7 psích hrdinů, kteří se svými odvážnými činy zapsali do historie

7 psích hrdinů, kteří se svými odvážnými činy zapsali do historie

O tom, že jsou Češi národem pejskařů, není pochyb. V parcích se to chlupáči všech ras jen hemží, nouzi o klienty nemají ani psí lázně nebo hotely a mezi firemní benefity patří i možnost sdílet se svým mazlíčkem kancelář. Za svou věrnost a bezpodmínečnou lásku si čtyřnozí miláčci zaslouží nejen náležitou péči, ale často i vděk za to nejcennější, co bylo jejich páníčkům dáno – za život. Právě o jeho záchraně a dalších projevech bezmezné odvahy a oddanosti je nový pořad Psí hrdinové.

V sedmi epizodách vypráví, jak se fenka Yofi stala jednou z nejznámějších zvířecích terapeutek v historii a pomáhala zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi úspěšně diagnostikovat pacienty, jak sibiřský husky Balto zachránil aljašské městečko před smrtící epidemií, nebo třeba jak bernardýn Bamse proslavil norské námořní síly.

Nejen o neuvěřitelných příbězích, ale také o psích povahách a o tom, co jednotlivá plemena vyžadují, je nový pořad Psí hrdinové internetové televizi Mall.tv. O nejlepší přátele by se měl totiž člověk dobře starat. Už proto, že jim lidstvo vděčí za mnohé. Třeba fence Yofi, která se stala nejznámější zvířecí terapeutkou v historii. Její páníček Sigmund Freud, rodák z moravského Příboru, rozhodně nepatřil k ukázkovým milovníkům psů, dokonce se jich bál. Prvního si pořídil kvůli své dceři Anně. Tu měl německý ovčák chránit při jejích procházkách po Vídni. „Přesto, že jsem se psů bál, bál jsem se více o svoji dceru,“ vysvětlil Freud, co ho přimělo strach překonat.

Díky oddanému Wolfovi si nakonec světově uznávaný lékař cestu ke čtyřnohým mazlíčkům našel. Dcera mu pak na oplátku pořídila už zmiňovanou fenku čau-čau Yofi, která ho začala  do ordinace nejen doprovázet, ale i mu v ní pomáhat. Pacienti byli v její přítomnosti klidnější a otevřenější a ona dokázala rozeznat jejich momentální rozpoložení ještě dřív než její páníček. To Freudovi umožňovalo přesněji a efektivněji volit léčbu. Tím tahle dvojice položila základy canisterapie, která je dnes běžně užívanou metodou.

Slavná zvířecí terapeutka ale zdaleka není jedinou psí hrdinkou. Vojáci norského námořnictva nikdy nezapomenou na bernardýna Bamseho, který během 2. světové války zachránil důstojníka napadeného ozbrojeným zločincem. Odvážný chlupáč nejenže útočníka přemohl, ale ještě z vody vytáhl tonoucího zraněného vojáka. Kříženec Bobbie zase překonal cestu dlouhou přes 4000 kilometrů, aby se shledal se svou rodinou, a sibiřský husky Balto zachránil desítky lidí před záškrtem. Ne náhodou se zkrátka o psech říká, že jsou nejlepšími přáteli člověka.

Příběhy všech sedmi čtyřnohých odvážlivců sledujte v pořadu Psí hrdinové na www.mall.tv a 26. srpna těm svým nezapomeňte popřát. Právě na tohle datum připadá Mezinárodní den psů, tak jim jejich lásku oplaťte. Za to, co pro nás dělají, si to zaslouží.

Doporučujeme

Články odjinud