3 nejčastější nemoci zubů. Víme, jak na ně!

8. 2. 2015
3 nejčastější nemoci zubů. Víme, jak na ně!
Zdraví máme jen jedno. To stejné můžeme říci i o zubech, které nám prokazují velkou službu. Díky nim je pro nás strava stravitelnější a zároveň jsou zdravé zuby i vizitkou našeho životního stylu. Nic však není zadarmo. Pokud budeme zubní péči zanedbávat, nevyhneme se onemocnění dutiny ústní. V horším případě můžeme i o zuby přijít. Představujeme tři nejčastější nemoci zubu i s návodem jak se onemocněním vyhnout.

Zubní kaz

Dvě slova, která ve většině z nás automaticky způsobí paniku už jen při jejich vyslovení. Přestože se jedná o onemocnění, kterému se lze pravidelnou péčí zcela vyhnout, jedná se paradoxně o nejčastější zubní zdravotní problém, který postihuje 80 % české populace.

„Rizikovými skupinami ohroženými zubním kazem jsou děti v předškolním věku, lidé s celkovými chorobami, jedinci s častou konzumací cukrů v potravě a nápojích a ti, kteří nepečují o svůj chrup. Právě metabolická přeměna cukrů z potravy na kyseliny způsobuje pokles pH v ústech, a tím dochází k rozpouštění minerálů zubní skloviny,“ říká doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. z královéhradecké stomatologické kliniky LFUK a FN. Neléčený zubní kaz může způsobit vážnější zdravotní komplikace od bolestivých zánětů zubní dřeně až po úplný rozpad zubu. Infekce z dutiny ústní může putovat krví a přenést se do dalších částí těla.

Odhalené zubní krčky

Dvojkou na seznamu zubních onemocnění jsou odhalené zubní krčky. O co se jedná? „Odhalené zubní krčky jsou zčásti podmíněny nevhodnou technikou čištění zubů a zčásti je to dáno věkem, kdy okraj dásně přirozeně ustupuje. V odborné literatuře pojem zubní krček nemá žádné opodstatnění, jedná se o obnažení zubního kořene, protože zubní korunka přechází na kořen zubu. Zubní kořen není krytý sklovinou, ale zubním cementem, který je rozpustnější a mechanicky méně odolný, než sklovina. Hrozí tak nejen zvýšené riziko vzniku zubního kazu kořene, ale především citlivost na mechanické a termické podněty,“ upřesňuje Romana Koberová Ivančaková.

Původcem odhalených krčků bývá zejména nedostatečná či špatná zubní hygiena. Na vině může být pro mnohé překvapivě i nevhodná volba kartáčku spolu s nevhodnou technikou čištění zubů. V některých případech lze podstoupit stomatologické ošetření, které spočívá v rekonstrukci poškozené části zubu pomocí různých výplňových materiálů. Jedná se však pouze o estetický zákrok, který nezastaví proces obnažování.

Když ztrácíte zuby

Asi každý člověk se obává toho, že přijde o svůj chrup a bude odkázán na snímatelnou protézu. Měli bychom proto dělat maximum, abychom se ztrátě vlastních zubů vyhnuli a významně tak nesnížili kvalitu svého života. Nemoc, kdy dochází ke ztrátě zubů, je pojmenována po tkáni, která drží zub v čelisti. Vazivová vlákna kotvící zub a spojující povrch zubu s kostí se nazývají parodont.

„Parodontitida zažitá pod hovorovějším názvem paradentóza je zánětlivé onemocnění, kdy dochází k destrukci závěsného aparátu zubu. V Česku se s paradentózou potýká 30 % obyvatel ve věku 35-40 let. Jejím předstupněm je chronický zánět dásní, který se projevuje krvácením dásní. V okamžiku, kdy dojde k postižení závěsného aparátu zubu a kostěného zubního lůžka zánětem, může dojít k uvolnění zubu a jeho ztrátě,“ říká MUDr. Romana Koberová Ivančaková.

Nedejte zubním nemocím šanci

Pravidelnou a správnou péčí o své zuby se nejen vyhnete stomatologickým zákrokům a s nimi spojenou bolestí, ale navíc ušetříte za ošetření. Zde je snadný návod. Dvakrát denně čistěte zuby pastou s obsahem fluoridu a vhodným zubním kartáčkem a nezapomeňte pečovat také o mezizubní prostory. Jednou týdně aplikujte léčivý gel s vysokou koncentrací aminfluoridů a fluoridu sodného, který slouží jako prevence před zubním kazem a zároveň dokáže kaz v počáteční fázi vyléčit.

„Při zjištění kazu v počáteční fázi je vhodné kromě pravidelného čištění zubů pastou s fluoridy, používat lokální prostředky s vyšší koncentrací fluoridů ve formě roztoku nebo gelu. Tyto látky napomáhají remineralizaci, tedy vyhojení počátečních změn ve sklovině,“ uzavírá MUDr. Romana Koberová Ivančaková z královéhradecké stomatologické kliniky LFUK a FN. Mít zdravý a krásný úsměv je snadné, jen vědět jak na to.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Možná vám už dnes dojde trpělivost a pošlete jednoho člena rodiny k šípku. Neustále vámi pohrdá a něco šeptá pod nosem. To vás opravdu štve! Uděláte si s ním pořádek a bude klid! Pokud se…

Nejčtenější články

Doporučujeme