4 triky, jak mít cukr v krvi pod kontrolou: Klidně dýchejte, skákejte a dejte si vanu

6. 6. 2021
4 triky, jak mít cukr v krvi pod kontrolou: Klidně dýchejte, skákejte a dejte si vanu
Vyvážená hladina cukru v krvi způsobí, že se budete cítit plní energie a váš klid nic nerozhází. Máme pro vás 4 snadné způsoby, které vám s tím pomůžou. Vyplatí se to, protože dlouhodobě vyšší krevní cukr vede k diabetu, sníženou hladinu cukru provází únava a kolaps.

Zdravé tělo si cukr kontroluje

Hladina cukru v krvi není údaj, který by měl zajímat jen cukrovkáře. I zdravý člověk totiž může nepříznivě pociťovat její kolísání, protože vysoká i nízká hladina tělu škodí. Hladině cukru v krvi se odborně říká glykémie, u zdravého člověka ji velmi přísně organismus kontroluje, a tak se pohybuje v rozmezí 3,9 mmol/l–5,9 mmol/l, po jídle (zejména pokud je plné sacharidů) může krátkodobě vystoupat až na hodnotu 10 mmol/l.

Hlavní slovo při snižování hladiny cukru v krvi má hormon inzulin, který se u zdravého člověka tvoří ve slinivce. V těle jsou však i hormony (růstové nebo například glukokortikoidy), které hladinu přirozeně zvyšují.

Proč je cukrovka tak nebezpečná? Podívejte se na video: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkend patří klidu a pohodě. Ještě před pár dny to tak nevypadalo, ale naštěstí jste přiznali rodinným příslušníkům svou chybu. I když jste se báli hádek, žádné se nekonaly a vy můžete o…

Nejčtenější články

Doporučujeme