6 hlavních chyb, kvůli kterým se zpomaluje metabolismus. Na tohle pozor!

6 hlavních chyb, kvůli kterým se zpomaluje metabolismus. Na tohle pozor!

Udržet si funkční metabolismus je velmi důležité, abyste nezačala přibírat. Pokud se vám nedaří zhubnout nebo máte pocit, že jste začala tloustnout, je možné, že se zpomalil. Na vině mohou být naprosto banální chyby, jako jsou nedostatek spánku nebo málo bílkovin v jídelníčku.

Přijímáte málo kalorií

Pokud chcete zhubnout, je jasné, že musí platit pravidlo: Méně přijímat, více vydávat. Ovšem někteří lidé (zvláště ženy) při hubnutí sníží kalorický příjem až moc, což je ve finále pro metabolismus kontraproduktivní. Vaše tělo začne panikařit a řekne si, že jídlo je vzácná věc, takže sníží rychlost spalování, tudíž metabolismus se zpomalí. Mnohé studie potvrzují, že lidé s nadváhou, kteří konzumovali méně než 4600 kJ denně, měli mnohonásobně pomalejší metabolismus. Ve čtyřtýdenní studii u 32 osob se prokázalo, že klidový metabolismus u těch, kteří konzumovali kolem 5000 kJ denně, se dvakrát zpomalil, na rozdíl od těch, kteří konzumovali denně 6700 kJ!

Pokračování 2 / 6

Nejíte dost bílkovin

Pro zhubnutí a udržení váhy jsou proteiny nezbytné. Kromě toho, že vám pomáhají, abyste se cítili plní, můžou také významně zrychlit metabolismus, tedy to, jak tělo spaluje kalorie. Zvýšení metabolismu, ke kterému dochází při trávení potravin, se nazývá termický účinek potravin. Termický účinek bílkovin je mnohem vyšší než sacharidů či tuků. Studie ukazují, že konzumace bílkovin dočasně zvyšuje metabolismus přibližně o 20–30 procent ve srovnání s 5–10 procenty sacharidů a 3 procenty u tuků. Jedna ze studií zjistila, že lidé potřebují zkonzumovat aspoň 0,5 gramu proteinů na 1,2 kg tělesné hmotnosti, aby se zabránilo zpomalení metabolismus během hubnutí i po něm.

Pokračování 3 / 6

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života vede k významnému snížení počtu kalorií, které za den spálíte. Sedavé zaměstnání má negativní vliv na rychlost metabolismus i na celkové zdraví. I když chodíte cvičit a sportujete, což má samozřejmě pozitivní vliv na spalování kalorií, neměli byste během práce u počítače zapomínat na základní fyzickou aktivitu. Vyjděte ráno schody, běžte si uvařit kávu, dojděte si v polední pauze pro oběd. Díky tomu udržíte metabolismus v chodu a zabráníte jeho zpomalení.

Pokračování 4 / 6

Nekvalitní spánek nebo nedostatek spánku

Pro hubnutí a fungující metabolismus je kvalitní spánek velmi důležitý. Řada studií uvádí, že nedostatečný spánek snižuje metabolismus a zvyšuje pravděpodobnost zvýšení tělesné hmotnosti. Jedna studie zjistila, že zdraví dospělí, kteří spali jen 4 hodiny denně po dobu 5 dní za sebou, zaznamenali v průměru 2,6procentní snížení klidové metabolické rychlosti. Rychlost metabolismu se navrátila do normálu po 12 hodinách nepřetržitého spánku! Pokud spíte méně hodin, než vaše tělo potřebuje (u každého to může být jinak), může to také zvýšit riziko řady onemocnění včetně onemocnění srdce, cukrovky a deprese.

Pokračování 5 / 6

Pití sladkých nápojů

Nápoje slazené cukrem jsou škodlivé nejen pro zdraví, ale i figuru. Vysoká spotřeba je spojená s různými onemocněními včetně inzulínové rezistence, cukrovky a obezity. Za mnohé z negativních účinků může fruktóza, i když se zdánlivě tváří zdravě. Častá konzumace nápojů s cukrem zpomaluje navíc váš metabolismus. Dvanáctitýdenní studie, která zkoumala osoby s nadváhou a obezitou, zjistila, že ti, kteří zkonzumovali 25 procent přijatých kalorií ve formě slazených nápojů, měli významně pomalejší metabolismus. Výzkumy jasně naznačují, že nadměrná spotřeba fruktózy podporuje zvýšené ukládání tuku na břiše.

Pokračování 6 / 6

Nedostatek silového tréninku

Cvičení s vlastní vahou je efektivní a nenáročné na peníze i čas. Logicky nevyužívá k posilování jiné pomůcky než vlastní tělo. A je ideální v případě, že chcete zrychlit metabolismus nebo ho udržet aktivní. Ukázalo se, že silový trénink zvyšuje metabolismus u zdravých lidí, ale i u těch, kteří trpí srdečním onemocněním nebo mají nadváhu či jsou obézní. Proč tomu tak je? Zvyšuje totiž svalovou hmotu, a když máte svaly, více a rychleji spalujete tuky. Více svalů zvyšuje počet kalorií, které spálíte, i když jste v klidu. V šestinedělní studii odborníci zkoumali osoby, které 3x týdně prováděly silový trénink po dobu 11 minut denně. Ty zaznamenaly v průměru o sedm procent nárůst klidové metabolické rychlosti a spálily až o 500 kJ více za den než ty, které necvičily.

Doporučujeme

Články odjinud