Bratislavská organizácia cestovného ruchu

Bratislavská organizácia cestovného ruchu

 Bratislavská organizácia cestovného ruchu
 Bratislavská organizácia cestovného ruchu
 Bratislavská organizácia cestovného ruchu
 Bratislavská organizácia cestovného ruchu
8
Fotogalerie

5 tipů na kouzelné Vánoce v Bratislavě

Atmosféru Vánoc si můžete i tento rok vychutnat v Bratislavě dosyta. Advent je ve městě cítit na každém kroku. Projděte se historickými uličkami, navštivte jeden z mnoha nevšedních zimních trhů a prohlédněte si stromky na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí. Zahřejte se punčem nebo vánočními specialitami a užijte si čarovně zářící vánoční Bratislavu třeba po cestě na jeden ze speciálních adventních koncertů.

1. Atmosféra a dárky na jednom místě

Chybí-li vám ještě několik dárků, v Bratislavě je můžete koupit například od místních umělců a tvůrců v podobě oblečení a doplňků, kosmetiky, keramiky, umění, ale i dobrot a zážitků, a to na mnoha předvánočních akcích.

DSCF3507-15_1280x833-1_low.jpg

Vánoční trhy tento rok opět zaplní Hlavní a Hviezdoslavovo náměstí v období od 23. listopadu do 31. prosince. V desítkách stánků s občerstvením a vánočně laděným sortimentem přinesou rozmanitou nabídku. Kromě toho se můžete těšit na bohatý kulturní program. V rámci udržitelnosti trhy opět nabídnou vratné sklenice, kompostovatelné nádobí a bude se tu důsledně třídit odpad. Podívejte se na ně taky z ptačí perspektivy věže Staré radnice.

Na Vánoční SAShe v Tržnici zažijete předvánoční čas plný krásy a nápadů. Ještě dříve než rozbalíte salonky ze stromečku, rozmočíte rukavice při koulování a oprášíte oblíbenou kolekci pohádek, nalaďte se v přátelské atmosféře na oblíbeném slovenském trhu moderního handmade, designu a řemesla. Šestidenní svátek rukodílné tvořivosti přinese přehršel nápadů na dárky či zútulnění domova. Přijďte si ohřát mrazem vyštípané tváře a nadýchat se Vánoc! Vstup je zdarma. Od 15. do 20. prosince 2023 v Tržnici Nivy.

Vánoční tržnice je prodejní prohlídka nezávislé módy, designu a umělecké tvorby – unikátní výrobky, malá i velká vydavatelství, kvalitní potraviny a dobroty od lokálních producentů, umělci a další doprovodný program vás čekají v historické Staré tržnici. Kdy? Od 17. do 22. prosince. V Bratislavě najdete také mnoho dalších zimních trhů po celý prosinec.

2. Bratislavské vánoční tradice

Matej Kovac_2016_tunel_vianoce_elektricka_nevyhradna licencia_low.jpg

Vánoční tramvaj je v Bratislavě už roky jednou z vánočních tradic. Můžete se jí jen tak svézt celým okruhem, nebo se dopravit na nábřeží či do Kapucínské ulice, odkud máte pěkný výhled na Bratislavský hrad. Jezdit bude od 6. prosince.

Advent na vyhlídkové lodi během plavby po Dunaji? A proč ne? Adventní plavba 7. prosince je skvělou možností, jak prožít příjemný adventní večer. Během trojhodinového programu si při tónech živé hudby pochutnáte na vynikajícím menu a pokocháte se romantickými pohledy na nábřeží Starého Mesta, Sad Janka Kráľa nebo Bratislavský hrad. Nezapomenutelný zážitek.

Kromě toho si můžete vychutnat Slovenské Vánoce v podání SĽUK, čarovnou interaktivní výstavu Malý princ v Pisztoryho paláci, Bienále ilustrací v domě umění pro děti Bibiana, výstavu Řemeslo x design či výhled z krásně zrekonstruované Michalské věže.

3. Závody hřejivých nápojů a specialit

Dekan komparz Vianoce Hlavne namestie Stara radnica deti Vianocne trhy 06_low.jpg

Na procházkách městem se nezapomeňte ohřát pečenými kaštany, stánky najdete například na Hviezdoslavově náměstí a Náměstí SNP. Mnohá místa nabízejí v této sezóně i výbornou slovenskou zelňačku (kapustnicu), fazolovou polévku nebo guláš, ale i bramborové placky, vánoční opekance s mákem nebo ořechy a další sezónní speciality.

Kam na punč? Některé provozovny vám podají punč či svařené víno do ruky na cestu. Vyzkoušejte různá místa, která se pyšní vlastním speciálním receptem. Tak, jak se v Bratislavě v létě předbíhají zmrzlinárny, která bude mít nejlepší zmrzlinu, tak se v zimě předbíhají podniky, které vaří punč. Kromě tradičních punčů, medoviny či svařeného vína se můžete zahřát například i horkou whisky.

Vianočné trhy by BTB (7)_low.jpg

4. Hudební adventní zážitky

Vánoční svátky nejsou jen o bruslení, nakupování, jídle a pití. Pro ty, kteří hledají spíš duchovní přípravu, se v centru města konají adventní koncerty, a to zejména v kostelech. Místní sbory a hudební skupiny připravují pro toto období jedinečné programy. Chcete-li se dozvědět víc o aktuální nabídce, zajděte i do Turistického informačního centra.

Pokud byste chtěli zažít hudbu v domě původní prešporské hudebnické rodiny, jsou tu koncerty hudby z období korunovační Bratislavy v Domě Albrechtovců.

Vánoce v Bratislavě a ve SND se budou konat 10. prosince. Desátý ročník oblíbeného vánočního koncertu přinese operní árie, vánoční písně a slovenské koledy v podání špičkových slovenských operních zpěváků a hudebních těles.

5. Kam ještě za nákupy

DSC03507_low.jpg

Kdyby počasí nepřálo návštěvě vánočních trhů na náměstích, nebo jste se v Bratislavě ocitli v době, kdy zrovna není na programu jeden z vánočních trhů v tržnicích, je tu spousta dalších možností, kde ulovit hezké dárky. Na nábřeží Dunaje najdete oblíbené nákupní centrum Eurovea, kde si po nákupech můžete užít posezení v jedné z kaváren a restaurací s výhledem na řeku.

V centru města pak mezi památkami najdete spoustu obchůdků, kde naleznete lokální módu a design, kosmetiku, knížky nebo místní lahůdky. Zkuste design shop Slávica s výrobky místních módní tvůrců, medové dobroty a kosmetiku v Ceramelu i další místa, kde můžete nakupovat se slevou díky Bratislava CARD.

Ještě více zážitků najdete zde: https://www.visitbratislava.com/sk/vianoce-v-bratislave/.

4_logo-sada-a-veta-sk-7-.jpg

Doporučujeme

Články odjinud