7 dietních chyb. Zjistěte, zda nežijete v zajetí rozšířených dietních omylů

24. 2. 2014
7 dietních chyb. Zjistěte, zda nežijete v zajetí rozšířených dietních omylů
Máme pro vás praktické rady, jak se jednou provždy zbavit přešlapů, které vám brání v cestě k vysněné postavě.

Znáte zpaměti všechny kalorické tabulky a aplikujete je i na jablko k dopolední svačině? Vyhýbáte se velkým obloukem tukům a máte pocit, že tak pro svou štíhlou linii děláte naprosté maximum? Opak je pravdou. Všechny vyjmenované strategie můžou zdravé hubnutí naopak hodně zbrzdit. Zjistěte, jak se vymanit ze zajetí dietních chyb.

1. JÍTE PŘÍLIŠ RYCHLE

Studie provedená na University of Rhode Island potvrdila notoricky známý fakt, že čím rychleji jíte, tím víc toho spořádáte. Je to proto, že si nestihnete uvědomit, že už se cítíte nasycení. Během pokusu se ukázalo, že adeptky studie snědly při rychlém tempu za zhruba 10 minut přes 640 kalorií. Jakmile ale začaly důkladněji kousat, občas odložily příbor na stůl a celkově během jídla zpomalily, spořádaly za necelou půlhodinu jen 580 kalorií.

Řešení: Vyhraďte si dvakrát týdně čas, kdy se budete věnovat pomalému stolování a budete si tak užívat chuť, vůni i strukturu všech dobrot, které máte na talíři. Časem pocítíte blahodárný vliv této „meditace při jídle“ a začnete jíst pomaleji i při jiných příležitostech.

2. DRŽÍTE PŘÍSNOU DIETU BEZ DOHLEDU LÉKAŘE

Pokud máte skryté zdravotní problémy, například s ledvinami či játry, může extrémně nízkokalorická dieta váš zdravotní stav nečekaně zkomplikovat. Navíc platí, že podobné redukční diety jsou vhodné jen pro lidi s BMI nad 30. Přesto se do nich v praxi často pustí i mnohem štíhlejší jedinci.

Řešení: Ideálně byste měli dietní program prokonzultovat se svým lékařem celkem třikrát – poprvé před jeho zahájením, na další prohlídku byste měli přijít v jeho průběhu a do třetice po jeho skončení.

3. SNAŽÍTE SE VYPUSTIT TUKY

Na extrémně nízký příjem tuku z potravy může vaše tělo zareagovat tak, že si o to horlivěji začne ukládat zásoby tuku ve formě nevzhledných faldíků. Přísné nízkotučné diety můžou mít navíc ještě jeden nepříjemný efekt – začnete konzumovat víc sacharidů a bílkovin. Podle několika nezávislých studií se u lidí, kteří ze svého jídelníčku radikálně vypustili tuky, zvýšilo celkové množství přijaté potravy.

Řešení: Zdravých tuků obsažených například v kvalitním olivovém oleji, rybím mase či ořeších se rozhodně nevzdávejte, čerpejte z nich ale jen zhruba 25–30 % svého kalorického příjmu. Zaměřte se spíše na to, abyste nekonzumovali zbytečně mnoho cukru, což je jeden z velmi častých důvodů rostoucí váhy.

4. JSTE POSEDLÍ POČÍTÁNÍM KALORIÍ

Pokud je jediná věc, která vás zajímá během oběda, jeho kalorická hodnota, těžko si vytvoříte zdravý vztah k jídlu. Ve výsledku vás můžou zlákat různé nízkotučné a „dietní“ průmyslově upravené potraviny, které sice obsahují málo kalorií, ale jejich výživová hodnota se blíží nule.

Řešení: Snažte se jíst především zdravá jídla a jejich kalorickou hodnotu posuňte až na druhé místo. V rozumné míře si dopřejte i ořechy, tučné ryby či avokádo, což jsou potraviny, které vám dodají hodně energie a zároveň i spoustu nutričně cenných látek.

5. PODLÉHÁTE DRSNÝM DIETÁM

Váš organismus může náhlé snížení příjmu kalorií pokládat za příznak nouze. Tím se spustí evolučně zakořeněný proces „šetření energie“. Zpomalí se metabolismus, tělo si začne ukládat zásoby a vy se cítíte unaveně a malátně, kvůli čemuž se vám pak ani nechce pustit se do cvičení.

Řešení: Odolejte vábení jednostranných diet, které slibují zázraky v rekordně krátké době. Zaveďte spíše trvale udržitelné změny, jako je zvětšení příjmu zeleniny a celozrnného pečiva, a snažte se do svého jídelníčku zařazovat stále nové druhy zdravých potravin. Vyzkoušejte třeba zeleninové rizoto z bulguru, dušený fenykl či zapečenou quinou.

6. NEHLÍDÁTE SI PŘÍJEM „TEKUTÝCH KALORIÍ“

Jedním z nejčastějších zdrojů skrytých kalorií jsou slazené limonády a džusy, které se často prodávají v XXL baleních. Pokud si asketicky hlídáte svůj jídelníček a pak ho zapijete nápojem, který obsahuje několik kostek cukru, veškerá vaše snaha o štíhlejší křivky vyjde nazmar.

Řešení: Naučte se, že základním nápojem k uhašení žízně je voda, a džusy si dopřávejte pouze v malých dávkách či naředěné. Pokud vám čistá voda připadá nezajímavá, kápněte do ní trochu limetkové či citronové šťávy nebo si do skleničky vhoďte pár kousků krájeného jablka, okurky či snítku máty.

7. JÍTE, I KDYŽ NEMÁTE HLAD

Je překvapující, že mnozí z nás spořádají přes 40 % svého denního kalorického příjmu ve chvíli, kdy nepociťují žádný hlad. Jedná se o bezmyšlenkovité uždibování během dne, hříšné mlsání nebo emoční přejídání (sem patří například momenty, kdy jídlem zaháníte nudu, úzkost nebo depresi).

Řešení: Naučte se vnímat svůj hlad a svým způsobem si ho začněte užívat. O to více se pak budete cítit příjemně nasycení po jídle. Proti emočnímu přejídání se můžete bránit tak, že si sepíšete seznam aktivit, které vás nabíjejí pozitivní energií, a pak je budete využívat ve chvílích, kdy na vás nečekaně zaútočí splín. Může to být třeba masáž choditel, autogenní trénink, poslech relaxační hudby, procházka v přírodě nebo zklidňující koupel s meduňkovým olejíčkem.

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zítra je první letní den, proto ho přivítejte s předstihem a naplánujte si opékání buřtů nebo grilování. Ať už se budete věnovat jakékoliv venkovní aktivitě, půjde vám od ruky. Rozhodně…

Nejčtenější články

Doporučujeme