5 nejrozšířenějších mýtů o zvětšených prsou | Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Profimedia.cz

5 nejrozšířenějších mýtů o zvětšených prsou

Augmentace je jedním z nejčastějších zákroků, který provádějí estetičtí chirurgové. Ročně ji u nás podstoupí zhruba 12 tisíc žen a číslo i nadále stoupá.

  • Mýtus č. 1: prsní implantáty vypadají nepřirozeně

Přirozenost i krása obecně je a vždy byl velmi relativní pojem. Představa o kráse se neustále mění - zatímco před padesáti lety neexistovalo, aby se ženské poprsí v podprsenkách zakulacovalo, dnes už si většina žen neumí představit, že by vyšla ven ve spodním prádle, které by z ňader by tvořilo podivné trojúhelníky.

„Právě dokonalost prsou může někomu připadat jako nepřirozená. Pokud si ale žena zvolí zkušeného chirurga a na základě konzultace s ním si vybere vhodné implantáty, nestane se, že by zákrok skončil fiaskem,“ říká MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7.„Například u žen s drobnější postavou by měly být absolutně zapovězeny velké implantáty. Ty by vzhledu těla rozhodně neprospěly,“ dodává.

  • Mýtus č. 2: umělá prsa jsou studená

Ještě dříve to mohla být pravda, protože se k augmentaci prsou používaly implantáty plněné fyziologickým roztokem, jenž je dobrým vodičem tepla či chladu, dnes už tomu tak není.„Vodní implantáty, u kterých pocit studených prsou hrozil, už se nepoužívají a u těch silikonových jsme se s tím ještě nesetkali,“ reaguje na neopodstatněnou a všeobecně rozšířenou lež také primář plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7, MUDr. Hubert Topinka.

Mýtus č. 3: ženy v prsou s implantáty nemají cit Lékaři se shodují v tom, že po přechodnou dobu po zákroku může dojít k výkyvům v citlivosti v prsou, které však postupem času ustálí. „Ženy si několik týdnů po augmentaci prsou stěžují na sníženou, nebo naopak zvýšenou citlivost prsou. Tyto průvodní potíže však odezní,“ ujišťuje nerozhodné ženy, které by o dokonalejší prsa stály, Josef Kulhánek a přiznává, že jako laika by ho tento mýtus také asi zneklidňoval.

  • Mýtus č. 4: matky se silikovými implantáty nemohou kojit

Chirurgové z Lékařského domu Praha 7 se často setkávají také s dotazy žen, zda aplikace silikonových implantátů není škodlivá pro fungování mléčných žláz, které produkují mateřské mléko. Ženy se totiž bojí, že by po zvětšení prsou mohly přijít o schopnost kojit své malé, popřípadě teprve plánované děti. Všechny stávající i budoucí maminky si však mohu oddychnout – tato funkce ohrožena není.

„Lékaři implantát ukládají pod mléčnou žlázu tak, aby nedošlo k jejímu ohrožení. Ale 100 % kojení zaručit samozřejmě nelze, a to ani u žen, které plastickou operaci prsou nepodstoupily,“ říká Kulhánek.

  • Mýtus č. 5: silikonové implantáty jsou nebezpečné

Mít v těle cizí těleso, takové, jakým je například prsní implantát, nemusí být zrovna příjemný pocit. Snadno totiž může vyvolávat obavy z toho, zda není jakkoli škodlivý. Moderní implantáty jsou však testovány, jejich výplň i povrch tvoří speciální silikon, který lidskému tělu neubližuje. Kulhánek i Topinka se shodují v tom, že pokud žena dodržuje všechny pokyny, které jí lékaři dají, rozhodně se nestane, že by se přítomnost implantátů v těle znamenala její zhoubu.

Krásný dekolt bez operace

Jestliže se do operace jako takové nechcete vrhnout po hlavě, pak podle Mgr. Petry Řehořkové, zakladatelky kliniky estetické medicíny Petra Clinic, stačí pár triků, jak povislým prsům alespoň na čas zabránit. „Nejdůležitější ze všeho je cvičit prsní svalstvo, pravidelně mazat kvalitními zpevňujícími krémy s kolagenem či kyselinou hyaluronovou nebo jednou za čas podstoupit přístrojovou revitalizaci a omlazení dekoltu.“ Pokud sportujete, nezapomeňte na kvalitní, dostatečně pevnou sportovní podprsenku, která vaše vnady udrží na správném místě. Zabrání tak natahování a porušení vazivových tkání.

Podle Řehořkové jsou nejlepšími sporty plavání, klikování nebo veslování. „A ještě jedna věc: nehrbte se a nevěšte hlavu! Nejen že vzpřímená působíte sebevědoměji, při shrbení se v dekoltu a na krku tvoří vrásky. Dávejte si pozor i na to, v jaké poloze máte hlavu, když si čtete na lehátku nebo v posteli,“ radí nakonec wellness koučka.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud