5 nejčastějších chyb, které dělá téměř každý při praní prádla

5 nejčastějších chyb, které dělá téměř každý při praní prádla

Bereme to jako automatickou věc, kterou jsme odpozorovaly už od své maminky. Ne vždy je to ale správně.

Že máme oddělovat tmavé od světlého, všechny určitě víme. Spousta z nás ale věří různým mýtům o praní. Pokud totiž prádlo nepereme pořádně, zůstanou na něm skvrny, a když zvolíme nešetrný program, odsoudíme oblečení k rychlejšímu zániku. Někdy zase můžeme špatným postupem brzy pračku opotřebovat.

MÝTUS Č. 1: PRAČKU NEMUSÍTE UMÝVAT

I když se myje při každém praní, je dobré ji čas od času vyčistit. Kýbl a hadr ovšem schovejte. Prázdnou pračku spusťte na program s teplotou vody 90 °C. To ji zbaví nepříjemného zápachu i bakterií. Po dokončení programu ručně očistěte veškeré záhyby těsnicí gumy dvířek.

MÝTUS Č. 2: PRÁDLO VYPERE POUZE HORKÁ VODA

Pokud potřebujete prádlo přímo dezinfikovat, skutečně musíte využít horkou vodu.K opravdu důsledné dezinfekci prádla je pak ideální pára. Parní pračky vypouštějí ze dna bubnu páru, která odstraní 99,9 % bakterií a alergenů. Bavlněné tričko ale na 90 neperte, jestli ho nechcete oblékat už jen plyšovým medvídkům. K běžnému praní stačí i nižší teploty, protože moderní pračky umějí lépe využívat prací prostředky, ty bývají dnes i kvalitnější, a jsou i lepší prací programy.

MÝTUS Č. 3: ČÍM VÍC PRACÍHO PROSTŘEDKU, TÍM ČISTĚJŠÍ PRÁDLO

Zdá se to logické, ale není. Čím víc pracího prostředku k dávce prádla přidáte, tím víc bude pěnit. Pračka se ale přebytku pěny nedokáže zbavit, a vám tak na prádle zůstanou mapy. Řešením může být praní v inteligentních pračkách, které samy dokážou prací prostředek správně nadávkovat.

MÝTUS Č. 4: PRÁDLO JE NUTNÉ VYPRAT PO KAŽDÉM NOŠENÍ

V některých případech ano, ale ve většině nikoli. Nemluvíme tady o ponožkách a spodním prádle, to je samozřejmost. Čím častěji se ale oblečení pere, tím dříve se sepere. Pak bude vhodné tak akorát na spaní nebo na chalupu.

MÝTUS Č. 5: STAČÍ PRÁT NA JEDEN PROGRAM

Nestačí! Programy se liší délkou, možností předpírky, otáčkami, mácháním, teplotou, druhy textilií atd. Před praním je vhodné podívat se na cedulky prádla, kde máte od výrobce doporučení, jak každý jednotlivý kus prát, aby sloužil k nošení dlouho.

Doporučujeme

Články odjinud