8 pozitivních věcí, které byste měla dokázat říct sama o sobě

8 pozitivních věcí, které byste měla dokázat říct sama o sobě

Přijmout sama sebe takovou, jaká jsem, to je běh na dlouhou trať. Ne každý to umí už v mládí. Právě v tom tkví půvab zralého věku, že se člověk naučí říkat věty jako: Jsem spokojená se životem, který žiji. Naučí se žít tak, že je vlastně šťastný.

První krok: Poznej sama sebe

Zkuste sama o sobě říct: Jsem dobrá. Zkuste to říct nahlas. A zkuste to říct před druhými lidmi. Těžké, že? Akceptovat sama sebe takovou, jaká jsem, se všemi slabostmi i silnými stránkami, s vítězstvími i porážkami. Pro mnohé z nás nejtěžší životní úkol. Vždyť už v dětství nás rodiče odnaučují prosazovat vlastní vůli – považují to za zlobivost a sobectví.

A tak se učíme podřizovat a naše tužby a přání uklízíme hluboko do skříně. Učíme se být jiná, než doopravdy jsme. Poznejte sama sebe, svá přání a žijte je. Když budete spokojená sama se sebou a svým životem, dokážete říct osm následujících vět. Jsou znamením toho, že žijete spokojený život podle svých představ.

Pokračování 2 / 9

1. Přijímám sama sebe takovou, jaká jsem

Aby člověk přijal sám sebe a měl odvahu jít za svými sny, chce to na sobě zapracovat. Cíleně se ptát, co cítím, co se ve mně odehrává, kdo vlastně jsem. Jaké jsou moje potřeby. A to jde jenom tak, že poznám sama sebe, že budu vědět, kdo jsem, co si myslím, co cítím. Co potřebuju.

Abych si pak dokázala říct: „Jsi naprosto v pořádku taková, jaká jsi. Každá tvoje potřeba i každé tvé přání jsou oprávněné.“ To neznamená, že kvůli tomu člověk překročí hranice druhých a bude jim sobecky ubližovat. Ale samo přání neznamená, že jste špatná. Takže poznejte sama sebe a buďte se sebou smířená, abyste mohla říct: "Přijímám sama sebe takovou, jaká jsem."

Pokračování 3 / 9

Miluju

Pokud bychom si měli vybrat jeden z citů, kterého se nikdy v životě nechceme vzdát, pak je to láska. Bez lásky by všechno tak nějak postrádalo smysl. I když je samozřejmě krásné, pokud je láska opětovaná, není to to nejpodstatnější. Důležité je cítit lásku a může to být ke květině, zvířeti, k Bohu. Je to nastavení k životu a ke světu. Jdu životem tak, že ho miluju. Že "miluju".

Pokračování 4 / 9

Jsem dobrá k těm, kteří pro mě hodně znamenají

Někdy zapomínáme na naše nejdůležitější lidi. Jsme si jistí jejich láskou, takže máme pocit, že už se není třeba snažit. Mnohem více úsilí věnujeme lidem, kteří o nás nestojí nebo jsou vlastně nedůležití. Chceme se zavděčit šéfovi v práci, místo abychom si nechali energii na večer, až budeme s partnerem.

Je zajímavé, že většinou lidé na smrtelné posteli litují nejen toho, že nebyli odvážnější a nezkusili věci, po kterých toužili, ale i toho, že se více nevěnovali svým blízkým. Takže udělejte si čas na lidi kolem sebe, abyste mohla říct: "Jsem dobrá k těm, kteří pro mě hodně znamenají."

Pokračování 5 / 9

Umím odpouštět

Pro člověka, který odpouští, je to možná ještě větší výhra než pro člověka, kterému je odpuštěno. Vždyť je to tak úlevné, když se na druhého už nemusíte zlobit. Odpuštění vytváří prostor pro nové emoce. A navíc je to známka velkorysosti. Někdy to nejde hned, ale žijte tak, abyste mohla říct: "Umím odpouštět."

Pokračování 6 / 9

Řídím se svým srdcem

Není skvělé dělat to, co člověka baví, to, co chce, co mu připadá smysluplné? Ne vždy to je samozřejmě reálné. Maminka sama se dvěma dětmi někde na vesnici, kde není pořádné dopravní spojení, bude ráda za práci, která jí umožní být i s potomky.

Ale dělat věci, kde člověk cítí srdcem, že to není to, co chce, to přece bere strašně moc energie. Takže pokud to jde změnit, změňte to, abyste mohla o sobě říct, že se řídíte svým srdcem.

Pokud zatím děláte věci, které nejdou ze srdce, určitě máte nějaký svůj tajný sen. Pokud ho ještě neznáte, položte si otázku: Co bych chtěla dělat ve svém příštím životě? To vám pomůže poznat své vlastní srdce. Pokud každé ráno odchází do kanceláře srdce malířky, zkuste dát umělkyni prostor. Třeba vás hned neuživí, co ale začít malovat o víkendech? Žijte tak, abyste mohla říct: "Řídím se svým srdcem."

Pokračování 7 / 9

Jsem na sebe pyšná

Jsem na sebe pyšná. Mnohokrát jsem padla, ale vždy jsem se dokázala znovu postavit na nohy. Bojuju za to, co je pro mě důležité. Když se člověk vydá na cestu za svým snem, může se rozpoutat pěkná bouře. Rozhodně to bude alespoň zpočátku dramatičtější, než když bude uklizený v teple kanceláře s automatem na kafe a plastovými květinami, uprostřed jistoty pravidelného příjmu.

Splnila jste si svůj sen a otevřela vlastní kavárničku nebo krámeček se zdravou výživou. Dokázala jste po letech odejít od manžela, kde jste sice byla zajištěná, ale nešťastná. Pak si každé ráno můžete říct: "Jsem na sebe pyšná."

Pokračování 8 / 9

Užívám si svůj život

Určitě je spousta věcí, které ráda děláte. O víkendu máte chuť lehnout si na terásku a jen tak se vyhřívat na sluníčku. Číst si. Jet s kamarádkou do lázní. Některé sny jsou jen těžko realizovatelné, jsou moc drahé nebo se musíte starat o stárnoucí rodiče a k tomu děti chtějí hlídat vnoučata nebo máte malé děti.

Ale alespoň jednu malou věc denně si dopřejte. 20 minut před spaním si čtěte, napusťte si vanu, běžte na procházku. Abyste mohla o sobě říct: "Užívám si svůj život."

Pokračování 9 / 9

Jsem vděčná za svůj život a s nikým bych si ho nevyměnila

Pokud čtete tento článek, pak žijete v zemi, kde jsou nemocnice, školy, věci nefungují skvěle, ale přece jen únosně. Co by za to dali mnozí jiní. Samozřejmě každý máme svá trápení a starosti, bojujeme s nedostatkem peněz, někdo blízký onemocněl, nerozumíme si s manželem. Ale není náš život teď a tady vlastně krásný? Zkuste ho žít pozitivně, abyste si mohla říct: „Jsem vděčná za svůj život a s nikým bych si ho nevyměnila.“

Doporučujeme

Články odjinud