7 fatálních chyb při hubnutí? Pravda o light výrobcích, tuku a smažení

7 fatálních chyb při hubnutí? Pravda o light výrobcích, tuku a smažení

Tělesnou hmotnost a proporce máme do značné míry v genech. Z velké části je ale ovlivňuje i náš životní styl – stravování a pohyb. A pak diety. Jaké držet a jakých chyb se vyvarovat?

Věříte dietě víc než vlastnímu rozumu!

Jste rozhodnutí pro svou vytouženou postavu udělat skutečně cokoliv a do svého nového cíle se pouštíte vyloženě po hlavě? Zabrzděte! Je skvělé, že jste plni odhodlání, ale je třeba najít takovou dietu, kterou budete schopni držet dlouhodobě. Měli byste se proto vyhnout všem extrémním dietám, které zakazují maso, ovoce, mléčné výrobky, pečivo nebo jakékoliv potraviny, které by vám zanedlouho začaly scházet! Vyhledejte dietu, která bude naopak velice pestrá, rozmanitá a umožní vám ve zdravé míře zobat všechno, co jste měli doposud rádi.

Jakých zlozvyků se zbavit, jestli chcete skutečně zhubnout? Mrkněte na video:

Vyhýbáte se plnotučným výrobkům jako čert kříži!

Věříte, že takzvané „light produkty“ neboli odtučněné výrobky vám pomohou nepřibrat? Není to tak úplně pravda. Tyto produkty mívají sice snížený obsah tuku, aby ale výrobky stále dobře vypadaly a chutnaly, přidávají se do nich různá zhušťovadla a cukr, což ve výsledku energetickou hodnotu výrobků může zvyšovat. Nemusíte se proto bát polotučných nebo plnotučných výrobků, jako jsou třeba bílé jogurty, tvarohy nebo kefíry bez příchuti s obsahem tuku do 3 %.

Ovoce jíte, kolik se vám zlíbí, je přece zdravé, ne?

Místo oběda si dáváte banán s jablkem a k večeři zobáte kuličky hroznového vína? Ovoce je sice plné vitaminů, ale mimo to obsahuje také vysoké množství monosacharidů. Ovoce byste proto měli jíst jen dopoledne, ke snídani, svačině nebo před sportovním vyžitím. Vyhnout byste se určitě měli i sušenému nebo kandovanému ovoci. To obsahuje ještě přidané cukry.

Vejce nejíte, protože jsou nezdravá!

Mnoho dietologů už dlouho bojuje s tímto mýtem kolujícím mezi vyznavači diet. Většina odborníků vejce naopak při redukční dietě doporučuje, protože jsou vhodným zdrojem bílkovin a navíc nejsou ani příliš kalorická. „Mezi lidmi stále panují obavy z nepříznivého vlivu vajec na zvýšený cholesterol. Ale ta ve většině případů neovlivňují jeho hladinu v krvi tolik jako druh a množství snědeného tuku,“ říká Kristýna Galová z Institutu Kompliment. Vejce jsou proto vhodná převážně k snídani, protože vás zasytí, a lépe tak udržíte ruce pryč od jiných nezdravých pochoutek.

Vyhýbáte se tuku, rychleji přeci zhubnete!

Vyhýbat se jednostranně veškerému tuku by byla velká chyba! I tuk obsahuje pro vaše tělo podstatné látky. Navíc díky tuku lépe zpracováváte vitaminy, proto je vždy dobré obohatit salát zálivkou z olivového oleje. Konzumaci tuku je lepší omezit a vyhýbat se smaženým potravinám, příliš tučnému masu a některým tučným mléčným výrobkům. Naopak dopřát byste si měli rybí maso, ořechy, semínka, bílé jogurty a například také avokádo, které je výborným zdrojem zdravého tuku.

Smažíte výhradně na olivovém oleji! Je přeci zdravý, ne?

„Smažení na olivovém oleji je energeticky náročnější než například na másle,“ vysvětluje Kristýna Galová. „100 gramů másla totiž obsahuje 3000 kJ, zatímco stejné množství olivového oleje má asi 3750 kJ. Olivový olej je nicméně přesto zdravější, obsahuje totiž vyšší množství nenasycených mastných kyselin.“ Smažení byste ale měli během diety i tak omezit nebo se mu raději úplně vyhnout. Používejte raději kvalitní teflonové pánve, pečicí papír nebo alobal.

Nejíte polévky k předkrmu, abyste ušetřili kalorie!

Správně děláte, pokud restaurace nabízí jen polévky zahuštěné smetanou nebo jíškou. Zeleninový vývar nebo krém si ale klidně dopřejte. Naopak! Polévka vám v žaludku zabere místo a nedovolí vám už sníst zpravidla mnohem více kalorické hlavní jídlo. Ani doma se polévkám nevyhýbejte. Polévky jsou ideálními dietními pomocníky.

Doporučujeme

Články odjinud