8
Fotogalerie

8 tipů pro knihomoly: Knihy k moři i na chalupu

Ať už jedete do exotických krajin nebo jen na českou chalupu, dobrá kniha je základní výbavou všech dovolenkářů. Máme pro vás 8 tipů, co si letos přečíst. Na pláži, u rybníka, na zahradě nebo cestou v letadle, na čtení se čas najde vždycky a když je kniha dobrá, nehrozí, že se budete nudit. Ať už milujete beletrii, detektivky nebo něco těžšího ke čtení, vyzkoušejte něco z letošní nabídky.

Matematika lásky (Hannah Fryová)

Tahle “učebnice” matematiky není plná neatraktivních rovnic, ale návodů na lásku. Jestli právě teď v létě lásku hledáte, není lepší průvodce než Matematika lásky. Její autorka Hannah Fryová se s humorem zamýšlí nad tím, jak matematika pomáhá při problémech s láskou. Nabízí rozhřešení, jak funguje hledání vhodného partnera, chemie přitažlivosti, ale i náhoda a pravděpodobnost. Zamýšlí se také nad tím, kolik partnerů je zapotřebí vyzkoušet, než najdete toho pravého, a jak si ho pak také udržet. Podle této knihy má matematika odpověď na všechno.

Poprask v sýrové uličce (Robert Fulghum)

Oblíbený americký autor Robert Fulghum je velice zajímavým chlapíkem, který se živil jako obchodní agent, folkový zpěvák nebo unitářský pastor. Jeho knihy jsou zábavné s poučným závěrem a jsou přesně tou četbou, kterou si můžete na dovolené “posílat” dál s ostatními, protože nudit nebudou nikoho. A Poprask v sýrové uličce na tom není jinak. Už první stejnojmenná povídka je něžným svědectvím obyčejně neobyčejných událostí, ve kterých se nacházíme dnes a denně.

Dívka, která zvítězila nad IS - Příběh Faridy, jezídské otrokyně (Farida Khalaf, Andrea C. Hoffmannová)

Idylka dovolených dává prostor pro četbu trochu méně veselou. A přesně takovou je dobový dokument Faridy Khalaf, dívky z vesničky Kocho ležící na úpatí severoiráckého pohoří Sindžár. Právě zde, kde žijí příslušníci náboženské menšiny Jezidů, zaútočili v srpnu 2014 ozbrojenci takzvaného islámského státu. Zavraždili muže a ženy i s mladou Faridou, která právě ukončila předposlední ročník gymnázia, odvlekli do zajetí. Mladá dívka v knize popisuje, jak byla několik měsíců držena jako otrokyně v hrozných podmínkách a prožívala nepředstavitelné útrapy, než se jí a dalším pěti ženám podařilo jednoho dne ze zajetí uprchnout.

Baronka Blixenová (Dominique de Saint Pern)

Pamatujete na slavný film Vzpomínky na Afriku s Meryl Streep a Roberetm Redfordem? Francouzská novinářka Dominique de Saint Pern se vydala po stopách hlavní hrdinky, baronky Karen Blixenové, podle jejíž autobiografie byl film natočen. Žena mnoha tváří byla lovkyní lvů, majitelkou africké farmy, vypravěčkou pohádek i záhadných a podivuhodných příběhů a okázalou hostitelkou s nespoutanou duší. Kniha popisuje Karen Blixenovou jako odvážnou ženu, která procestovala svět od Afriky po Dánsko, New York i Londýn, a nechává vyprávět o jejím životě i její ošetřovatelku a věrnou přítelkyni Claru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zabiják Anders a jeho přátelé (Jonas Jonasson)

Ať už jste četli dva předchozí romány Jonase Jonassona s názvy, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Anaflabetka, která uměla počítat, nebo ne, tenhle humoristický román vás nadchne. Hrdinou knihy je z vězení čerstvě propuštěný Johan Andersson se seznámí s vychytralou pastorkou Johannou Kjellanderovou, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný.

Sugar. Můj kočičí život (Serge Baeken)

Nemusíte být milovníka koček, aby vás tenhle komiks zalíbil. Na osmdesáti stranách vypráví spisovatel Serge Baeken o svém životě s kočkami. Jeho ústřední hrdinkou je černá Sugar, ale objevují se tu i další, jako Tim, Jeff, Maya nebo Rikki, kteří s ním žili. Ve velkoformátovém komiksu pobíhá Sugar, hraje si a chytá mouchy, na pozadí se pak odehrává běžný rodinný život. Ideální čtení k vodě.

Bábovky (Radka Třeštíková)

Ženská témata jsou téměř nevyčerpatelná a baví nás ať je léto nebo ne. A jestli je letos nějaká kniha opravdovým bestselerem, pak jsou to Bábovky autorky Radky Třeštíkové, která v knize popisuje dvanáct osudů žen, které řeší všední i nevšední starosti. Jsou to milenky, manželky i dcery, jejichž upřímné zpovědi jsou plné ironie, bolesti, napětí, nenávisti, ale i lásky. Emotivní příběhy sebou křižují a protínají se, aby se zase oddělily a pokračovaly dál.

Lída Baarová stále fascinuje (Miroslav Graclík / Ondřej Suchý)

Autoři detailně provází čtenáře životem a především filmy Lídy Baarové, představují její dosud utajené příbuzné, ale i lidi a kolegy, kteří v životě herečky zanechali významné stopy. V knize se objevují přetisky a kompletní znění některých protokolů z výslechů, které těsně po druhé světové válce podstoupila nejen sama Baarová a taktéž i její sestra, rovněž herečka Zorka Janů a řada dalších blízkých lidí. Čtení, ze kterého jde mráz po zádech a zároveň na čtenáře dýchne duch oné neradostné doby, kdy udávat ve vlastní rodině bylo normální. O to více otřesné je, když si člověk uvědomí, že například Zorčiny výslechy se odehrály nedlouho před tím, než psychicky narušená spáchala sebevraždu skokem z balkonu Lídiny luxusní vily.

Doporučujeme

Články odjinud