5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

Reklama je mocným lákadlem, zvláště co se týče hubnutí v oblasti kritických partií. Chcete-li se zbavit tukových polštářů v oblasti břicha, pak byste rozhodně měly vědět, čemu je potřeba se vyhnout a jak se nenechat zmást.

Liposukce není jen jedna

Způsobů, jak odsát přebytečný tuk z určitých partií na těle, je hned několik. Může být vibrační, tumescentní, ultrazvuková, radiofrekvenční nebo laserová. „Co se týká třeba vibrační liposukce, jde o metodu, při které se na uvolnění tukových buněk rozhodujícím způsobem podílí vibrace kanyly a ne tedy pouze fyzická síla operatéra.

S výhodou se využívá hlavně při odsávání větších objemů tuku, kde podstatně zkracuje dobu operace,“ říká plastický chirurg MUDr. Václav Poláček, CSc. z Lékařského domu v Praze 7.

Při tzv. tumescentní metodě dochází navíc před vlastním zákrokem k napuštění tukové podkožní tkáně speciálním roztokem. Tukové buňky se ze tkáně lépe uvolní, tkáň se znecitliví a omezí se krevní výrony. Kanyla takovou tkání také snáze proniká, pacient nepotřebuje celkovou anestezii, a je tedy schopen krátce po zákroku zařízení opustit.

Pokračování 2 / 5

Liposukce neřeší všechny problémy

Jde o zákrok, při němž je tuk z určitých partií odsáván speciální kanylou pomocí podtlaku. Výkon není prostředkem určeným pro redukci hmotnosti. „Na druhé straně není výjimkou, že právě liposukce odstartuje snahu o odstranění nadváhy změnou životního stylu,“ dodává plastický chirurg.

Stejně tak se mnohdy pacienti podstupující tento zákrok domnívají, že jim pomůže vyřešit problém s povolenou kůží nebo celulitidou. „Ani na celulitidu a kůži se sníženou elasticitou není liposukce řešením. Je pravdou, že po mechanickém podráždění v podkoží dochází k projizvení a tedy zpevnění tkáně, které se však objektivně projevuje jen málo,“ upřesňuje MUDr. Poláček.

Zahraniční výrobci ultrazvukových či laserových zařízení na liposukci ale uvádí výraznější zlepšení při použití těchto fyzikálních vlivů.

Pokračování 3 / 5

Není vhodná pro všechny

„Liposukce je v zásadě indikována jen u zdravých osob, s vážnými zdravotními riziky se výkon nedoporučuje. Proto je nutné před zákrokem provést řádné klinické i laboratorní vyšetření.

Určitým rizikem je například již obezita, zejména u osob nad 40 let, anebo hormonální antikoncepce, kde preventivní podání heparinu je často nutné,“ vysvětluje Poláček. Liposukce není formou redukce nadváhy. Je proto důležité, aby měl pacient realistická očekávání ohledně toho, co mu může tato procedura přinést.

Nejlepšími kandidáty tak jsou lidé s normální hmotností a pevnou elastickou kůží, kteří mají tukové nadbytky v určitých partiích těla. Rizikovější je zákrok také u pacientů s cukrovkou, srdečním či plicním onemocněním nebo u osob, které prodělaly operaci v blízkosti místa, odkud se bude odsávat.

Pokračování 4 / 5

Jaká hrozí rizika

Přestože jde o nejčastější operaci estetické chirurgie, stále jde o operační zákrok. Jedním z nejfrekventovanějších rizik je výskyt krevní sraženiny. „Nejvyšší riziko po chirurgickém zákroku vyplývá z plicní embolie. Riziko krevní sraženiny je sice malé, ale pořád tu je. Je proto nutné, aby lékař s těmito riziky pacienta seznámil,“ varuje plastický chirurg Poláček.

Mezi další problémy, které mohou nastat, patří třeba vzácná tuková embolie, kdy se uvolněná tuková tkáň dostane do porušené cévy, dále také nežádoucí reakce na lokální i celkovou anestezii (mezi takové patří necitlivost rtů, ospalost, poruchy řeči, neklid, třes apod.) a nebo chirurgická rizika, kterými jsou třeba otoky nebo modřiny v ošetřovaných oblastech.

„Při nešetrném provedení zákroku může dojít také k necitlivosti kůže, po operaci může také pacientovi zůstat volná kůže a při neznalosti operatéra může dojít třeba při laserové operaci k popáleninám,“ dodává ještě MUDr. Václav Poláček, CSc.

Pokračování 5 / 5

Lipolýza není liposukce

Bezbolestné metody odbourávání tuku sice existují, ale rozhodně nemají takový účinek jako klasická forma liposukce, kdy se tuk z těla odsává. „Jde spíše o doplňkovou kosmetickou péči.

Lipolýza tuk rozpouští a ten jako takový zůstává dále v těle, aby se sám vstřebal. V organismu ale dochází k zátěži, efekt tak není okamžitý a navíc ani k němu nakonec nemusí dojít,“ říká plastický chirurg.

V Čechách se provádí hned několik způsobů „neinvazivní liposukce“. Jde o radiofrekvenci, kdy se podkožní tuková vrstva narušuje tepelným působením, dále o ultrazvukovou liposukci využívající nízkofrekvenční ultrazvuk a nakonec o kryolipolýzu, při které se podkožní tuk ochlazuje.

Doporučujeme

Články odjinud