5 chutných receptů z černého bezu: Zkuste perlivé víno nebo smaženky

18. 5. 2018
Půlka června patří omamné vůni bezových květů. Nenechte si je odkvést, využijte léčivou sílu tohoto keře buď hned, nebo si ji uschovejte na zimu. Využití v kuchyni je opravdu široké, proto vezměte košík a vydejte se na procházku do přírody.

Smaženky z černého bezu neboli kosmatice

Kosmatice, tento výraz se používá i pro samotné květy bezu černého, ale nejvíce se ujal jako označení pro jeho smaženou verzi. Nejčastěji se s ním setkáte v kuchařkách, kde se řadí mezi nejlevnější jídla. Květy se namáčí v těstíčku a smaží buď na másle, nebo v oleji. Výsledkem jsou takzvané smaženky.

Recept na smaženky najdete ZDE

Bezinkový sirup

Sladký sirup z bezových květů má návykovou chuť a bude se vám hodit ve větším množství. Snadno z něj připravíte limonádu, ale schovat si ho můžete i na dlouhé letní večery s dečkou kolem ramen a čajem ochuceným bezovým sirupem. Funguje též jako lék při nachlazení i jako základ přípravy vepřových kotlet na třešních.

Recept na bezinkový sirup najdete ZDE

Bezová šťáva neboli limonáda

Šumivá varianta nealkoholického nápoje z bezinek je známá limonáda. Jen pozor, dokáže se tak natlakovat, že vám při otevření může vyzdobit celou místnost.

Recept na bezinkovou limonádu najdete ZDE

Víno z bezinek

Toto víno se vyrábí až ze zralých plodů, ale než se nadějete, je tu konec srpna a s ním i zralé bezinky. Víno z bezinek vyžaduje trochu trpělivosti, ale výsledek opravdu stojí za to!

Recept na víno z bezinek najdete ZDE

Marmeláda z bezinek a jablek

Letní sezóna je jako stvořená pro zavařování marmelád a sirupů a až bude bez na konci léta zralý, udělejte si marmeládu. Bezinkové kuličky promíchejte se strouhanými jablky (použít můžete i hrušky ze zahrady), cukrem a svařte před finálním dochucením.

Recept na marmeládu z bezinek a jablek najdete ZDE

 

Recepty z bezinek: jak připravit víno, likér a neotrávit se

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Připravte se na páteční dotahování restů a dalších nesrovnalostí od kolegů. Asi na práci dneska rezignovali, ale vy nechcete poslouchat šéfovy připomínky. Proto vše dokončíte i za ně. Sice…

Nejčtenější články

Doporučujeme