3 triky, jak rozproudit lymfu

13. 4. 2016
Zdroj: Profimedia.cz
3 triky, jak rozproudit lymfu | Zdroj: Profimedia.cz
Chcete zatočit s pomerančovou kůží na stehnech nebo se zbavit otoků nohou a neustálé únavy? Zaměřte svou pozornost na lymfatický systém. Nejspíš je v útlumu a potřebuje pořádně povzbudit!

Lymfatický oběhový systém je vedle toho krevního tím nejdůležitějším, který vám proudí tělem. Rozvádí v něm tzv. lymfu neboli mízu, čirou tekutinu, jež vzniká z přebytečných tělních tekutin a „dotýká se“ každé buňky v těle. Jejím úkolem je z organismu odvádět všechny odpadní látky, nežádoucí toxiny a udržovat všechno v chodu.

Potíž spočívá v tom, že se kolování mízy často pozastavuje a toxiny i lymfa samotná se na určitých místech hromadí v podobě otoků. A nejen to, nefunkční lymfatický systém ovlivňuje také vaši imunitu, takže se může podepsat na tom, jak moc jste nebo nejste zdraví, nakolik vám fungují klouby, jsou pohyblivé vaše končetiny a podobně. Míza je prostě příliš důležitá na to, abyste ji ignorovali. Spíš se pojďte spolu s námi postarat o to, aby proudila tak, jak má. Jak na to?

Základní principy

Nejdůležitější je i v tomto ohledu věnovat pozornost životnímu stylu. Proudění lymfy rozhodně neprospívá tučná, sladká strava s přemírou „chemie“. Spíše vsaďte na lehký, vyvážený a pestrý jídelníček plný ovoce, zeleniny a kvalitních sacharidů i bílkovin, který tělo zbytečně nezatíží, zato ho udrží v optimální kondici. A především – aby se hýbala lymfa, musíte se hýbat také vy sami! Pro začátek zkuste pohyb aerobní a tělu co nejpřirozenější, tedy chůzi, kolo, nordic walking nebo plavání.

Cokoli, u čeho se zbytečně nesedřete. U pohybu, který má rozproudit lymfu, jde totiž hlavně o to, aby dlouhodobě aktivoval svaly, které jsou motorem, jenž popohání samotnou mízu!A pokud chcete udělat pro svůj lymfatický systém ještě něco navíc, zaměřte svou pozornost na následující tři tipy. Dokážou vám pomoct každý sám za sebe, ale zároveň se vzájemně doplňují.

  • 1. Relax v sauně a zábaly

Zapotit se, to je pro rozproudění lymfy to pravé! Dojde totiž k prokrvení všech tkání a zároveň ke zvýšené činnosti lymfatického systému. A když pak teplo vystřídá chlad pod sprchou nebo v bazénku se studenou vodou, míza bude kolovat ještě lépe. Pokožka se napne, „dopravní cesty“ se pročistí – zvlášť když se v sauně také promasírujete kartáčem.

Saunování pak můžete vyměnit také za některé ze zeštíhlujících zábalů. Skvělé jsou například zábaly skořicové, bahenní nebo z mořských řas, které pokožku zahřívají, vyživují a také stlačují a svým způsobem masírují. Proto dokážou i aktivovat lymfatický systém a fungují skvěle proti celulitidě!

  •  

2. Pod rukama maséra – lymfodrenáž

Asi nejúčinnější „pasivní“ cestou k rozproudění lymfy jsou tzv. lymfodrenáže. Speciální jemné masáže absolvujte u zkušeného maséra, který dokáže rozpoznat, co potřebuje zrovna váš lymfatický systém. Na trhu jsou sice k mání i lymfodrenáže přístrojové, ale ty ruční jsou pečlivější, individuálnější, cílenější a také ohleduplnější.

Začínají uvolněním mízních uzlin na krku, které ovlivňují horní polovinu těla, a pak se zaměřují na uzliny v tříslech, jež rozvádějí lymfu po spodní polovině těla. U takové masáže každopádně platí, že nesmí být bolestivá a další lymfodrenáž se může provádět až po absolvování uvolnění zmíněných krčních i tříselných uzlin. Také vás samozřejmě nespasí jedna návštěva – obvyklý je cyklus deseti lymfodrenáží, během nichž dostanete i doporučení ohledně navýšení pitného režimu, jež je pro rozproudění lymfy zásadní. Během této „terapie“ se nedoporučuje ani nošení těsného prádla, aby se lymfa doslova neškrtila.

  • 3. Podtlakové řešení

Chcete-li zkusit pro změnu něco akčnějšího, otestujte přístroje, které pracují na principu podtlaku, v němž si navíc můžete i zacvičit. Dávka energie nejen pro lymfatický systém bude tedy dvojnásobná. Patří mezi ně například VacuShape a jemu podobné přístroje, které tvoří běžecký pás uzavřený v jakési komoře, do níž vklouzne i vaše spodní polovina těla.

Pás se spustí a vy si dáte procházku. A protože zároveň působí i podtlak, bude účinnější nejen spalování, ale také rozproudění lymfy.Podobný systém vám pak nabídne technologie Hypoxi, konkrétně přístroje Vacumassage, Hypoxi Trainer a Vacunaut.


Jak to vidí odborníci?

Václav Krejčík

„Méně proudící lymfa se projevuje u žen především v oblasti dolních končetin a hýždí. Pokud za mnou přijde klientka, která chce zhubnout a její postava má znaky hrušky, jako první jí doporučím ruční lymfatické masáže. Ze sportů je pak vhodné také cvičení powerjógy. Uvádí svaly do přiměřené a příjemné aktivity, uvolní cesty v těle pro tok lymfy a také dává impulz k proudění.

Speciální pozice, jako například pozice orla (garudásana), předklony, a především obrácené pozice, jako třeba stoj na hlavě (širšásana) nebo svíčka (sarvangásana), dokonce pomáhají v pohybu lymfy cíleně. Navíc doporučuji také popíjet zázvorový čaj s citronem nebo koktejl zeleninových šťáv z červené řepy a mrkve.“

Zuzka Bičíková

„Čím dál tím častěji se setkávám s ženami, které jsou zavodněné a oteklé. Osobně si myslím, že je to do značné míry způsobené hormonální nerovnováhou vyvolanou užíváním antikoncepce, proto jim jako první doporučuji přestat ji užívat. Až potom přichází čas na lymfatické masáže a pravidelné cvičení.

Určitě bych vybrala vhodnou aerobní aktivitu, nejraději plavání, jelikož se lymfa dává do pohybu nejsnáze v horizontální poloze. A do třetice bych doplnila také jógu, u níž je důležité, že vás naučí i správně dýchat. To vše bych podpořila pravidelným pitným režimem, můžete například vyzkoušet bylinkové čaje, které dokážou zázraky. A co se týká saunování či střídání horké a studené sprchy, i to je úžasná věc a vřele doporučuji!“

VIDEO: Protáhněte si tělo jógovými cviky a předcházejte tak otokům jiným nepříjemnostem.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinná pohoda je viditelná a ani návštěvy příbuzných ve vás nevzbudí negativní emoce. S partnerem jste jako dvě hrdličky a navzájem se podporujete. Milé Váhy, už bylo na čase! Chvíli to…