka pro ni byla něco, čím se chránila a také něco, co fungovalo jako jistota ve světě jinak plném nejistot.

Mary Kate Olsen

Mary-Kate je jednou z nejslavnějších anorektiček poslední doby. Jíst přestala poté, co uviděla fotku se svým dvojčetem - ségrou Ashley v plavkách v bulváru a byla médii označena za „tu tlustší Olsenku“. Přestala jíst a svou vychrtlost se pak snažila zakrývat volným oblečením, bolestný hlad zapíjela vždy obřím kafem. Jít s pravdou ven a bojovat se odhodlala na své osmnácté narozeniny.

Nicole Richie

Nicole je hodně malá a vždycky byla tak trochu cvalda. Poté, co její snoubenec DJ AM odvolal svatbu a opustil ji, přičítala to mimo jiné své domnělé "nedokonalosti" a přestala jíst. Rapidně zhubla, stala se kostlivcem a modlou anorektiček. Po dvou porodech se drží v normálu, jí prý zdravě a pravidelně cvičí.

Sharon Osbourne

V jednom z rozhovorů přiznala, že měla problémy s bulimií celých 35 let!

Oprah Winfrey

Oprah svým nedávným výrokem také překvapila: "Je to trápení a vždycky bude! Cítila jsem se bezpečněji a víc chráněná dříve, když jsem byla mnohem více při těle. Jídlo mě vždycky uklidňovalo a bylo mi po něm skvěle..."

Allegra Versace

Dcera slavné módní návrhářky Donatelly Versace, Allegra, trpí už mnoho let anorexií. Od malička se pohybovala v módním světě plném vyhublých modelek a sama její máma vždy prahla po dokonalém vzhledu a postavě. Není divu, že do toho Allegra spadla. Naštěstí dnes se jí už daří lépe, děsivá váha 32 kilogramů už je minulostí.

Britney Spears

Britney měla poslední roky potíže s přejídaním a zvracením. Fast foody byly jejím nejlepším kamarádem v dobách těžkých depresí. Nezdravé jídlo pak zapíjela alkoholem. Loni se dala zase celkem dohromady a snaží se papat zdravě a pravidelně maká na svém těle při návštěvách posilovny.

Diane Keaton

V devatenácti jí řekl režisér, že je tlustá a musí kvůli roli zhubnout. Přitom vážila normálních 63 kilo a byla štíhlá! Pět let pak bojovala s bulimií, jak napsala ve své autobiografii "Then Again". Nad nemocí zvítězila až po pravidelných návštěvách psychologa.

Geri Halliwell

Členka skupiny Spice Girls Veřejně přiznala svůj problém s bulimií a několikaleté úmyslné trápení se hlady.

Isabella Caro

To nejsmutnější nakonec. Francouzská modelka Osabella Caro zemřela na anorexii ve věku pouhých 28 let, tři roky poté, co nafotila známé fotografie, které měly varovat před anorexií ženy celého světa...

Příznaky anorexie:

Porucha je charakteristická především odmítáním přiměřeného množství jídla a vynecháváním některých potravin. Jejím průvodním jevem je váhový úbytek, který může ohrožovat i život, dále neklid, únava, slabost, případně ztráta vlasů. Někteří anorektici zvyšují hubnutí nadměrným až obsedantním tělesným cvičením.

Příznaky bulimie:

Základním příznakem bulimie jsou záchvaty "žravosti" provázené následným zvracením, které si postižený sám vyvolává, nebo užívá projímadla, aby zabránil trávení a vstřebávání potravy. Tělesná váha může být normální. Opakované zvracení vyvolává únavu, kazivost zubů, trvalé bolesti v krku, bolesti břicha, nadýmání, poruchy trávení a poruchy látkové výměny. Zneužívání projímadel může porušit činnost svalů ve stěnách střeva vést k chronické zácpě. Mohou nastat i poruchy z nedostatku tekutin, elektrolytů a nutričních látek, především minerálů a vitaminů.

Nutkavá touha po jídle: Lidé s touto poruchou mívají spíše nadváhu a touží po jídle, i když nemají hlad. Typem nutkavého jídla jsou až orgie v přejídání, kdy pacient sní v krátké době obrovské množství jídla. Přitom nemá pocit sytosti a při jídle se nedokáže ovládnout. Takoví "žrouti" stráví často mnoho času plánováním jídelníčku a nakupováním potravin. Za svou nenasytnost se ovšem stydí, mívají pocity viny, a proto jedí většinou tajně.

Máte vy sami problém, nebo znáte někoho z okolí, komu chcete pomoci? Stejně jako třeba Klára, která si neví rady se svojí nemocnou kamarádkou?

Sami to nezvládnete, je třeba odborná pomoc! Zkuste například Občanské sdružení Anabell, které nabízí podporu osobám, postiženým i ohroženým poruchami příjmu potravy nalézt východisko (www.anabell.cz).

Znáte někoho ze svého okolí, kdo trpí poruchou příjmu potravy? Nebo máte osobní zkušenost?

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinná pohoda je viditelná a ani návštěvy příbuzných ve vás nevzbudí negativní emoce. S partnerem jste jako dvě hrdličky a navzájem se podporujete. Milé Váhy, už bylo na čase! Chvíli to…