5 + 1 pohádkový tip na dovolenou

17. 8. 2018 Prezentace klienta

Malbork, Polsko

Nejvíc turistů od nás každoročně cestuje na jih za jistotou slunečného počasí a teplým mořem. Ale kdo obrátí svou pozornost k severu, bude víc než příjemně překvapen. V Polsku čekají na návštěvníky hrady, města a stavební památky, které je radost objevovat. Jedno takové známé a výstavní místo je Malbork, památka zapsaná na seznamu UNESCO, největší cihlová stavba na světě. Tento krásný gotický hrad začali stavět příslušníci řádu německých rytířů v roce 1274, poté byl sídlem velmistra řádu a hlavním křižáckým městem. Hrad sloužil postupně jako klášter, obranná tvrz, reprezentační rezidence, kasárna a dnes je v něm muzeum.

Přestože hrad byl po 2. SV velmi poničen a tudíž z velké části znovu postaven, je velmi autentický. Projít si tuto velkolepou stavbu znamená vidět gotické sklepy, klenby v palácích, hradby a obranné věže, starý hradní mlýn a řadu detailů, ze kterých návštěvník získá představu o životě na přelomu středověku. Na nádvoří se často konají představení ve stylu rytířských turnajů.

Tip: Sympatické je, že Polsku pro nás není draho, v restauraci se najíte už za 12 až 15 zl (1 zl = cca 6 Kč), v luxusnějších podnicích za cca 30 až 40 zl, přičemž úroveň gastronomie je podstatně výš, než u nás. Můžete tedy bez obav pojmout výlet do Polska jako cestu za gastronomickými zážitky. Dobrou chuť!

Klepněte pro větší obrázek

Kaňon Verdon, Francie

Grand kanyon du Verdon je jedním z těch míst, která uvidíte na fotografiích a nikdy už je nepustíte z hlavy, dokud se tam nevydáte. Jde o největší kaňon v Evropě a najdete ho v jižní Francii, tam, kde řeka teče mezi městem Castellane a přehradou Lac de Ste-Croix. Má hloubku až 700 m a místy je pouhých 6 m široký. Měkký vápenec, kterým si Verdon razí cestu, dává řece místy neuvěřitelnou tyrkysovou barvu, patrnou hlavně v místech, kde se kaňon rozestupuje a řeka se přelévá mezi tůněmi. Kaňon je sjízdný i pro vodáky na raftech i kajacích, ale chce to zkušenosti – řeka zde vytváří peřeje obtížnosti místy až WW5. Stezka podél kaňonu je také jen pro zdatné, ale kdo se na ni vydá, bude procházet proraženými tunely a pokračovat kolem moře levandulí a olivovými háji.

Tip: Před cestou se určitě pojistěte. Pokaždé když opouštíte ČR byste měli mít uzavřené cestovní pojištění, z kterého se hradí náklady na oštření, léčení a případný zásah záchranné služby. Budete-li na dovolené sportovat, připojistěte si ještě aktivní sporty. Zda ten váš sport je pojištěný už v základu nebo se pro jeho provozování musíte připojistit, si pročtěte na stránkách pojišťovny. Pokud pojedete autem (je to sem z ČR cca 1500 km), sjednejte si i asistenční službu pro motoristy. Když se na cestě stane nehoda, je vážně úlevné nechat na pojišťovně servis i odtah. Ale může se také stát, že se zraní řidič a auto je v pořádku. V tom případě vám může být poskytnut řidič na cestu domů. Je pohodlné, že lze sjednat cestovní pojištění online a pojištěni jste hned poté, co proběhne platba, takže i když na cestách improvizujete a rozhodujete se na poslední chvíli, pojistit se stihnete.

Klepněte pro větší obrázek

Ilha Grande, Brazílie

Na ostrově poblíž Rio de Janeira zažije dovolenou snů ten, kdo hledá stále nové a neokoukané destinace, ve kterých nezaslechne češtinu. Svůj instagram vyztuží snímky, které se těm z Chorvatska rozhodně podobat nebudou.

Nádherné přírody ostrova se civilizace ještě do nedávna nedotkla. Sloužil jako detenční ostrov pro malomocné a později zde bylo vězení pro nebezpečné trestance, až v posledních letech si pro svou výjimečnost rychle získává popularitu. A není se co divit. Pohádkové tropické pláže ke koupání i surfování, bujný tropický prales a členitá krajina zakládají na dovolenou snů. Ostrov je chráněnou přírodní rezervací, přesto je zde vyznačeno přes 150 km turistických stezek horským terénem kolem vodopádů s výhledy na pláže, skalní útvary a neskutečně modrý oceán.

Tip: V současnosti se před cestou do Brazílie doporučuje očkování proti žluté zimnici, kterou přenášejí komáři. Protože by byla škoda nevydat se do přírody kvůli strachu z komářího bodnutí, určitě toto doporučení vezměte vážně. Seznam očkovacích center naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Klepněte pro větší obrázek

Lisabon, Portugalsko

Víte, co je nejlákavější na dovolené v Lisabonu?  Že tu jde spojit plážové radovánky a koupání v oceánu s velkoměstskými atrakcemi a poznáváním historického města. Přitom tu ani nepotřebujete vlastní auto! Lisabon leží na několika strmých kopcích, kde je městská doprava řešena lanovkami. A v jednom místě je dokonce mezi ulicemi výtah! Proslulá žlutá tramvaj projíždí ulicemi staré čtvrti Alfama uličkami místy tak úzkými, že z okna téměř dosáhnete na nejbližší domy. Především díky terénu je Lisabon tak malebný a fotogenický. Je tu také nespočet památek na časy mořeplavců a námořních dobyvatelů. Přitom je tu velmi levná a spolehlivá veřejná doprava, díky které jsou dostupné i okrajové čtvrti a také městské a příměstské pláže. Nevídaná je pobřežní lanovka do moderní čtvrti a také tu stojí nejdelší evropský most, Vasco da Gama, přes ústí řeky Tojo.

Tip: Z Prahy létají do Lisabonu lowcostové aerolinky, ale ještě levnější jsou lety z polské Vratislavi.

Klepněte pro větší obrázek

Angkor Vat, Kambodža

Monumentální chrámový komplex, který si nekompromisně bere zpět džungle má nepopsatelnou atmosféru. Na 400 km2 se tu nachází mnoho větších i menších velkolepých budov a chrámů různých jmen, jejichž zdivem ale již stovky let prorůstají kořeny obrovských stromů. Postavili je Khmérové před tisíci lety, přičemž Angkor jako největší sloužil panovníkovi. Už dávno zmizely detaily, jako bylo zlacení na střechách či dřevěné obložení stěn, zůstal jen kámen. Manifestuje se tu síla přírody a pomíjivost života.

Tip: Pro vstup do Kambodži potřebujete pas platný nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a vízum. Dá se získat na kterémkoli kambodžském zastupitelském úřadě, po příletu na mezinárodních letištích, nebo přes internet na www.evisa.gov.kh

Klepněte pro větší obrázek

A bonusový tip?

Cestování je ale také stres. Možná se rádi podívate na fotky z exotických zemí, ale nakonec si nejlépe odpočinete v hlubokých tajemných lesích, kde nejsou velkolepé zábavní parky, zato tam sytě zelenou loukou meandruje křišťálová řeka. Procházíte se podél ní v horách mezi nedotčenými rašeliništi a malými osadami s malebnými kostelíky. Po soumraku se děsíte pověstmi Mrtvého luhu, a ve dne potkáte majestátního jelena, který se s vámi téměř dává do řeči. Tady je to prostě nejkrásnější! Vítejte v areálu borůvkových knedlíků a houbové smaženice - na Šumavě.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku:   

Horoskopy

Milí Blíženci, v tomto období si věříte na sto procent a jste sebevědomí. Pracujete na duševním rozvoji a nebojíte se vyzkoušet nové věci. Zkrátka a dobře, jste v pohodové náladě a umíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme