Milujete saunování? Možná při něm ohrožujete svůj život! Těchto šesti chyb se vyvarujte, ať si neublížíte | Foto: iStock

Foto: iStock

Milujete saunování? Možná při něm ohrožujete svůj život! Těchto šesti chyb se vyvarujte, ať si neublížíte

Sauna je v zimě skvělá. Posiluje imunitu, po návratu z celodenního výletu pomůže prohřát tělo či se zrelaxovat po náročném pracovním dni. Ať už míříte do sauny z jakýchkoliv důvodů a jakkoli často, je třeba stále pamatovat na základní zásady saunování! Ať si neublížíte.

Nevěnujete dost času ochlazování

Lidé stále podceňují fázi ochlazování. Například se jen opláchnou ve sprše vlažnou vodou, ale pak už nepoužijí ochlazovací bazén a hned se vracejí do sauny nebo vyrazí do teplého whirlpoolu, což také není dobře. „Pokud člověk nezvládne ochlazovací bazén, ať si dá alespoň chladnější sprchu a pak si dopřeje patřičné zklidnění alespoň na patnáct minut,“ doporučuje Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

A proč je ochlazování tak důležité? Když vstoupíte do sauny, začne se zvyšovat teplota vašeho těla. Organismus na to reaguje tak, že se snaží tělo aktivně ochlazovat. Přitom se zintenzivní činnost srdce, zvýší se tepová frekvence a stoupá tlak, pokožka se prokrvuje a vy se začnete potit, díky čemuž se z těla vyplavují různé škodlivé látky. Následné prudké ochlazení těla tak donutí cévy, aby se zase stáhly a krevní oběh se vrátil do normálu. Správné ochlazování je proto při saunování velmi důležité! Pokud se bezprostředně po ochlazení vracíte do sauny, velmi zatěžujete organismus. Tělo potřebuje deset až patnáct minut na zklidnění, normalizaci tepu. Je nutné nechat ho skutečně vychladnout, dopřát mu dostatečný odpočinek a až pak jít třeba do whirlpoolu, tedy do teplé vody, nebo se vrátit znovu do sauny.

Jak na posílení imunity? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 6

Snažíte se lámat časové rekordy

Při samotném saunování vyčkejte, než se pořádně zapotíte. Tato doba je individuální, trvá asi deset až dvacet minut. Nesnažte se ale držet krok se zkušenými návštěvníky sauny. Někomu stačí zpočátku pět minut, jiný bez problémů vydrží patnáct. Roli také může hrát vaše momentální kondice a duševní pohoda. I když tedy obvykle v sauně vydržíte dvacet minut, není ostuda, že pro jednou odejdete už po deseti minutách, když zrovna nejste v ideálním rozpoložení. Naslouchejte svému tělu, a pokud se necítíte dobře, saunu opusťte a dopřejte svému organismu dostatečné ochlazení. Přesýpací hodiny v sauně tak berte spíš pro orientační představu, jak dlouho tu pobýváte, ale ne jako měřítko výdrže. Neplatí, že „dokud se hodiny nepřesypou, neodejdu“.

Pokračování 3 / 6

Podceňujete hygienu

Důležité je saunování bez plavek a důsledné podkládání těla prostěradlem z hygienických důvodů. Pokud se stydíte, choďte do sauny, když je vyhrazena pouze ženám. Případně se druhým prostěradlem zakryjte, to ale není ono, protože pot se pak špatně odpařuje a v mokrém prostěradle se tělo rovnoměrně neprohřeje. Po odchodu ze sauny je také třeba nejdříve smýt pot ve sprše a až pak jít do ochlazovacího bazénu.

Pokračování 4 / 6

Střídáte saunu a parní lázeň

Kvalitní wellness centra jsou zpravidla vybavena jak nejrůznějšími druhy suchých saun, tak i parními lázněmi. Nesnažte se ale za každou cenu stihnout všechno. Sauny a parní lázně fungují na zcela jiném principu a není dobré je kombinovat. Dopřejte si raději kvalitní čas se vším, jak to má být, v jednom z těchto typů. Dejte si tři „kolečka“ v sauně, pořádný odpočinek a pak případně pokračujte parní lázní.

Pokračování 5 / 6

5. Péče o hlavu do saunování patří!

Hlava je součástí našeho těla, proto i péče o ni patří ke kompletnímu saunování. „Využijte možnosti použít peelingy a další tělové přípravky, které třeba obsahují i med. Nebojte se je vtírat do vlasů – i když vám to poškodí účes. Přes vlasy se dostanou do pokožky, a mají tak pozitivní vliv na naše zdraví,“ doporučuje Jiří Malina s tím, že málo lidí také ví, že je důležité po saunování zchladit nejen tělo, ale i hlavu. „Proto doporučuji po sauně si opláchnout i hlavu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit i nespavost.“

Pokračování 6 / 6

6. Alkohol do sauny nepatří!

Pokud chodíte do sauny pravidelně a ráda navštěvujete wellness a spa centra, kde je saun hned několik, jistě se setkáváte s lidmi, kteří si v pauzách mezi saunováním rádi dopřejí vychlazené pivo nebo sklenku vína. Wellness specialistka Mgr. Zuzana Klofandová však tvrdí, že veškerého alkoholu, tedy i oblíbeného piva a prosecca byste se při saunování měla vyvarovat. „Jinak to zcela zruší relaxační efekt saunování,“ dodává. 

Konzumace alkoholu rozšiřuje cévy, zvyšuje průtok krve a také se zvyšuje krevní tlak. Podobně působí i sauna, takže to na srdce může být příliš velká zátěž. Alkohol dehydratuje a tělu pak chybí voda, stejně tak dehydratuje sauna, čímž se zase zvyšují nároky na srdeční činnost. Kombinace alkoholu a tepla také u mnoha lidí vyvolává nevolnost. Požití alkoholu navíc může vést k pádu a úrazům. Pokud si už požitek ze sauny nedokážete bez svlažení hrdla alkoholem představit, počkejte podle rad odborníka na minerální vody Mgr. Zdeňka Třískaly až na úplný konec a pivo či víno si dopřejte na závěr saunování.

Doporučujeme

Články odjinud