Jak se zbavit pocení? Zkuste těchto 6 tipů!

Jak se zbavit pocení? Zkuste těchto 6 tipů!

V létě milujeme stoupající teploty i sluníčko. Ale najde se i jedna věc, která nám dokáže zkazit náladu. Pocení a s ním spojený nepříjemný pach.

Zápach potu umí občas znepříjemnit život každému. Z někoho doslova lije, jiný se potí jen na některých místech. Co tedy dělat, když se chcete potit méně, nebo když nic nefunguje a jste permanentně zpocená?

Potit se je v pořádku

Pocení je přirozená věc, tělo vylučováním potu ochlazuje krev, která potom slouží jako klimatizace pro organismus. Bez pocení byste se přehřála a mohla i zkolabovat. Víte, že už 42 °C je životu nebezpečná teplota? I v zimě, když máte pocit, že se nepotíte, se z vašeho těla odpaří asi půl litru tekutiny denně.

Antiperspirant místo deodorantu

Deodorant má za úkol svou vůní eliminovat pach potu, ale na rozdíl od antiperspirantu nezabrání jeho tvorbě. Antiperspirant má kromě příjemné vůně i schopnost zúžit potní žlázy a snížit produkci potu. Pokud se tedy chcete méně potit, sáhněte po antiperspirantu, nikoli po deodorantu. To, jestli bude ve formě spreje, roll-onu nebo v tuhé tyčince, je jen na vás.

Pozor, co pijete

Pijete kávu a alkohol na litry? Zvýšené pocení způsobují i alkoholické nápoje a hodně slazené pití, jako je kola nebo energetické drinky. Pocení dokáže zvýšit také kofein či nikotin.

Sprcha dvakrát denně

Zkuste tu nejpřirozenější obranu proti pocení. V létě se sprchujte ideálně ráno. Po dlouhém dni, který na vás zanechal stopy, si klidně pod sprchu stoupněte večer znova. Sprchový gel ale použijte za den jen jednou, při častějším používání by mohla být pokožka vysušená. Doporučujeme zvolit gel s přídavkem oleje, který tomu zabrání. Tělo zchlazujte vlažnou nebo studenou vodou.

Vhodné oblečení a obuv

Pro horké letní dny volte nejlépe vzdušné a chladivé oblečení. Vsaďte na hedvábí, bavlnu a len, případně je kombinujte. Rozhodně nedoporučujeme čistě umělé materiály. Vhodné je také oblečení z bambusových vláken, skvělou službu udělají i nanovlákna, která oblečení dodají funkční vlastnosti a pot skvěle odvádějí.

Lehčí strava

Pokud se silně potíte a váš pot je až příliš intenzivně cítit, zkuste zapřemýšlet nad svým jídelníčkem. Hodně solíte? A taky kořeníte? Milujete česnek a cibuli? Zkuste toto všechno alespoň na čas omezit a do svého denního menu zařaďte více neupravené zeleniny a ovoce.

Šalvěj i máta

Pokud už máte akutní potřebu pocení potlačit, povolejte na pomoc bylinky. Pocení zmírní například šalvěj nebo máta. Zkuste použít šalvěj porcovanou v nálevových sáčcích, jeden sáček na čtvrt litru vody, pijte maximálně třikrát za den. Efekt, že se přestanete potit, přivodí také máta. Dejte ji do vody zastudena, nechte ji vylouhovat a popíjejte během dne. Máta ale nemá takové účinky jako šalvěj.

Pohled odborníka

Odpovídá: Edita Jatšová, Korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl:

Jak řešit neúnosné pocení?

„Nadměrné pocení neboli hyperhidróza je zvýšené pocení, které většinou postihuje podpaží, dlaně nebo chodidla. Příčina většinou není známá, zhoršujícím momentem je většinou stres či námaha. Může se však jednat o zvýšené pocení spojené s nejrůznějšími hormonálními či neurologickými onemocněními,“ říká lékařka.

Funguje botox

Pocení se dá odstranit několika lokálními metodami i chirurgickým řešením. Metody jsou ale buď nedostatečně účinné, nebo jsou provázeny vedlejšími účinky. Naopak skvěle pomůže botulotoxin. „Lze ho použít v oblasti podpaží, dlaní a na ploskách nohou. Jeho aplikace je velmi účinná. Zákrok je možné provést s lokálním znecitlivěním krémem nebo bez jakékoli anestezie. Samotný botulotoxin se pak vpravuje velmi malou jehličkou do svrchních vrstev kůže větším počtem vpichů, zhruba po 1 až 1,5 cm. Ošetření celé oblasti tedy trvá asi deset minut. Efekt nastupuje během několika dnů a přetrvává šest až devět měsíců,“ doporučuje Edita Jatšová.

"Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 6/22"

Text: Lucie Ulmanová

Doporučujeme

Články odjinud