8 faktů o kávě, které vás překvapí: Tlumí bolest i zrychluje spalování

8 faktů o kávě, které vás překvapí: Tlumí bolest i zrychluje spalování

Bez šálku dobré kávy si mnoho z nás neumí představit den. A často nejde o jeden šálek. Káva způsobuje závislost, ale také pomáhá lidskému mozku lépe fungovat a zmírňovat bolest. Káva je hned po ropě považována za nejcennější komoditu na světě. Tady je osm faktů o kávě, které jste asi netušili.

Možná to byl první "energeťák"

Káva pochází z Etiopie, kde ji místní konzumovali již před staletími. Podle některých legend ji tamní obyvatelé užívali jako zdroj energie, když potřebovali nakopnout – popíjeli ji z jakýchsi koulí naplněných zvířecím tukem a právě kávou.

Pokračování 2 / 8

Dva šálky denně mohou prodloužit váš život

Vědci si nejsou jisti proč, ale lidé, kteří pijí dva nebo více šálků denně, žijí většinou déle. Také je u nich nižší pravděpodobnost, že zemřou na chronické stavy, jako jsou cukrovka a srdeční choroby, než u lidí, kteří se kávě vyhýbají.

Pokračování 3 / 8

Káva vylepšuje paměť

Podle studie uveřejněné v časopise Nature vám káva nejen dodá energii, ale dokáže povzbudit i vaši paměť, a to až na 24 hodin po vypití šálku. Káva se tak uplatní nejen při učení, ale umožní i vytváření nových vzpomínek. Káva pomáhá mozku i jinak. Podle jiné studie dokáže tři až pět šálků kávy denně snížit riziko poklesu kognitivních funkcí spojených se stárnutím. Oddaluje tak až o 65 procent riziko vzniku Alzheimerovy choroby nebo demence.

Pokračování 4 / 8

Zmírňuje bolest

Norská studie zjistila, že administrativní pracovníci, kteří si během dne dali přestávku na kávu, cítili méně bolesti krku a ramen. I když v tomto případě lze pochybovat o tom, jestli za to může káva, nebo pohyb a přestávka, kterou si pracovníci dopřáli… Každopádně přestávka na kávu je zdraví prospěšná.

Pokračování 5 / 8

Studená je in

Pro starší generace je to prakticky nepředstavitelné, ale až 25 procent prodané kávy v kavárnách, bistrech a restauracích tvoří káva studená, jako je ledová káva či frappé.

Pokračování 6 / 8

Kávovou sedlinu můžete znovu využít

Kávová zrna se v kávovaru promění na skvělou kávu, zbylá kávová sedlina ale skončí někde v koši. Přitom je možné ji využít mnoha dalšími způsoby. Je například dobrým základem pro kompost, její vůně navíc přitáhne také žížaly, což urychlí zpracování organických látek a tvorbu kompostu. Rozprostřená v lednici poslouží jako deodorizér a zbaví ji nechtěných pachů nebo ji rozetřete na ruce jako přírodní peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky.

Pokračování 7 / 8

Pomůže se spalováním tuků

Šálek espressa zhruba hodinu před cvičením přispěje k lepšímu nastartování procesu spalování při aerobním cvičení. Do roku 2004 byl kofein dokonce zařazen na seznam zakázaných látek Světové dopingové agentury. Odborníci však doporučují hlídat si příjem tekutin, protože káva odvodňuje a v kombinaci se cvičením pak mohou tekutiny chybět. Další šálek by měl následovat až dvě hodiny po tréninku.

Pokračování 8 / 8

Káva vytváří závislost

Zdá se vám přehnané, že by někdo mohl být závislý na kávě? Tak zvažte výsledky průzkumu, který provedli britští vědci. 55 procent pijáků kávy by raději přibralo 5 kilo, než by se vzdalo svého oblíbeného nápoje. 52 procent by se raději přestalo sprchovat a 49 procent lidí by se klidně vzdalo na měsíc mobilu. A co vy, dokážete si představit, že byste se kávy zřekli?

Doporučujeme

Články odjinud