5 mýtů o třídění odpadu: Kam patří plato od vajec a proč umývat plast? | iStock

iStock

5 mýtů o třídění odpadu: Kam patří plato od vajec a proč umývat plast?

Kolem třídění odpadu panuje mnoho polopravd a bludů. Třídit odpad má určitě smysl, proto nepodléhejte výmyslům, které občas zaslechnete. Podle posledních informací až 70 % Čechů pravidelně třídí odpad a považuje to za běžnou součást svého života. Víte, proč netřídit plato od vajíček a proč se některé plasty mají umývat před tříděním?

1. mýtus

Plato od vajec patří do papíru

Kartony od vajec jsou sice z papíru, ale už tolikrát recyklovaného, že jde o jeho poslední uplatnění. Věděli jste, že papír se může recyklovat jen sedmkrát? Obaly na vajíčka a také ruličky od toaletního papíru jsou tedy příkladem posledního možného zpracování papíru. Do modrých kontejnerů je neházejte, zvolte raději směsný odpad. Případně je můžete také zkompostovat.

Jak efektivně vytřídit šatník a vydělat na oblečení, které už nenosíte?

Pokračování 2 / 5

2. mýtus

Abyste mohli třídit, musíte chodit ke kontejneru

Ať už nemáte sběrný kontejner v blízkosti svého bydliště nebo k němu nemůžete dojít z jakéhokoliv důvodu, i tak třídit můžete. S větším tlakem na ekologické chování obyvatel a firem se začíná objevovat mnoho inovativních postupů, jak ulehčit lidem třídění a zapojit do něj co nejvíce lidí. Věděli jste, že až šest PET lahví můžete nyní nově odevzdat kurýrovi, který vám doveze nákup? Jako první na trhu zavádíme pilotní zálohování PET lahví, u online služby jde dosud o bezprecedentní krok. Chceme tak aktivně přispět k ochraně životního prostředí a usnadnit našim zákazníkům recyklaci. Cílem je ukázat, že péče o planetu může být součástí běžného života,“ uvádí generální ředitel Rohlik.cz Martin Beháň.

Pokračování 3 / 5

3. mýtus

Plastové obaly musejí být čisté

Do kontejnerů na plasty se mohou kromě PET lahví házet také pytlíky, tašky, obalové fólie i jiné plastové výrobky. Nepatří do nich obaly od potravin, ve kterých jsou zbytky jídla. Nejčastějším omylem je však informace, že plastové obaly musejí být dokonale čisté. Nemusejí. Samozřejmě pokud máte plastovou lahev od oleje nebo čisticího prostředku, je potřeba ji vypláchnout vodou nebo vymýt, ale kelímek od jogurtu stačí pořádně vyškrábat. Obaly od kosmetických a drogistických výrobků vymývat není potřeba, protože obsah není zdraví nebezpečný.

Pokračování 4 / 5

4. mýtus

Stejně se to sesype na jednu hromadu

Po roztřídění se jednotlivé materiály nikdy nemíchají dohromady. Na skládkách se platí vysoké částky za tunu odpadu a nikdo nemá zájem sesypávat odpady zpět dohromady. V České republice je dostatek zpracovatelů, kteří vytříděný odpad nadále upravují, a tak není důvod odpady sesypávat.

Pokračování 5 / 5

5. mýtus

Oblečení se nedá třídit

Naprostá většina starých textilií a oblečení se skládkuje a pálí, protože ho nelze recyklovat tak jako papír či plast, ale třídit a opět nosit lze. Některé světové značky nabízejí na svých prodejnách sběrné koše, kam můžete textil donést. Nevyužité oblečení v dobrém stavu lze věnovat na charitu, pro lidi bez domova a další potřebné. Od roku 2025 začne pro obce platit povinnost odděleného sběru textilu, kromě kontejnerů na papír, plast a papír vzniknou tak kontejnery i na textil.

Doporučujeme

Články odjinud