5 nejčastějších chyb při saunování. Děláte je také? Pozor, ať si neublížíte! | Foto: iStock

Foto: iStock

5 nejčastějších chyb při saunování. Děláte je také? Pozor, ať si neublížíte!

Sauna je v zimě skvělá. Posiluje imunitu, po návratu z celodenního výletu pomůže prohřát tělo či se zrelaxovat po náročném pracovním dni. Ať už míříte do sauny z jakýchkoliv důvodů a jakkoli často, je třeba stále pamatovat na základní zásady saunování! Ať si neublížíte.

1. Nevěnujete dost času ochlazování

Lidé stále podceňují fázi ochlazování. Například se jen opláchnou ve sprše vlažnou vodou, ale pak už nepoužijí ochlazovací bazén a hned se vracejí do sauny nebo vyrazí do teplého whirlpoolu, což také není dobře. „Pokud člověk nezvládne ochlazovací bazén, ať si dá alespoň chladnější sprchu a pak si dopřeje patřičné zklidnění alespoň na 15 minut,“ doporučuje Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

A proč je ochlazování tak důležité? Když vstoupíte do sauny, začne se zvyšovat teplota vašeho těla. Organismus na to reaguje tak, že se snaží tělo aktivně ochlazovat. Přitom se zintenzivní činnost srdce, zvýší se tepová frekvence a stoupá tlak, pokožka se prokrvuje a vy se začnete potit, díky čemuž se z těla vyplavují různé škodlivé látky. Následné prudké ochlazení těla tak donutí cévy, aby se zase stáhly a krevní oběh se vrátil do normálu. Správné ochlazování je proto při saunování velmi důležité! Pokud se bezprostředně po ochlazení vracíte do sauny, tak velmi zatěžujete organismus. Tělo potřebuje 10 až 15 minut na zklidnění, normalizaci tepu. Je nutné nechat ho skutečně vychladnout, dopřát mu dostatečný odpočinek a až pak jít třeba do whirlpoolu, tedy do teplé vody, nebo se vrátit znovu do sauny.

Jak na posílení imunity? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 5

2. Snažíte se lámat časové rekordy

Při samotném saunování vyčkejte, než se pořádně zapotíte. Tato doba je individuální, trvá asi 10 až 20 minut. Nesnažte se ale držet krok se zkušenými návštěvníky sauny. Někomu stačí zpočátku pět minut, jiný bez problémů vydrží patnáct. Roli také může hrát vaše momentální kondice a duševní pohoda. I když tedy obvykle v sauně vydržíte 20 minut, není ostuda, že pro jednou odejdete už po 10 minutách, když zrovna nejste v ideálním rozpoložení. Naslouchejte svému tělu, a pokud se necítíte dobře, saunu opusťte a dopřejte svému organismu dostatečné ochlazení. Přesýpací hodiny v sauně tak berte spíš pro orientační představu, jak dlouho tu pobýváte, ale ne jako měřítko výdrže. Neplatí, že „dokud se hodiny nepřesypou, neodejdu“.

Pokračování 3 / 5

3. Podceňujete hygienu

Důležité je saunování bez plavek a důsledné podkládání těla prostěradlem z hygienických důvodů. Pokud se stydíte, choďte do sauny, když je vyhrazena pouze ženám. Případně se druhým prostěradlem zakryjte, to ale není ono, protože pot se pak špatně odpařuje a v mokrém prostěradle se tělo rovnoměrně neprohřeje. Po odchodu ze sauny je také třeba nejdříve smýt pot ve sprše a až pak jít do ochlazovacího bazénu.

Pokračování 4 / 5

4. Střídáte saunu a parní lázeň

Kvalitní wellness centra jsou zpravidla vybavena jak nejrůznějšími druhy suchých saun, tak i parními lázněmi. Nesnažte se ale za každou cenu stihnout všechno. Sauny a parní lázně fungují na zcela jiném principu a není dobré je kombinovat. Dopřejte si raději kvalitní čas se vším, jak to má být, v jednom z těchto typů. Dejte si tři „kolečka“ v sauně, pořádný odpočinek a pak případně pokračujte parní lázní.

Pokračování 5 / 5

5. Péče o hlavu do saunování patří!

Hlava je součástí našeho těla, proto i péče o ni patří ke kompletnímu saunování. „Využijte možnosti použít peelingy a další tělové přípravky, které třeba obsahují i med. Nebojte se je vtírat do vlasů – i když vám to poškodí účes. Přes vlasy se dostanou do pokožky a mají tak pozitivní vliv na naše zdraví,“ doporučuje Jiří Malina s tím, že málo lidí také ví, že je důležité po saunování zchladit nejen tělo, ale i hlavu. „Proto doporučuji po sauně si opláchnout i hlavu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit i nespavost.“

Doporučujeme

Články odjinud