4 tipy, jak omezit zdravotní rizika při práci s počítačem

10. 6. 2015
4 tipy, jak omezit zdravotní rizika při práci s počítačem
Vysedáváním u počítače a sledováním monitoru strávíte v zaměstnání téměř dva tisíce hodin ročně. To může mít za následek časté bolesti v oblasti krční páteře a lopatek, potíže se zrakem a celkovou únavu organismu.

"Jste rovněž ohroženi některými nebezpečnými syndromy, které si mohou vyžádat i operační zákrok," upozorňují odborníci z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a Počítačové školy Gopas. Zároveň nabízejí 4 praktické tipy, jak se zdravotním rizikům plynoucím z dlouhodobé práce s počítačem vyhnout.

1. Správné návyky při práci s klávesnicí a myší

Pokud patříte mezi kancelářské pracovníky a soustavně sedíte u počítače, dejte si pozor na syndrom karpálního tunelu. Mezi jeho typické projevy patří bolesti v zápěstích, které doprovází necitlivost, pálení, ztuhlost a pulsování.

Dochází k tlaku na karpální tunel. Prochází jím nerv v oblasti zápěstí. Výše uvedené příznaky mohou být způsobeny tlakem, který vzniká například chybnými návyky při práci s klávesnicí a myší, “ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Vaše ruce se totiž dostávají do nesprávné polohy, kvůli které dochází k nepřirozenému ohýbání zápěstí i prstů. K rizikovým partiím však patří také lokty a ramena. Zamezte proto nadměrnému ohýbání zápěstí, vytáčení loktů i přetěžování šlach. Pokud cítíte, že je často ohýbáte, pořiďte si ke klávesnici i myši podložku. Nepodceňujte rizika vzniku syndromu karpálního tunelu, řešte je včas. Můžete se tak vyhnout operačním zákroku.

2. Zásady zdravého sezení na židli

Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, byste měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Při práci na počítači se často objevuje také bolest šíje.

Tomu můžete zabránit tak, že budete myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i tímto můžete předcházet vzniku bolesti. Dávejte rovněž pozor, abyste šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, váš pohled by měl směřovat přímo, “ říká MUDr. Michaela Tomanová. Pro vaše zdraví však není důležité jen to, jak sedíte, ale i to na čem sedíte. Kvalitní židle je naprostý základ.

3. Šetřete si oči

Práce s počítačem představuje velkou zátěž také pro vaše oči, protože jste dlouhodobě nuceni dívat se na jedno místo, což není pro zrak přirozené. Tato zátěž se následně může projevit například slzením nebo pálením očí. Existuje však několik tipů, jak své oči chránit.

Dlouhodobou únavu zraku zaostřením na jedno místo lze eliminovat pravidelnými pauzami a pomůže i pohled z okna, kdy zaostříte na vzdálené předměty.

Nepodceňujte také kvalitu monitoru. Vyplatí se používat LCD monitory s dostatečnou úhlopříčkou. Tato technologie s plochou obrazovkou a dobrou geometrií obrazu šetří vaše oči, “ doporučuje Ondřej Jung, vedoucí technik Počítačové školy Gopas a dodává: „Pokud jste ještě nuceni pracovat se starším CRT monitorem, překontrolujte si správné nastavení frekvence obrazu. Ta by se měla pohybovat kolem 85 Hz.“

Pozornost věnujte rovněž zdrojům světla. Vyhýbejte se přímému oslnění i nepříjemným odleskům na monitoru, ať už z oken nebo z umělého zdroje. Každopádně do kvalitních svítidel i do účinného zastínění oken se vyplatí investovat.

4. Přestávka na protažení

Vašemu zdraví rozhodně prospějete, když si budete během práce na počítači dělat krátké přestávky na uvolnění. Můžete provádět libovolné cviky ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými paženi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna - ležatou osmičku. Účinné jsou dále úklony do stran či rotace krku různými směry. Pohyby by měly být pomalé a plynulé.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Po nevydařeném červnu se na vás valí exkluzivní červenec. Otevírají se vám zcela nové možnosti v profesní sféře, podnikání a zdokonalování se. Nikdy jste neprahli po výjimečném místě na…

Nejčtenější články

Doporučujeme