7 triků, jak připravit dokonalé dušené hovězí maso

29. 9. 2019
Foto: iStock
7 triků, jak připravit dokonalé dušené hovězí maso | Foto: iStock
Bojíte se připravovat hovězí maso? Maximálně děláte guláš nebo vývar? Je to věčná škoda. Hovězí maso je výživově velmi hodnotné. Co ho udusit?

Jsou kusy masa, které k dušení přímo vybízejí – líčka, kližka, krk, skvělé jsou i ořech, spodní šál nebo roštěnec. Ať už budete maso na ragú dělat v kuse, nakrájené na plátky nebo na kousky, tady je pár zásad, které byste měli dodržet.

Jak na hovězí ragú?

• Maso před tepelným opracováním nechte ohřát na pokojovou teplotu. Zůstane tak šťavnatější a neochladí rozpálenou pánev.

• Důkladně odblaňujte. U kližky a podobných kusů masa odstraňte aspoň ty největší a nejtužší blány, které zkazí chuť i jinak perfektního masa.

Zkuste ragú z divočáka. Recept najdete ZDE

Maso, a to i kuřecí, opečte na rozpáleném oleji, aby se zatáhlo a nepouštělo šťávu.

• Ve výpeku opečte všechnu zeleninu a koření včetně rajčatového pyré – pustí tak mnohem více chuti a vůně.

Osm vychytávek, které vám pomohou jíst zdravě

• Nejlepší je pozvolné dušení v troubě – lépe se propojí suroviny a na rozdíl od plotny nemusíte téměř míchat. Teplotu nastavte na 160–170 °C a hovězí maso v hrnci pod poklicí duste asi 3,5–4 hodiny. Jednou za čas ho ale zkontrolujte a podle potřeby podlijte. V troubě je také rovnoměrněji rozprostřené teplo. Pokud použijete litinový hrnec, který teplo vede dokonale, bude výsledek stoprocentní a riziko připálení minimální.

• Pokud podléváte vínem, nešetřete na něm. Vždy vybírejte stejně dobré víno, jaké byste pili. Hovězí není levná surovina, příprava dá spoustu práce a byla by škoda jídlo zkazit levným vínem. Červené vybírejte spíš plnější a sladší, bílé je většinou lepší suché.

• Do ragú se kromě mrkve a řapíkatého celeru hodí i petržel, žampiony, sušená rajčata, černé olivy nebo papriky, chutím se meze nekladou. Jen myslete na to, že ne všechna zelenina zvládne tak dlouhé dušení jako celer nebo mrkev, a přidávejte ji až v průběhu dušení. Olivám a třeba lilku stačí posledních 30 minut, brambory nebo batáty snesou klidně hodinu.

VIDEO: Víte jak si připravit luxusní hovězí maso? Video vám poradí!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

I když je dneska státní svátek, můžete částečně pracovat, anebo studovat. Nepůjde však o jednoznačné vykonání těchto činností. Během dne si udělejte čas na svou rodinku, protože si…