5 nemocí, které mohou zhoršit boj s koronavirem. Co dělat, pokud jimi trpíte?

5. 4. 2020
Vysoký tlak, deprese, astma a další chronické nemoci mohou způsobit, že vaše tělo bude s nákazou koronavirem bojovat hůř. Neznamená to ovšem automaticky, že byste měli tento boj prohrát. Cukrovkou například trpí i herec Tom Hanks, a přesto se z koronavirové infekce vyléčil. Co můžete pro podporu svého zdraví udělat, pokud trpíte chronickým onemocněním?

Koronavirus SARS-CoV-2 je pro nás zatím jedna velká neznámá. Z faktů, které již víme, je ale jasné, že u lidí, kteří trpí závažnými chronickými nemocemi včetně depresí a úzkosti, je průběh onemocnění závažnější. Které to jsou a co můžete dělat?

Posilujte srdce

Lidé trpící srdečními chorobami mají další zdravotní potíže – například vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu, cukrovku… „Všechny nemoci oslabují obranné systémy těla (včetně imunitního systému) proti virové infekci,“ vysvětluje lékař William Li. „Horečka spojená s onemocněním Covid-19 pak klade na tělo a jeho metabolické procesy další požadavky, a zvyšuje tak nároky na již oslabené srdce. Navíc je tu pneumonie, která se běžně u onemocnění Covid-19 vyskytuje a která ztěžuje plicím okysličování krve. To opět zvyšuje nároky na srdce,“ popisuje Li.

Lidé s kardiovaskulárními chorobami by si měli hlídat svůj zdravotní stav a využít všechny možnosti, které je dokáží uchránit od dalších nemocí, včetně očkování. Li také doporučuje pravidelný pohyb a zdravou stravu, která pomáhá posílit srdce a cévy.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Díky příznivému záření Marsu jste pro opačné pohlaví neodolatelní a nebojíte se před ním projevit. Na druhou stranu jste však také nároční, jako byste nevěděli, co vlastně chcete. Pokud se…

Nejčtenější články

Doporučujeme