Každý rok onemocní na světě rakovinou prsu více než 1,67 milionu žen. V České republice je to okolo 7 000 žen. To staví karcinom prsu mezi nejčastěji se vyskytující zhoubné nádory u žen. Dobrou zprávou je, že i když se výskyt zvyšuje, většina pacientek přichází v raném stadiu, kdy je šance na úspěšnost léčby vysoká. Přesto pořád řada žen věří nepravdivým tvrzením, jež mohou ohrozit úspěšnou léčbu. Která to jsou?
Markéta Žídková
24. října 2019
Pokračování 2 / 8
Mamograf způsobuje rakovinu
Zatím nebylo prokázáno, že by tlak, který mamograf na prsní tkáň během vyšetření vyvine, škodil zdraví. Naopak dokáže odhalit nádor už o velikosti několika milimetrů, který si sama nenahmatáte. Vyšetření mamografem je od 45 let hrazeno jednou za dva roky zdravotní pojišťovnou, do té doby, pokud není indikováno lékařem, si ho žena hradí sama. „Oceňuji každou akci, která pomáhá šířit pravdy o screeningu rakoviny prsní žlázy. Jinak se totiž ženy nedozvědí, že díky preventivní mamografii došlo k poklesu úmrtnosti o 30 % a že za 15 let tohoto screeningového programu bylo zachráněno bezmála 50 tisíc žen,“ říká MUDr. Miroslava Skovajsová, zakladatelka screeningu rakoviny prsu a sítě mammacenter po ČR, a dodává: „Nejlepší léčbou rakoviny prsu je její včasný záchyt.“
Ulekare.cz
12. května 2014
Pokračování 3 / 8
Mamograf lze nahradit ultrazvukem
Každá metoda funguje jinak. Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hustou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. V případě podezřelého nálezu je samozřejmě ideální spojení obou metod.
Pokračování 4 / 8
Na rakovinu prsu jste ještě mladá
Rakovina prsu se objevuje v různém věku. Nejmladším pacientkám může být okolo 20 let. V tomto věku je onemocnění velmi zákeřné. Proto je důležité dbát na prevenci a při jakémkoliv podezření vyhledat lékaře. Jenže bohužel i lékaři někdy u mladých žen tuto nemoc podceňují. To je příběh mladé pacientky Hany Šťástkové, která nyní pomáhá jiným ženám v projektu pacientek Bellis: „Rakovinou prsu jsem onemocněla, když mi bylo 31 let. Do té doby jsem o ní vůbec nic nevěděla. Mě se přece taková nemoc netýká. Bulku v prsu jsem si našla úplnou náhodou při sprchování. Můj gynekolog mi sdělil, že se pravděpodobně jedná jen o cystu. Takže to bude v pořádku. Jelikož jsem měla strach, vyžádala jsem si sonografické vyšetření v mammacentru. Tam mi udělali sonografické vyšetření a paní doktorka mi sdělila, že by ráda provedla biopsii a že je 50% možnost, že to bude nádor. To mě zarazilo a trošku jsem si začala připouštět možnost, že by to mohl být zhoubný nádor. Což se mi za dalších 5 dní potvrdilo. Pro výsledky jsem si šla již rovnou na onkologickou kliniku, kde jsem do týdne podstoupila první chemoterapii.“ Kdyby Hana Šťástková sama netrvala na tom, že chce jít na vyšetření, dnes už by tu nemusela být. Gynekologa mezitím změnila.
Bellis je projekt Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Zaměřuje se na mladé pacientky (do 45 let věku), které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu. Více na bellisky.cz.
Klára Kolářová
1. října 2015
Pokračování 5 / 8
S menšími prsy klesá riziko zhoubného nádoru
Zde platí rčení, že na velikosti nezáleží. Vyšetření velkých prsů trvá sice déle, pravděpodobnost onemocnění je ovšem stejná.
Ulekare.cz
18. června 2013
Pokračování 6 / 8
Ženám, u kterých se v rodině nevyskytla rakovina prsu, onemocnění nehrozí
Jestliže nikdo z rodiny neprodělal rakovinu prsu, neznamená to, že vás nemůže toto onemocnění postihnout. Pravidlo ale platí i obráceně. V rodině, kde se nemoc vyskytla, nemusí postihnout další ženy. „Příčinou rakoviny prsu jsou špatné buňky. Genetika je tedy samozřejmě důležitá, ale záleží i na imunitě. Naše imunita je takový robot, který tyto buňky napravuje. Problém nastává ve chvíli, kdy nemá imunita sílu bojovat. V obecné populaci bych se tedy nesoustředila na genetiku, ale na to, co mohu udělat pro to, aby taková situace nevznikla. Důležité je samovyšetření prsu a od jistého věku i pravidelná preventivní kontrola,“ vysvětluje ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Eva Knappová.
Prevenci však často podceňují i ženy, jejichž příbuzní této nemoci podlehli. Takový byl i příběh pacientky Jindry Mařincové: „Ačkoliv máme rakovinu prsu v rodině, stejně jsem si říkala, mě to nemůže potkat. Maminka na rakovinu prsu umřela v 68 letech. Mně byla rakovina diagnostikována v 52 letech. Bulku jsem si nahmatala poprvé na dovolené, když jsem si oblékala nové plavky. Nejdříve jsem cítila bouličku, ale nevěnovala jsem jí pozornost. Myslela jsem si, že mě štípl komár. Po dovolené se mi boulička zdála větší, a tak jsem šla na mamografické vyšetření a následně na sonografii, kde mi zjistili, že boulička má již 3 centimetry. Během měsíce jsem šla na operaci a nádor mi vyndali. Stále jsem se moc bála, ale měla jsem velikou podporu rodiny, která se mnou soucítila a stále mě podporovala. Takže jsem se rozhodla dát do boje maximum, abych se z nemoci dostala.“
Vivienne S.
26. listopadu 2014
Pokračování 7 / 8
Rakovina prsu je jen ženská záležitost
Každý rok v České republice onemocní rakovinou prsu 70 mužů a každý sedmý zemře. Rakovinu prsu u mužů málokdo předpokládá, a proto je často diagnostikovaná pozdě. I proto, že ani lékaři při problémech nepředpokládají, že by se mohlo jednat o rakovinu prsu.
Markéta Žídková
12. října 2019
Pokračování 8 / 8
Cysta v prsu znamená rakovinu
Každý nález nemusí znamenat rakovinu. V osmi z deseti případů jde o cystu, tukovou bulku nebo hormonální uzlík. Cysta nepředchází rakovině prsu. Přesto jakmile si něco nahmatáte, okamžitě běžte k lékaři – svému gynekologovi. Pokud by si něco našel partner, donuťte ho jít k praktickému lékaři nebo urologovi. Lepší je slyšet, že se o nic nejedná, než přijít pozdě. Naštěstí už existuje řada preventivních kampaní a projektů, které prevenci podporují.
Pokud byste i vy rádi podpořili prevenci rakoviny prsu, máme pro vás tip. Firma Kärcher v roce 2018 uvedla na trh limitovanou edici aku stěrky na okna Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon v růžovobílé barvě. Její koupí přispíváte 50 Kč na obecně prospěšnou společnost Aliance žen s rakovinou prsu. Nebo si ve své firmě či ve škole pro své děti zorganizujte názornou ukázku samovyšetření prsou (a i varlat). Pozvat si můžete například neziskovku loono.cz.