5 rad, jak se vrátit po delší přestávce ke cvičení a sportu, abyste si neublížili | Úvodní foto: iStock

Úvodní foto: iStock

5 rad, jak se vrátit po delší přestávce ke cvičení a sportu, abyste si neublížili

Spousta lidí se ptá, kdy a jak je možné opět začít cvičit po prodělaném covidu. Ale nejde jen o koronavirus, i v případě jiného onemocnění, které člověka na dlouhou dobu vyřadilo z aktivního života, je třeba postupovat pomalu a opatrně.

Nechte se vyšetřit

Delší přestávka ve cvičení fyzické kondici škodí a je nereálné očekávat, že člověk hned dosáhne stejných výsledků jako před ní. Pokud navíc pauzu zapříčinila nemoc, bude tělo sportovce oslabené a jeho fyzička ještě horší. Rekonvalescent by si proto měl stanovit reálné cíle založené na aktuálním zdravotním stavu. Zejména pokud jde o návrat po covidu. „V případě  těžšího průběhu nemoci je lepší, aby se pacient nechal vyšetřit odborníkem, který mu pohyb „nadávkuje“. Dostat se zpět do kondice chce totiž čas,“ doporučuje docentka Kateřina Neumannová z katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Jak si udržet motivaci při cvičení? Mrkněte na video: 

Pokračování 2 / 5

Akceptujte realitu a změňte svá očekávání

Existují pravidla, na která by lidé při restartu svých fitness aktivit měli pamatovat, aby se vyhnuli zranění a možným komplikacím. Ať už jde o běh, jógu či jakékoli aerobní cvičení, není podle odborníků možné podávat okamžitě stejnou úroveň, tělo je ztuhlé a má nižší výkonnost. Což může být pro spoustu lidí obtížné akceptovat.

Zejména jedinci, kteří byli před nemocí hodně aktivní, si myslí, že jsou fyzicky zdatnější, než ve skutečnosti jsou. „Když se v našich životech přihodí události, které přesahují do delšího období, jako je například pandemie, může to mít negativní dopad na naši kondici. Častými reakcemi jsou frustrace a vztek. Tyhle pocity jsou ale k ničemu, pokud se pokoušíte opět dostat do kondice,“ vysvětluje psycholožka Christina Frederick, která se specializuje na to, jak namotivovat lidi ke sportu a cvičení.

Pokračování 3 / 5

Vaše tělo to ví nejlíp

Pokud sportovec neodhadne svoji aktuální kondici a nastaví si příliš vysoké cíle nebo se vrátí ke stejnému cvičebnímu programu jako před pauzou, hrozí přinejmenším ztráta motivace, selhání, nebo dokonce zranění. „Zdravější možností je objektivně přehodnotit, kdo jsme a kde se nacházíme právě v tuhle chvíli,“ uvedla Fredericková. Právě zhodnocení aktuálního stavu vede k vytvoření cílů, které pomůžou k bezpečnému návratu.

Podle fyzioterapeutky Kateřiny Neumannové je důležité především vnímat svoje tělo. Jdete se projít ven? Udělejte jedno kolečko a řekněte si, jestli se vám dobře dýchá, zda jste unavení nebo vám něco vadí. Pokud si odpovíte ano, pak je to pro vás ještě velká zátěž. Můžete pak zvolit pomalejší chůzi nebo ji prokládat zastávkami, podobně jako intervalový trénink. Jak si tělo bude na zátěž postupně zvykat, zvládnete chodit delší dobu s méně přestávkami.

Pokračování 4 / 5

Hlavně to nepřehánět…

Klíčem k bezpečnému návratu ke cvičení po delší přestávce je tedy trpělivost. A to i v případě, že nemoc nebyla příliš závažná. I po lehkém infektu se tělo musí vzpamatovat, stejně tak dvoutýdenní pauza, i když způsobená jen nedostatkem času na cvičení, může tělo oslabit. Postupovat je potřeba pomalými kroky, zvláště v případě, že jste byli nemocní.

„Musíte zpět do tréninkového režimu přecházet postupně. A ten se může lišit, pokud jde o intenzitu, frekvenci i typ cvičení,“ varuje Melissa Leber, sportovní lékařka z Mount Sinai v New Yorku. Pokud jste například často běhali, lékařka doporučuje zavést intervalový trénink nebo jogging dvakrát až třikrát a v ostatní dny cvičit jógu či pilates. I pomalá cvičení totiž pomohou k návratu do kondice. Důležitou součástí je také silový trénink, protože oslabené svaly mohou vést k bolesti kloubů. „Čím jste starší, tím důležitější to je,“ dodává Leber.

Pokračování 5 / 5

Jak zůstat motivovaní

Ačkoliv malá výkonnost může být frustrující, je třeba si uvědomit, že jde jen o dočasný problém. „Jakmile si z cvičení uděláte zase zvyk, váš mozek začne opět vyplavovat endorfiny, které vás dokáží opět motiovat,“ domnívá se sportovní lékařka.

Ovšem udělat z pohybu zvyk je ten nejtěžší první krok. Proto by si člověk měl vybrat takové cvičení, které ho bude bavit. Když neradi běháte, nedává smysl běhat. Najděte něco, čemu se vydržíte věnovat. Cíle by měly být ale konkrétní, realistické a dosažitelné. A pokračujte, i když jich hned nedosáhnete. „Vysokou školu nevystudujete za pár měsíců, proč byste si měli myslet, že stačí pár dní, abyste byli fit?“ ptá se psycholožka Christina Frederick.

Doporučujeme

Články odjinud