40 let od svatby Charlese a Diany: Jaký byl nejsledovanější obřad 20. století

29. 7. 2021
Je to už celých čtyřicet let, kdy celým světem milovaná Diana řekla své ano britskému princi a následníkovi trůnu Charlesovi, a stala se tak princeznou. Není však žádným tajemstvím, že Diana neměla na růžích ustláno a její život skončil tragicky. To ale v den svatby netušila. Jak vypadal její pohádkový den?

Změna tradice

29. července 1981 byla v pozoru nejenom celá Anglie, ale i celý svět. Královská svatba prince Charlese a jeho půvabné snoubenky Diany se stala událostí, jíž přihlíželo skrze televizní obrazovky neuvěřitelných 750 milionů lidí.

Ani tak sledovaný obřad se neobešel bez chyb, které měli dokonce na svědomí samotní budoucí novomanželé. U oltáře byla Diana natolik nervózní (a údajně ji trápila i velká bolest hlavy), že omylem přehodila pořadí prvních dvou jmen prince Charlese, když řekla „Philip Charles Arthur George“. Také mu neslíbila poslušnost. Tento tradiční slib byl vypuštěn na přání snoubenců, což samozřejmě vyvolalo vlnu překvapených reakcí. Tréma svazovala i jindy bodrého Charlese, jemuž se povedlo poplést svatební slib. Místo toho, aby své budoucí manželce slíbil podělit se s ní o vše, co má, řekl Dianě, že se s ní rozdělí o vše, co má ona.

Co se stane, až princ Charles dosedne na trůn? Podívejte se na video:

Vydržela to 15 let

Ačkoliv Diana vstupovala do manželství s nadějemi a láskou, nakonec se většinu času trápila. Princ Charles se nedokázal vzdát své milenky Camilly Parker Bowles, která je nyní jeho druhou manželkou. O jeho aféře věděl celý svět a Diana zatím doma trpěla. Přesto s Charlesem měla dva syny, následníky trůnu, prince Williama a Harryho.

Manželství vydrželo dlouhých patnáct let, než bylo konečně oficiálně rozvedeno a Diana mohla začít svobodně žít. Bohužel si volnosti příliš neužila, její život tragicky ukončila automobilová havárie 31. srpna 1997, při níž „princezna lidu“ zemřela po boku svého partnera Dodiho Al-Fayeda.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na dnešek připadá Světový den cestovního ruchu, proto se vydejte na cesty. Nejlepší by bylo podívat se do zahraničí! Zítra je stejně státní svátek a na zbytek týdne si můžete vzít volno. V…