7 nejbizarnějších diet. Tyhle raději nikdy nezkoušejte!

21. 1. 2015
7 nejbizarnějších diet. Tyhle raději nikdy nezkoušejte!
Někdo hubne s Olgou, někdo s tasemnicí. Někdo v rámci diety konzumuje zeleninové saláty, jiný polyká vatové tampony namočené v džusu nebo jí potraviny dle barvy.

Historie diet je bohatá, neuvěřitelně pestrá, vtipná i smutná zároveň. Například jistý Thomas Short napsal v roce 1727 „inspirativní“ pojednání o hubnutí, kde se kromě jiných postřehů můžeme dočíst, že v některých případech je za nadváhu odpovědné místo, kde bydlíme. Lidé bydlící ve vlhkých oblastech, u mokřadů a bažin, jsou prý jednoznačně tlustší!

Značně výstřední způsob, jak zaručeně zhubnout, inzerovala na začátku minulého století v pěkných dobových reklamách například tabáková společnost Lucky Strike. V rámci zdravé redukce hmotnosti nabádala ke kouření! Podobně „kreativního“ ducha byla i mýdlová dieta, při níž se mělo redukce hmotnosti dosáhnout pomocí speciálního „odtučňovacího mýdla“ (údajně rozpouštělo tuk).

Ostatně přelom 20. století byl na dietní excentriky bohatý, jedním z nich byl kupříkladu Horace Fletcher, propagátor žvýkání (ano, žvýkání!); Fletcher doporučoval žvýkat každé sousto tak dlouho, dokud mělo chuť. Žvýkalo se však v mírném předklonu a polykalo se jen to, co do krku sklouzlo po mírném záklonu. Ostatní „materiál“ se plival. I v dnešní době se objevují nejrůznější bizarní diety a rady typu: zapalte si po večeři vanilkovou svíčku, nebudete mít chuť na desert. Čichejte jablko nebo mátu, přejde vás na jídlo chuť.

7 nejbizarnějších diet (které raději nezkoušejte!)

1. Chromatická dieta je „dieta snů“, můžete jíst totiž cokoliv, ale v poněkud autistickém duchu. Každý den má totiž svou barvu potravin, které můžete jíst; červenou, žlutou, zelenou, oranžovou a bílou. Takže zatímco v zelené dny vám asi bude po nášupu brokolice, špenátu, kiwi, fazolek a zelených jablek kručet v útrobách, oranžové dny budou obdobím hojnosti. Do oranžova jsou totiž vybarvené například křupavé houstičky, řízky, opečené brambory…

2. Vatová dieta modelek je velmi nebezpečná a nechutná. Konzumuje se při ní výhradně vata! A aby lépe šmakovala, máčí ji štíhlosti chtivé nešťastnice v džusu. Vata se v žaludku opět rozprostře a „pěkně“ ho zaplní.

3. KE dieta je populární zejména ve Spojených státech, dieta trvá 10 dní, v průběhu kterých nekonzumujete vůbec nic. Odpovídající dávku potřebných živin však dostanete v sondě, kterou máte po celou dobu kůry zavedenou nosem do žaludku. Dieta je založena na minimálním příjmu sacharidů a nastartování tzv. ketózy (podobně jako je tomu u kontroversní Atkinsonovy diety), kdy je primárním zdrojem energie vlastní tuk. Využívání procesu ketózy však považují odborníci za rizikové.

4. Celerová dieta patří mezi velmi drastické diety. Konzumuje se při ní pouze celer a voda. Velmi rizikových jednodruhových diet existuje celá řada, avšak celerová bývala nesmírně populární, neboť celer prý obsahuje tzv. „negativní kalorie“. Tedy cosi úžasného, co kalorie odčítá, místo aby přičítalo. Což je samozřejmě nesmysl, celer je sice velmi zdravý a obsahuje minimum kalorií, ale opravdu ne „negativních“. Celerová dieta je sice účinná, avšak po prvních zaznamenaných případech úmrtí patří mezi značně rizikové a zdraví i život ohrožující diety.

5. Mléčná dieta je založena na konzumaci mléka, mléčných výrobků a minimálního množství masa a zeleniny. Dieta se drží 14 dní, a pokud vše neodnesete podrážděným žlučníkem či slinivkou, v lepším případě nadýmáním a průjmem, můžete si gratulovat!

6. Tasemnice byla v roli dietní pomocnice oblíbenou asistentkou štíhlosti chtivých šlechtičen. V některých případech však patří mezi poněkud bizarní redukční pomocnice i v současnosti. Zajímavý pokus, který v roce 1978 podnikl již zesnulý doktor Štěrba z českobudějovické Akademie věd, 100% redukční působení tasemnice zpochybňuje. Štěrba totiž během 9 měsíců přibral 7 kg! Tasemnice tedy nemusí pomoci zhubnout a navíc může způsobit celou řadu zdravotních problémů.

7. Operace jazyka kdy je na jazyk na 30 dní přišitá malá plastová síťka, která danému „šťastlivci“ znesnadňuje zpracování potravy má v honbě za štíhlostí dobré výsledky. Daný jedinec přijme mnohem méně potravy, než by chtěl a hubne. Jenže co se bude dít několik dní po sundání? Že by obávaný jo-jo efekt?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pracovní nasazení máte obdivuhodné, ale ne vše vám vyjde podle plánu. Stále jste roztěkaní a je vám líto, že se s kolegy pořádně nedomluvíte. Pokud jste s nimi v konfliktu, vsaďte na…