5 napínavých knížek, které si na konci zimy musíte přečíst

27. 2. 2018
Chcete prožít napínavé dobrodružství, nebo se spíše ponořit do rozbouřených vod válečné Paříže, kde ženy přes útrapy války zůstávaly okouzlujícími kráskami? Nebo se vypravit s profesionální jachtařkou na moře? Každý měsíc vyjdou desítky knih. Které z nich vybrat? Přinášíme vám doporučení na pětici z nich.

Dan Brown: Počátek

Pro milovníky napínavých zápletek, které dokáží propojit záhady minulosti se zločinem současnosti, je tu horká novinka od osvědčeného Dana Browna. Autor bestselleru Šifra mistra Leonarda nyní v knize Počátek opět přivádí na scénu profesora symbologie Roberta Langdona. Tentokrát ho posílá do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Samozřejmě se celý večer zvrtne a promění v chaos a hrozí, že vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen z Bilbaa uprchnout.

Prohlédněte si titulky knih a fotky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Doprovází ho při tom Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně se vydají do Barcelony za nebezpečným úkolem: nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství.

Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou střetávají se záhadným nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce... a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu... a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala.

Více nebudeme prozrazovat, pokud milujete pradávné záhady, jste na správné adrese.

Marta Cottora, Lucie Drlíková: Galateia. Volání moře

Netypická novinka, kdy se české osobnosti, jako jsou Klára Issová, Anička Slováčková nebo Vašek Noid Bárta, staly mořskými bytostmi. Jedná se o první díl knižní fantasy ságy.

Čas mořských bohů a mořských panen v magickém prostředí pod hladinou odplynul jen v lidské mysli. Z průzračných karibských vod omývajících břeh ostrova Martinik tato stvoření nikdy zcela nevymizela. Když pak jeden z "mořských" zachrání v divoké bouři topící se lidskou dívku, reakce na zakázaný čin na sebe nenechá dlouho čekat. Lidmi zapomenutí vládci hlubin se vrací a v jejich stínu i to, co mělo zůstat skryto. Probudí zvláštní dívka dávno zašlou slávu mořských legend, nebo se historie zopakuje a její snaha odhalit pravdu zanikne v hustém dýmu sopečné erupce?

Část z prodeje knihy půjde na podporu dětí s cystickou fibrózou. Knihu je možné zakoupit v předprodeji na webových stránkách www.hithit.com/galateia od 19. 2. do 21. 3. 2018

Anne Sebba: Pařížanky. Jak žily, milovaly a umíraly ženy Paříže ve 40. letech

Pařížanka je téměř synonymem pro štíhlou, elegantní ženu, oděnou dle poslední módy. Jenže jak si udržet tuto eleganci a noblesu v době, kdy zuří válka? Kniha Pařížanky přibližuje život žen v Paříži během druhé světové války. Budeme obdivovat jejich vynalézavost, se kterou si udržely svou úroveň, pochopíme, jak pařížské ženy módu občas používaly jako malý vzdor okupantům.

Ženy, které doručovaly klíčové informace o nepříteli a riskovaly životy, byly oděny do značkových designérských modelů. Některé nošením nepřístojně velikých klobouků vyjadřovaly jistou formu odboje. Nahlédneme do života Edit Piaf, jež sice udržovala výborné vztahy s nacisty, kteří její písně milovali, ale také pomohla několika kolegům židovského původu dostat se z okupovaného města.

Možná ztratíme bezmezný obdiv ke Coco Channel, která měla svůj styl, jak válkou projít. Můžeme se zamyslet nad rozhodnutím, kdy nechala rozdat parfémy No. 5 americkým vojákům, aby si tak nepřímo získala jejich ochranu před francouzskou policií.

Tento příběh je ale také o ženách, Pařížankách, jež se ocitly v koncentračním táboře oblečené do špinavých hadrů, s neumytými vlasy a jizvami od bičování, a přesto některé z nich si ten nepatrný ždibec tuku, který dostávaly na den, vmasírovaly do dlaní, místo aby jej snědly. A to je rozhodnutí hodné skutečné Pařížanky.

V knize je velmi bohatý poutavý a atraktivní fotografický doprovod, některé fotky jsou od významných fotografů či dobře známých osob, jedna například od slavného malíře a fotografa Mana Raye. Kniha vyjde 8. března k Mezinárodnímu dni žen.

Inna Václavová: V zajetí Atlantiku

Inna Václavová je mistryně světa v jachtingu, kapitánka a kormidelnice. Když na plachetnici přeplula Atlantský oceán, přestala s létáním, kterému se dříve intenzivně věnovala. Naprosto jí učarovaly neomezený mořský prostor, silný vítr a velká rychlost. Jako vyznavačka síly a nezlomnosti lidského ducha napsala originální knihu na podkladu autobiografických zážitků z plavby – o touze najít sebe sama a vydat se za štěstím, o odhodlání, adrenalinu a životních snech.

Literární lodní deník, mystický příběh, hold složený oceánu, to vše je kniha V zajetí Atlantiku. Velká cesta přes oceán znamená i cestu k pochopení světa i sebe samé. Mladá žena opouští rodinu a v touze po dobrodružství se vydává na moře. Nezatížená moderním světem putuje na rozhraní reality a mystiky a ukazuje oceán v jeho velkoleposti a proměnlivosti.

Inna Václavová s posádkou přeplula Atlantský oceán a jako kapitánka má již na svém kontě tisíce námořních mil. V roce 2011 jako kormidelnice spolu se svým jachtařským týmem získala bronzovou medaili na Mistrovství světa v námořním jachtingu.

Patrik Hartl: Okamžiky štěstí

Ve zkratce by se dalo říct, že Patrik Hartl v novém dvojrománu nabízí příběh obyčejných lidí s neobyčejným životním neštěstím. Dvojromán, to je podivné slovo, spíše novotvar – postihuje tak skutečnost, že Okamžiky štěstí je možné začít číst z kterékoli strany. Vyberte si! Příběh sourozenců Veroniky a Jáchyma budete prožívat podle toho, který začátek zvolíte.

Buďto do života skočíte jako Jáchym volným pádem z výšky čtyř tisíc metrů, nebo se jako Veronika budete statečně prokousávat citovými nástrahami ode dne ke dni. Prožijete dva příběhy v jednom. Jako on a jako ona. Nebo v opačném pořadí, což bude překvapivě jiné, než byste očekávali...

Můžete s nimi hledat štěstí, doufat, věřit, dělat chyby a napravovat je. Budete se o ně bát, fandit jim a zamilovávat se s nimi. A nejenom s nimi. Taky s Eliškou, Kubou, Dedém, Monikou, Viktorem, Amy, Kryštofem, Danou, Viki a Ondřejem. Protože štěstí a lásku hledá každý. I když to zní jako fráze.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Šéf má na vás přehnané nároky, ale už se s ním kvůli tomu nepouštíte do křížku. Díky pozitivnímu přístupu se zlepšují vztahy na pracovišti s kolegy a nadřízený může jenom obdivně zírat!…