7 situací, kdy podprsenka může škodit zdraví

7 situací, kdy podprsenka může škodit zdraví

Hledáte padnoucí podprsenku? Nejste sama. Ideální podprsenka by vás neměla nikde utlačovat, škrtit ani by neměla být moc volná. Věděla jste ale, že je možné, že už několik let nosíte velikost, která vám vůbec nesedí, což může způsobovat zdravotní problémy? Jak se jim vyhnout?

BOLEST PÁTEŘE A HLAVY

Mohou způsobit příliš malé košíčky, a to protože střední díl (mezi košíčky) nepřiléhá k hrudi. Váha prsou tak není správně rozložena a působí bolesti v oblasti krční a hrudní páteře. U velkých prsou se kvůli tomu mohou objevit také potíže s dýcháním nebo bolesti hlavy. Navíc vám takto špatně zvolená velikost bude způsobovat hluboké zářezy od ramínek.

Pokračování 2 / 9

BOLEST ŽALUDKU

Může způsobit příliš těsný obvod podprsenky. Brání totiž pohybu bránice a tlačí tím i na žaludek, který potom částečně nemůže plnit svoji funkci. Kvůli příliš těsnému obvodu si tak můžeme ovlivnit celou látkovou výměnu.

Pokračování 3 / 9

BRNĚNÍ RUKOU A PROBLÉMY S OTÁČENÍM HLAVY

Mohou způsobit příliš úzká či špatně nastavená ramínka. Zařezávají se do ramen, brání volnému toku krve do rukou a ty se, společně s konečky prstů, stávají méně citlivými a brní. Zařezávající se ramínka tak mohou ovlivnit činnost nejen svalů, ale i nervů.

Pokračování 4 / 9

POVISLÁ PRSA

Může způsobit dlouhodobé nošení nesprávné velikosti podprsenky. Ztráta pevnosti tkáně s ohledem na postupující věk je zcela přirozeným jevem. Dlouhodobé nošení nesprávné velikosti ale může tento proces urychlit.

Pokračování 5 / 9

OMEZENÍ PROUDĚNÍ LYMFY

Může způsobit dlouhodobý útlak, který má na svědomí škrtící obvod či ramínka, ale i nepřirozené push-upové tvarování. Brání tak lymfě odvádět toxiny z těla.

Pokračování 6 / 9

ALERGICKÉ REAKCE, PODRÁŽDĚNÍ POKOŽKY I RIZIKO VZNIKU RAKOVINY

Mohou způsobit nekvalitní textilie, ze kterých jsou levné podprsenky ušity. K výrobě spodního prádla se vybírají jen ty nejkvalitnější a zdravotně testované materiály, ovšem někteří výrobci ve snaze dosáhnout co nejnižší ceny, používají ty nejlevnější materiály. Pak spodní prádlo může obsahovat např. azobarviva, ftaláty, formaldehyd, chlorbenzeny a tolueny. Kovové části mohou obsahovat nikl a barvy kadmium. Málokdo ví, že při výrobě textilií se běžně používá přes 700 chemických látek, které se tak mohou dostávat do kůže. Někdy může být problém také příliš těsný obvod podprsenky. Při nadváze či nošení příliš úzkého obvodu podprsenky vznikají opruzeniny pod prsy, které velmi svědí a dokáží hodně znepříjemnit život.

Pokračování 7 / 9

OTLAČENOU A ODŘENOU PRSNÍ TKÁŇ

Může způsobit nesprávně zvolená velikost podprsenky, jako malý košíček či spíše malá kostice v tomto košíčku, která tlačí a odírá kůži. Nošení kosticových podprsenek však nezvyšuje riziko rakoviny. Žádná z vědeckých studií to nepotvrdila a lékaři to odmítají.

Pokračování 8 / 9

JAK SPRÁVNĚ OBLÉCT PODPRSENKU

Je potřeba vsunout levou ruku do pravého košíčku, uchopit ňadro a vytáhnout jej lehce směrem šikmo nahoru, zároveň pravou rukou uchopit spodní okraj košíčku za kostici a vtáhnout celé ňadro do košíčku a to samé na druhé straně. Kostice musí být výsledně usazeny těsně pod prsy a střed podprsenky skutečně doléhat na tělo. Ramínka se nesmí zařezávat do ramen, obvod podprsenky má být vodorovně a pevně obepnut, aby unesl váhu ňader.

Pokračování 9 / 9

JAK ZABRÁNÍTE VZNIKU ZDRAVOTNÍCH POTÍŽÍ?

Vycházejte z toho, že se tělo ženy, a tím i velikost podprsenky, v průběhu života mění, a proto není možné po celý život kupovat stále stejnou velikost a stejný střih. Nechte si odborně poradit alespoň jednou za dva roky. Mnoho firem již podprsenky pouze neprodává, ale poskytuje též odborný servis při jejich nákupu. Kupujte spodní prádlo, jehož značku znáte, vyhýbejte se zdánlivě cenově výhodným nabídkám. Zdravotně nezávadná podprsenka asi nemůže stát lákavých, ale nesmyslných 149 Kč.

Doporučujeme

Články odjinud